Opłaty bankowe


Na jakie opłaty bankowe należy uważać?

Banki z reguły nie wprowadzają wyraźnie wyższych opłat za najbardziej podstawowe usługi, które od razu były by niemile widziane przez klientów. Są to zmiany stopniowe i bardzo subtelne. Jeśli koszt prowadzenia ROR wzrośnie o 1-1,5 zł klient tego nie odczuje, ale banki jak najbardziej – a już zwłaszcza te największe, które prowadzą miliony rachunków.

Uwaga! Na nowym wykazie opłat i prowizji przysyłanym przez bank w związku z podwyżkami są pozycje, których możesz nie dostrzec: opłaty za karty i prowizje za kredyt odnawialny. Zwłaszcza te ostatnie mogą Cie mocno uderzyć po kieszeni.

Opłaty za karty kredytowe

Aktywnie korzystamy z 3,7 miliona kart kredytowych (dane Biura Informacji Kredytowej). Zazwyczaj, by nie ponosić opłat za posiadanie karty, trzeba dokonać płatności na określoną kwotę, ale w niektórych bankach opłaty roczne są obowiązkowe i wynoszą kilkadziesiąt złotych.

Uwaga! Nie używasz karty? Zlikwiduj ją. I pamiętaj, że jeśli nie spłacisz zadłużenia w określonym czasie (zazwyczaj 50 dni), bank zacznie Ci naliczać wysokie odsetki za pożyczone pieniądze od początku okresu rozliczeniowego.

Opłaty za debet na koncie

To rodzaj cały czas dostępnego kredytu. Dzięki niemu możesz wydać więcej niż masz na rachunku. Niski debet – do kilkuset złotych jest zazwyczaj darmowy, ale wysoki limit zadłużenia – kilka lub kilkanaście tysięcy złotych to już kredyt odnawialny.

Roczna prowizja, jaką bank pobiera za przyznanie kredytu odnawialnego może wynosić nawet 4% jego kwoty. Tak wiec za ten produkt bankowy zapłacisz w granicach 400-600 zł rocznie, nawet jeśli z niego nie korzystasz.

Uwaga! Dlatego bankowcy bardzo namawiają klientów do podwyższenia limitu tego kredytu. Za samo podwyższenie też bank też pobiera opłatę.

Opłaty przy kredycie

To bardzo ważna rada. Gdy chcesz wziąć kredyt, zawsze mnóż wysokość raty przez liczbę miesięcy ich spłacania, bo tylko w ten sposób poznasz całkowity koszt kredytu.

Uwaga! Warto o tym pamiętać.

Drogie waluty

Gdy masz kredyt hipoteczny w walucie obcej, raty musisz spłacać w tej właśnie walucie. Gdy franki szwajcarskie (CHF) lub euro kupujesz w banku, słono za to płacisz, bo są one dużo droższe niż w kantorach internetowych.

Uwaga! Podpisz wiec aneks do umowy kredytowej (jest on bezpłatny), załóż w banku bezpłatne techniczne konto walutowe i samodzielnie kupuj walutę za pośrednictwem kantorów internetowych. Cała operacja kupna franków lub euro i zrobienie przelewu do banku zajmie Ci co miesiąc kilka minut. A zaoszczędzić możesz nawet ponad 1000 zł rocznie.

Dla przykładu: miesięczna rata kredytu wynosi 400 CHF. W Deutsche Banku 1 frank kosztuje 4,1997 zł, a kantorze cinkciarz.pl 1 frank kosztuje 3,9620 zł. Gdy kupisz walutę od banku Twoja rata będzie wynosić 1680 zł, natomiast przy zakupie w kantorze – 1585 zł. Miesięcznie zaoszczędzisz więc 95 zł.

Miłego dnia 😉
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.