Koniec bankowego tytułu egzekucyjnego


Bankowy tytuł egzekucyjny

Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu wejdą w życie przepisy, które zlikwidują bankowy tytuł egzekucyjny (BTE). Ustawa zmieniająca prawo bankowe została już podpisana przez prezydenta. Zacznie ona obowiązywać 14 dni po wpisaniu do Dziennika Ustaw.

Uwaga! To bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców, bo banki nie będą już miały szczególnie uprzywilejowanej pozycji, jeśli będziemy mieć problem z terminową spłatą rat.

Kiedy wprowadzono bankowy tytuł egzekucyjny?

Został wprowadzony w czasach głębokiego komunizmu (z tym, ze wtedy był to bankowy tytuł wykonawczy). To dokument, który podpisuje kredytobiorca zaciągając wysoki kredyt.

Uwaga! Na podstawie tego dokumentu, jeśli zalega on ze spłatą, bank może skorzystać z uproszczonej procedury odzyskania pożyczonych pieniędzy. Po wypowiedzeniu umowy kredytowej wysyła BTE do sądu i to bez powiadamiania dłużnika.

Sąd jedynie bada czy nie ma w nim błędów formalnych a potem nadaje mu klauzulę wykonalności, która jest podstawą wystąpienia banku do komornika, np. o zajęcie rachunku bankowego albo ściągnięcie długu z pensji.

Często dopiero wówczas dłużnik dowiaduje się, że bank wszczął procedurę odzyskania należności. TK uznał, ze taka procedura narusza zasadę równości: „BTE stawia bank na pozycji sędziego we własnej sprawie, podczas gdy bank i klient powinni być równymi stronami stosunku prawnego”.

Dlatego bankowy tytuł egzekucyjny zostanie zlikwidowany.

Oczywiście banki nadal będą miały możliwość domagania się zwrotu niespłaconych pieniędzy – ale odbywać się to będzie na drodze sprawy sadowej. Dłużnik będzie mieć więc możliwość przedstawienia swoich racji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s