Kredyt na start firmy


Absorbed pensive mature businessmanPrzedsiębiorco, jesteś nowy? Uważaj.

Własny biznes to duża pokusa dla wielu osób. Trzeba jednak pamiętać, że własna firma to nie tylko możliwość samorealizacji i dużych zarobków, ale także wielkie ryzyko.

Negatywne zdanie o prowadzeniu firmy w Polsce ma już co drugi przedsiębiorca – jak podaje TNS OBOP w badaniu „Problemy Polskich przedsiębiorców” przeprowadzonym na zlecenie firmy pkpt.pl. Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej warto wsłuchać się w głos weteranów w boju „na swoim” i zastanowić, czy przeszkody, które napotykają, będą dla nas do udźwignięcia.

Urzędy i biurokracja

Zanim nasze przedsiębiorstwo zacznie działać, musimy udać się do urzędu. Często już pierwsze kontakty z urzędnikami sprawiają, że przyszli przedsiębiorcy mają dość, a to dopiero początek. Choć w ciągu ostatnich lat poczyniono spore postępy w przypadku rejestracji działalności, to dalsze spotkania nie należą do najprzyjemniejszych. Ze wspomnianych badań wynika, że na urzędy narzeka ponad połowa przedsiębiorców (55%), a największe cęgi zbiera Zakład Ubezpieczeń Społecznych (67%).

Największy problem polskiej biurokracji, to według przedsiębiorców, długi czas wypełniania dokumentów (32% ankietowanych) oraz wizyty w urzędach (26%). Oprócz kolejek, na które narzeka 78% właścicieli firm, nierzadkim widokiem są propozycje łapówek (10%).

Obciążenia fiskalne

Już jeden z ojców-założycieli USA zwykł mawiać, że w życiu pewne są tylko podatki i śmierć. W Polsce tę maksymę prawodawcy wzięli sobie szczególnie do serca. Przez pierwsze 2 lata działalności gospodarczej składki na ubezpieczenie społeczne wynoszą niecałe 500 zł. Po dwóch latach jednak opłata ta wzrasta do ponad tysiąca złotych i nie ma przed nią ucieczki, nawet, gdy firma przynosi straty. Negatywnie ten podatek ocenia 67% polskich przedsiębiorców. Wysokość podatków PIT/CIT pozytywnie ocenił jedynie co szósty ankietowany.

Uciążliwi klienci i dostawcy

Choć żywot przedsiębiorstwa zależy od klientów, to właściciele firm wcale nie mają o nich dobrego zdania. Blisko co trzeci z nich uważa, że klienci utrudniają prowadzenie firmy (29%). Na nieterminową realizację płatności ze strony klienta zwraca uwagę aż 85% respondentów.

W przypadku dostawców przedsiębiorcy zwracają uwagę na zbyt krótki termin płatności (74%). Ponadto, według właścicieli firm, dostarczają oni towary i usługi niskiej jakości. To w sposób oczywisty odbija się na wizerunku firmy wśród jej klientów. Ten problem wskazało prawie trzy czwarte ankietowanych.

Przewaga takich klientów i dostawców może się okazać zabójcza dla początkującego przedsiębiorcy. Warto więc zrobić rozeznanie, czy w branży, w której startuje firma, nie dochodzi do takich sytuacji zbyt często.

Skąd wziąć pieniądze?

Odpowiedź – „z banku”, wcale nie jest taka oczywista. 37% ankietowanych przedsiębiorców przez Tax Care, twierdzi, że nie miało pieniędzy na rozruch. Pieniądze biorą często od rodziny, bądź przeznaczają na start własne oszczędności.

W przypadku dużych nakładów, czy braku własnych środków, początkujący adepci biznesu idą do banku. Często jednak napotykają odmowę, negatywnie oceniając warunki stawiane przez banki (22% respondentów). Na dużą liczbę wniosków oraz składanych dokumentów zwraca uwagę co czwarty badany (28%).

Biurokracja, podatki, klienci, czy dostawy. Z tymi problemami boryka się tak naprawdę większość przedsiębiorców na całym świecie, w każdym momencie istnienia firmy. Choć niektóre z nich mogą być w Polsce bardziej uciążliwe niż w innych rejonach, to mimo tego przedsiębiorstwa działają. Wymienione wyżej problemy, choć mają negatywny wpływ na firmę, nie zawsze muszą sprowadzać firmy na same dno. Dobry pomysł, biznesplan i podejście przedsiębiorcy jest cenione zdecydowanie wyżej.

Zastanawiasz się, czy Twoja firma może dostać kredyt na start? Więcej na ten temat znajdziesz na
http://www.kasystefczyka.pl/poradniki/pozyczki/czy-mozna-dostac-kredyt-na-start-firmy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.