Jak mieć wyższą emeryturę?


Proste sposoby na wyższą emeryturę

Coroczna waloryzacja emerytur to niejedyna możliwość zwiększenia świadczenia. Poszukaj sposobów na dodatkowe pieniądze.

Który termin przejścia na emeryturę korzystniejszy?

Generalnie im później przejdziesz na emeryturę, tym wyższe świadczenie otrzymasz. Tak przynajmniej jest w teorii. Ale w niektórych przypadkach bywa, że korzystniejszą emeryturę dostaniesz, jeśli ZUS weźmie pod uwagę termin wcześniejszy, czyli rok, w którym osiągnąłeś wiek emerytalny. Zależy to od corocznych prognoz długości życia ogłaszanych przez GUS.

Uwaga! Według przepisów obowiązujących od 1 maja 2015 roku obowiązkiem ZUS-u jest uwzględnienie tego terminu, który jest dla Ciebie korzystniejszy.

Dopilnuj, by ZUS wliczył do emerytury urlop wychowawczy

Do 1999 roku urlopy wychowawcze wliczano do emerytury jako okresy nieskładkowe. Kobiety, które z nich korzystały, miały zatem niższy kapitał początkowy i niższą emeryturę.

Od maja 2015 roku urlopy sprzed 1999 roku, tak jak późniejsze, liczone są jako składkowe. Można więc wystąpić do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury i zyskać od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Uwaga! Wniosek warto wypełnić jak najszybciej, ponieważ przeliczenie dokonywane jest od daty jego złożenia.

Urlop wychowawczy przysługiwał do 3 lat na każde dziecko, ale nie dłużej niż 6 lat łącznie. Jeśli pobierany był zasiłek pielęgnacyjny na dziecko, okres składkowy może zostać wydłużony o dodatkowe 3 lata.

Przelicz po przejściu na zwykłą emeryturę

Jeśli pobierałeś wcześniejszą emeryturę i dorabiałeś do niej, przy przechodzeniu na zwykłą złóż w ZUS wniosek o przeliczenie świadczenia. Dzięki dodatkowym zarobkom Twoja emerytura powinna wzrosnąć, bo pracodawca musiał odprowadzać za Ciebie składki do ZUS.

Uwaga! Podstawowymi warunkami wystąpienia o przeliczenie i podwyższenie emerytury jest osiągniecie powszechnego wieku emerytalnego oraz przepracowanie na wcześniejszej emeryturze nie mniej niż 30 miesięcy.

Ile można dorobić na emeryturze?

Po przejściu na zwykłą emeryturę możesz dorabiać bez ograniczeń. Na wcześniejszej obowiązują limity.

Od 1 marca 2018 roku bez zmniejszenia świadczenia można dorobić 3 161,68 zł brutto, czyli 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Uwaga! Jeśli zarobki będą wyższe, świadczenie zostanie zmniejszone dokładnie o kwotę, o jaką przekroczyłeś limit. Gdy dorobisz powyżej 5 871,69 zł brutto – ZUS wstrzyma Ci wypłatę emerytury.

Emerytura bez lat zerowych

Gdy w jakimś okresie pracy nie możesz udowodnić wysokości zarobków, złóż w ZUS wniosek o uwzględnienie wynagrodzenia minimalnego zamiast zerowego. Dzięki temu Twoja emerytura  będzie trochę wyższa.

Uwaga! Musisz sam o to wystąpić, ponieważ ZUS nie przeprowadza takich obliczeń z urzędu.

Studia wliczane do emerytury

Od 1 maja 2015 roku osoby po studiach mogą liczyć na wyższe świadczenie emerytalne, bo ZUS naliczy im kapitał początkowy za studia przed 1999 rokiem. Uwzględni okres nauki na uczelni w wymiarze ograniczonym do 1/3 wszystkich okresów składkowych do daty przejścia na emeryturę.

Uwaga! Nie dotyczy to osób urodzonych przed 1949 rokiem oraz przechodzących na emeryturę częściową lub pomostową.

Przeliczenie nastąpi na wniosek osoby zainteresowanej lub urzędu w chwili przechodzenia na emeryturę.

Korekta emerytury raz na kwartał

Emerytura może być przeliczona wyłącznie na wniosek zainteresowanego. ZUS nie robi tego z urzędu. Złóż wniosek, gdy masz ku temu podstawy, np. dodatkowy staż pracy i dodatkowe zarobki.

Uwaga! O przeliczenie emerytury możesz występować nie częściej niż raz na kwartał. Formularz wniosku znajdziesz na stronie ZUS-u w zakładce wzory formularzy.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.