Ekonomiczna jazda


Prędkość ekonomiczna samochodu

Często kierowcy, chcąc jeździć ekonomicznie, pytają: „Mam Skodę Oktavię 99 r. z 1,9 TDI 90 km, jaka jest prędkość ekonomiczna dla mojego samochodu?”. Ja wtedy odpowiadam, że jeśli jest to teren zabudowany, to 50 km/h, a poza nim 90 km/h albo i 100 km/h. Bo po pierwsze, cały czas jako kierowcy musimy pamiętać o przestrzeganiu przepisów, po drugie: przestrzeganie przepisów pozwoli uniknąć podnoszących znacznie cenę eksploatacji samochodu mandatów i dopiero po trzecie: możemy skupić się na prędkości ekonomicznej.

Zawsze należy dostosować prędkość samochodu przede wszystkim do warunków panujących na drodze, co zapewni bezpieczeństwo nam, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Prędkość ekonomiczna dla kierowcy powinna oznaczać prędkość bezpieczną, przy najniższym zużyciu paliwa. Każdy samochód jest inny i ma inne parametry wynikające z konstrukcji. Powinniśmy więc na początek zdobyć fachową literaturę na temat naszego wozu. Tam z pewnością znajdziemy szczegółowe informacje na ten temat.

Chciałbym przedstawić „złoty środek” — wartość prędkości, przy której każdy samochód będzie zużywał najmniej paliwa, ale taka uniwersalna prędkość nie istnieje.

Co najwyżej istnieją wskazówki, które pozwolą w przybliżeniu określić tę prędkość dla różnych samochodów.

ekonomiczna jazda

Jeździć oszczędnie wcale nie oznacza jeździć ślamazarnie.

ekonomiczna jazda

Profil prędkości samochodu i zużycie paliwa na 3. biegu.

Wszystkie samochody osiągają najmniejsze eksploatacyjne zużycie paliwa podczas długich przejazdów z możliwie stałą prędkością. Prędkość ekonomiczna jest uzyskiwana w ekonomicznym i częściowo dynamicznym zakresie prędkości obrotowej silnika. Poruszanie się w tym zakresie obrotów zapewnia osiąganie ekonomicznych prędkości przy założeniu, że należy dążyć do jazdy na możliwie najwyższym biegu.

Autor: Aleksander Sowa
Jak jeździć oszczędnie»

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s