Kredyt hipoteczny po rozwodzie


Rozwód a kredyt hipoteczny

Rozwód nie tylko kończy małżeństwo, ale wiąże się z nim także podział majątku. Często najważniejszym jego składnikiem jest mieszkanie, które zostało kupione przez małżonków na wspólnie zaciągnięty kredyt hipoteczny.

Kto będzie go spłacał, jeżeli mieszkanie przypadnie mężowi albo żonie?

Uwaga! Sąd na rozprawie rozwodowej z pewnością tego nie rozstrzygnie

Sąd nie może skutecznie wskazać, które przejmie na siebie kredyt hipoteczny lub w jakich częściach będzie on spłacany przez byłych małżonków.

Uwaga! Takie rozwiązanie jest zrozumiałe, bo w postępowaniu sądowym nie uczestniczy bank, nie może więc zaprezentować swojego stanowiska, a co więcej bank udzielając kredytu hipotecznego małżonkom, udzielał go dwóm osobom, a określając zdolność kredytową, wziął pod uwag dochody obojga.

Dlatego sąd nie może w wyroku określić, kto z tej dwójki ma być dłużnikiem banku.

Sprzedaż mieszkania

To w takiej sytuacji najprostsze rozwiązanie. Z uzyskanych kwot byli małżonkowie mogą spłacić swój dług wobec banku, a jeżeli po tej operacji zostaną jakieś wolne środki – podzielić się nimi.

Gdy nie można sprzedać mieszkania….

Byli małżonkowie mogą zawrzeć między sobą umowę cywilnoprawną, mówiąca o tym, kto ma spłacić zaciągnięty kredyt hipoteczny.

Uwaga! Taka umowa ureguluje sytuację pomiędzy małżonkami, ale nie między nimi a bankiem i nadal będzie on egzekwował kolejne raty kredytu zarówno od byłej żony, jak i byłego męża – według własnego wyboru.

Warto pamiętać o tym, że wyprowadzka z mieszkania nie uchroni żadnego z dłużników przed roszczeniami banku.

Aneks do umowy kredytowej

Nie pozostaje nic innego, jak udać się wspólnie do banku i zawrzeć stosowany aneks do umowy kredytowej. Być może bank zgodzi się, aby jego dłużnikiem został tylko jeden z małżonków.

Uwaga! Nie jest to jednak proste, a odmowa banku może bardzo skomplikować sytuację. Dlatego w tego typu sytuacjach warto korzystać z pomocy prawnika.


Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.