Sprawdź co możesz ubezpieczyć w swoim domu


apartmentUbezpieczenie mieszkania lub domu

Jedną z najpopularniejszych form ubezpieczenia mieszkaniowego jest ubezpieczenie wyposażenia od zdarzeń losowych, ognia i pożaru a także od włamania z kradzieżą. Jednak wiele osób ma problem z zdefiniowaniem, co tak naprawdę wlicza się w zakres „wyposażenia”, a więc co de facto można w swoim mieszkaniu ubezpieczyć. Dlatego też dzisiejszy wpis dedykujemy wyposażeniu mieszkania, by jasno i przejrzyście zdefiniować jego zakres oraz możliwości ubezpieczenia.

Jakie przedmioty i części wyposażenia domu możesz ubezpieczyć?

Trzeba więc zacząć od tego, czym w ogóle jest wyposażenie. Definiuje się je jako stałe elementy wyposażenia oraz ruchomości domowe. Jako wyposażenie stałe rozumie się wszelkie elementy i urządzenia zamontowane na stałe lub w sposób uniemożliwiający ich odłączenie bez użycia odpowiednich narzędzi. Jest to dość szeroka definicja, dlatego też lista przykładów wyposażenia stałego może być dość długa.

Jako elementy stałe najczęściej wymienia się armaturę sanitarną, kabiny natryskowe, wanny, umywalki, zlewozmywaki, sedesy, bidety oraz podgrzewacze wody. Elementy stałe to także wszelka stolarka okienna i drzwiowa, ścianki działowe, tynki oraz powłoki malarskie ścian i sufitów, podłogi, okładziny, podwieszane sufity oraz lustra wmontowane w ścianach.

Mogą to także być elementy oświetlenia, wentylacji a także zakończenia instalacji przeciwpożarowej, elektrycznej oraz grzewczej. Zalicza się tu także wszelkie inne przyłącza mediów oraz piece, kominki a także klimatyzatory. Wyposażenie stałe to również rozmaite meble kuchenne oraz szafy wbudowane, które zostały wykonane na wymiar. Ostatnimi przykładami są wszelkie zabudowy balkonów, tarasów oraz logii.

W przypadku domów jednorodzinnych można wyróżnić także wyposażenie posesji. Wymienić tu można obiekty małej architektury (posągi, murki, grille murowane, fontanny, baseny, pergole oraz altany), urządzenia sportowe służące do rekreacji, piaskownice a także śmietniki. Do takich elementów zalicza się również instalacje zraszające, oświetleniowe i inne.
Ruchomości domowe (inaczej mienie ruchome) to przede wszystkim meble (poza tymi na wymiar), sprzęt zmechanizowany, sprzęt audiowizualny, komputerowy, fotograficzny oraz instrumenty muzyczne.

Za ruchomości domowe uznaje się także dywany, odzież, książki i inne przedmioty osobistego użytku. W grupie tej znajdują się również rzeczy wartościowe: wyroby ze srebra, złota i platyny, monety, biżuteria, dzieła sztuki, znaczki filatelistyczne, a także pieniądze, środki płatnicze i papiery wartościowe. Również rośliny doniczkowe oraz psy, koty, ptaki i ryby zaliczają się do ruchomości domowych (poza uprawianymi i hodowanymi w ramach działalności gospodarczej). Wymienić tu też trzeba rowery, sprzęt turystyczny i sportowy, narzędzia gospodarcze oraz wózki dziecięce i inwalidzkie.

Przed czym chroni ubezpieczenie tych elementów wyposażenia?

Zakres ubezpieczenia zależny jest od konkretnej firmy ubezpieczeniowej oraz zawartej polisy. Najczęściej jednak ubezpieczenie wyposażenia w podstawowej formie chroni przed skutkami różnych zdarzeń losowych – ogień, zalanie, przepięcia instalacji elektrycznej oraz dewastacja. Ochrona przed skutkami kradzieży z włamaniem, powodzi czy też stłuczenia elementów stałych to najczęściej dodatkowe elementy polisy ubezpieczeniowej, za które trzeba dodatkowo zapłacić

Jakie są wyłączenia ochrony?

Jak każda umowa, również ubezpieczenie mieszkania może mieć również pewne wyłączenia bądź wyjątki. Dlatego też tak ważne przy podpisywaniu polisy ubezpieczeniowej jest sprawdzenie dokładnie dokumentu Ogólnych Warunków Ubezpieczenia ( OWU). Zaraz po umowie, jest to najważniejszy dokument, który określa w szczegółowy i precyzyjny sposób zakres i terminologię wielu różnych zdarzeń, elementów mieszkania i wyposażenia.

W OWU znajdziemy również wszelkie wyłączenia, sytuację i elementy, których dane ubezpieczenie nie pokrywa. Znajdują się tam również wszelkie prawa i obowiązki zarówno ze strony ubezpieczonego jak i firmy ubezpieczeniowej. Przede wszystkim warto sprawdzić, co zalicza się do zdarzeń losowych według konkretnego ubezpieczyciela, gdyż takie listy mogą się bardzo różnić.

Najczęściej jednak za ochronę przed skutkami włamania z kradzieżą czy stłuczenia elementów szklanych trzeba jednak dodatkowo zapłacić. Lista wyłączeń potrafi czasem zajmować parę obszernych stron, dlatego nie będziemy publikować wszystkich przykładów, a jedynie apelujemy uważne zapoznanie się z takim dokumentem w momencie podpisywania umowy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia mieszkaniowego, wejdź na stronę https://www.libertydirect.pl/mieszkaniowe/wyposazenie-oc-z-assistance.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.