Prawa najemcy lokalu


Jakie prawa ma najemca lokalu?

Wynajmujący mieszkanie powinien przede wszystkim okazać tytuł własności do danego mieszkania., to pozwoli najemcy uniknąć zawarcia umowy najmu z osobą, która nie jest właścicielem mieszkania albo działa w imieniu właściciela, ale bez jego upoważnienia i zgody.

Umowa najmu

Należy ją podpisać. Powinna zawierać dane obu stron wraz z numerami PESEL, NIP i serią ich dowodów osobistych. W umowie musi znaleźć się adres mieszkania, jego powierzchnia i liczba pomieszczeń wraz ich wyszczególnieniem.

Trzeba wpisać do niej również ustaloną wysokosć czynszu, czyli opłatę za wynajem mieszkania.

Uwaga! Należy upewnić się, czy zawiera ona opłaty, które wynikają z bieżącej eksploatacji (za energię, gaz, wodę, tv), czy też będzie trzeba je regulować osobno. Warto też ustalić sposób płatności i jej termin.

Należy też ustalić czas, na jaki podpisywana jest umowa oraz warunki i okres wypowiedzenia umowy najmu.

Uwaga! Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, przyjmuje się, ze najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.

Aneks do umowy najmu

Do umowy trzeba koniecznie dodać aneks, który będzie zawierał spis mebli oraz podstawowych urządzeń AGD i RTV w mieszaniu. To dobry moment na wykonanie zdjęć, które udokumentują stan mieszkania, zastane uszkodzenia (np. podrapane przez psa drzwi, utłuczoną emalię w brodziku, wgniecioną klapę pralki).

Aneks powinien też zawierać wskazania liczników.

Uwaga! Właściciel mieszkania prawdopodobnie zażąda kaucji, jako zabezpieczenia przed ewentualnymi stratami materialnymi w lokalu. Najczęściej jej wysokość jest równa jednemu miesięcznemu czynszowi. Dobrze jest to również zapisać w umowie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s