Jaki fundusz inwestycyjny wybrać?


Inwestowanie w fundusze inwestycyjne

Fundusze gotówkowe i pieniężne

To fundusze inwestycyjne o najniższym poziomie ryzyka. Są idealnym rozwiązaniem dla inwestorów lokujących nadwyżki finansowe na krótki okres i oczekujących zysku konkurencyjnego wobec lokat bankowych.

Inwestują do 100% aktywów w instrumenty dłużne skarbowe i nieskarbowe. Wysoka płynność inwestycji zapewnia możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie. W zależności od wybranego subfunduszu rekomendowany czas inwestycji wynosi od 1 miesiąca do ponad roku 1 roku.

Fundusze dłużne

To fundusze inwestujące głównie w instrumenty dłużne, m.in. polskie bony skarbowe i obligacje. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które oczekują zysków wyższych niż depozyty bankowe i nie akceptują ryzyka związanego z inwestowaniem w akcje.

W zależności od wybranego subfunduszu rekomendowany czas inwestycji wynosi od 1,5 roku do ponad 2 lat. Fundusze denominowane w PLN charakteryzują się średnim poziomem ryzyka inwestycyjnego, zaś fundusze denominowane w USD wysokim poziomem ryzyka.

Fundusz inwestycyjne expander
Fundusz inwestycyjne expander

Fundusze mieszane

To fundusze, które ze względu na budowę swojego portfela inwestycyjnego mogą dysponować politykę inwestycyjną do aktualnej sytuacji na rynku. Akcje w portfelu zapewniają udział w zyskach wynikających ze wzrostu wartości wyselekcjonowanych spółek giełdowych notowanych przede wszystkim w GPW, instrumenty dłużne (tj. bony skarbowe i obligacje)) zaś zwiększają bezpieczeństwo inwestycji.

Poziom ryzyka w tej grupie funduszy jest określany jako średni. Rekomendowany czas inwestycji waha się w przedziale 3-4 lata.

Fundusze akcyjne

To fundusze inwestujące w 100% aktywów w akcje. Są oferowane inwestorom, którzy akceptują wysokie ryzyko inwestycyjne, liczą się z możliwością silnych wahań wartości inwestycyjnych, a w zamian oczekują wysokich zysków. W zależności od wybranego subfunduszu rekomendowany czas inwestycji wynosi co najmniej 5 lat.

Fundusz ochrony kapitału

Zarządzający funduszem dba, aby w określonym czasie wartość zainwestowanego kapitału nie spadła poniżej wartości początkowej. Jednocześnie można liczyć na wypracowanie dodatkowego choć stosunkowo niewielkiego zysku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.