Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu


Prawo do lokalu mieszkalnego

Wiele osób, które kupuje mieszkanie staje przed dylematem, czy warto nabyć lokal, do którego nie przysługuje prawo własności, ale spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Czym jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?

To tzw. ograniczone prawo rzeczowe, bardzo zbliżone do własności. Własność to najszersze i najbardziej podstawowe prawo rzeczowe, które umożliwia właścicielowi korzystanie, pożytków z rzeczy i rozporządzanie rzeczą z wyłączeniem innych osób.

Uwaga! Obecnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu określane bywa jako prawo „na wymarciu”, ponieważ od 31 lipca 2007 roku nie ma możliwości jego ustanowienia, a prawa, które powstały przed tą data sukcesywnie przekształcane są w odrębną własność lokali.

Tak samo jaki i własność, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ma charakter zbywalny, podlega dziedziczeniu i egzekucji. Do zbycia tego prawa konieczne jest dokonanie czynności w formę aktu notarialnego, a umowa obejmuje  również wkład budowlany.

Uwaga! Warunkiem zbycia jest przyjęcie nabywcy w poczet członków spółdzielni.

Posiadaczem takiego prawa może być zarówno osoba fizyczna jak i prawna, przy czym ta ostatnia może, ale nie musi być członkiem spółdzielni.

Nabywcy nie przysługuje jednak udział w nieruchomości wspólnej, czyli określona procentowo partycypacja w części gruntu i budynku, co daje bezpośrednie przełożenie na sprawy zarządzania i eksploatacji nieruchomości.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.