ZUS czy OFE – co wybrać?


Emerytura z ZUS czy OFE – co wybrać?

Jeżeli się jeszcze nie zdecydowałeś, to nie musisz się tym denerwować, bo decyzja – OFE i ZUS, czy tylko ZUS – ma wpływ na wysokosć przyszłej emerytury, ale w niewielkim stopniu.

Przeważająca większość składki emerytalnej trafi bowiem do ZUS, a tylko niewielka jej część (ok. 15% składki emerytalnej, czyli 2,92% wynagrodzenia) zostanie przekazana do OFE.

A poza rym wybór (lub jego brak) nie jest ostateczny, bo jeśli w przyszłości będziesz chciał, by Twoja część składki była inwestowana w OFE, kolejną szansę będziesz miał za dwa lata, czyli w 20196 roku – w terminie od początku kwietnia do końca lipca.

Twoja emerytura

Wraz ze zbliżaniem się do wieku emerytalnego trzeba bardziej chronić zgromadzony kapitał i unikać narażania go na stratę i dlatego wprowadzono zasadę, że składki osób, którym do emerytury pozostało mniej niż 10 lat nie płyną już do OFE, tylko do ZUS. Natomiast te, które zostały funduszom przekazane wcześniej, są stopniowo przesuwane do ZUS.

Uwaga! Gdy osiągniesz wiek emerytalny wszystkie Twoje pieniądze będą już w ZUS, który będzie wypłacał Ci świadczenia.

I skoro ustawowo określono 10-lrtni „okres ochronny” dla naszych składek w OFE, to nie ma potrzeby, by wcześniej rezygnować z możliwości inwestowania składek w funduszu emerytalnym, chyba, że rzeczywiście bardzo obawiasz się możliwości utraty wartości swojego kapitału.

A może tak lokata bankowa?

Do założenia trzymiesięcznej Lokaty Bezkarnej BGŻOptima wystarczy Ci już 1000 zł wkładu własnego. Produkt przeznaczony jest dla nowych klientów Lokatę zakłada się on-line», a w przypadku zerwania umowy zatrzymasz 100% odsetek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.