Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości


Sprzedaż nieruchomości – podatek dochodowy

Osoby, które zamierzają sprzedać nieruchomość (działkę, mieszkanie lub dom), muszą spełnić pewne wymagania, by nie zapłacić z tego tytułu podatku fiskusowi. Najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie mieszkania lub domu co najmniej 5 lat, bo po tym czasie można go sprzedać bez rządnych opłat dla urzędu skarbowego.

Uwaga! Termin ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym nieruchomość została nabyta. W przypadku, gdy sprzedajemy dom jednorodzinny, który sami wybudowaliśmy znaczenie ma data zakupu działki budowlanej. Jeśli więc mieszkanie zostało kupione, np. w lutym 2010 roku, powinien się wstrzymać się z jego sprzedażą do 1 stycznia 2016 roku, bo jeśli tego nie zrobi, zapłaci podatek – 19% wartości nieruchomości.

Przy czym przy wyliczeniu podatku, można odliczyć wszystkie poniesione koszty. Tak więc od ceny uzyskanej przy sprzedaży mieszkania można odliczyć koszty jego zakupu i ewentualnych remontów (muza być udokumentowane fakturami). W praktyce tego typu sytuacja ma miejsce rzadko, bo raczej nikt nie kupuje nieruchomości, by niebawem się jej pozbyć.

Nieruchomość w spadku lub w darowiźnie

Znacznie częściej dotrzymanie 5-letniego terminu dotyczy nieruchomości, które ktoś odziedziczył albo dostał w formie darowizny. W tym przypadku ma on znacznie większe znaczenie dla naszej kieszeni. Gdy np. ktoś odziedziczy mieszkanie po babci, zazwyczaj nie może odliczyć żadnych kosztów, bo ich nie poniósł.

Nowa ulga mieszkaniowa

To sposób na ominięcie tego wymaganego przepisami 5-letniego terminu.

Uwaga! Nie musimy płacić podatku, jeśli pieniądze, które uzyskamy ze sprzedaży nieruchomości w ciągu 2 lat przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe. Termin ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości.

Pieniądze ze sprzedaży można przeznaczyć m.in. na:

  • kupno lub remont mieszkania;
  • kupno domu, jego części lub udziału;
  • budowę, rozbudowę lub remont domu;
  • rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego;
  • kupno działki lub nabycie w niej udziału;
  • nabycie prawa do użytkowania wieczystego gruntu;
  • spłatę kredytu mieszkaniowego (wraz z odsetkami).

Uwaga! Z ulgi mieszkaniowej nie można skorzystać, jeśli pieniądze ze sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone na zakup gruntu lub budowę czy remont budynku, jeśli przeznaczone będą na cele rekreacyjne.

O tym, ze chcemy skorzystać z tej ulgi trzeba zawiadomić urząd skarbowy. W tym celu składa się zeznanie podatkowe (PIT-39) do końca kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym, czyli w takim samym terminie jak nasze coroczne rozliczenie z podatku dochodowego.

Uwaga! Czasami termin uprawniający do zwolnienia z podatku wydłuża się co najmniej 10 lat. Tak jest niekiedy w przypadkach, gdy sprzedawana jest nieruchomość, która odziedziczyło kilka osób. Oczywiście, jeśli wszyscy wspólnie zdecydują się na sprzedaż, obowiązuje ich 5-letni termin.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.