Zakup używanego samochodu


Jak kupić używany samochód?

Gdy zamierzasz kupić używany samochód, to przede wszystkim odrzucaj wszystkie oferty z wyjątkowo niską ceną, bo za superokazją może kryć się auto, które pochodzi z kradzieży lub objęte zastawem skarbowym (wierzyciel może je odebrać niezależnie od tego, do kogo aktualnie należy).

Uwaga! Twoją nieufność powinien też wzbudzić bardzo niski przebieg.

Gdzie kupić samochód?

W komisie dealera znajdziesz samochody z potwierdzonym przebiegiem i udokumentowanymi poważniejszymi naprawami, często z pierwszej ręki.

Uwaga! Niestety samochody w nich wystawiane bywają dużo droższe od podobnych modeli na rynku wtórnym.

Jeśli zdecydujesz się na ofertę z ogłoszenia lub wypatrzysz samochód na giełdzie, postaraj się o wsparcie eksperta, który dokładnie skontroluje stan techniczny wozu.

Uwaga! Warto poprosić go o opinie na piśmie.

Adresów fachowców szukaj na sprawdzonych stronach internetowych (np. pzm.pl, poleksmot.pl, rzeczoznawcy.com.pl). Wynajęcie eksperta to koszt 100-300 zł, za kompleksową kontrolę samochodu zapłacisz 800 – 1000 zł.

Numer VIN samochodu

Zwróć uwagę na wizytówkę pojazdu, czyli numer VIN, który zapisany jest w dowodzie rejestracyjnym i na tabliczce znamionowej samochodu.

Uwaga! Każdy ślad przerabiania go to sygnał, by odstąpić od transakcji.

Na podstawie 17 znaków,  z których się składa, można określić nie tylko markę samochodu, typ i rok produkcji, ale i przebieg, historię serwisów i wypadków, w których uczestniczył. W internecie znajdziesz adresy serwisów, które rozszyfrują VIN.

Samochód bez wad prawnych

Zanim podejmiesz decyzje o zakupie konkretnego samochodu, musisz mieć dowody, ze nie ma on żadnych wad prawnych. Część wątpliwości rozwieje kontrola techniczna, dzięki której zorientujesz się, czy numery nadwozia i silnika są zgodne z dokumentami.

Uwaga! Dla pewności możesz na komendzie policji sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony. Dane takie są odnotowane w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

O ewentualnym obciążeniu zastawem skarbowym dowiesz się w Centralnym Rejestrze Zastawów Skarbowych (koszt wypisu to 50 zł). Z kolei w Centralnej Informacji o Zastawach rejestrowych sprawdź, czy auto nie posłużyło np. jako forma zabezpieczenia spłaty kredytu.

Miłego dnia 😉
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.