Jak uzdolnić swoją zdolność kredytową?


portfelZdolność kredytowa

Pewnie wielokrotnie słyszałeś już, jak ktoś narzekał na to, że bank odmówił mu udzielenia kredytu ze względu na jego niską zdolność kredytową. Zastanawiasz się od czego o zależy? Dlaczego niektórzy nie maja problemów z uzyskaniem od instytucji finansowej pieniędzy, a inni od lat bezowocnie ubiegają się o kredyt?

Zdolność kredytowa to Twoja gwarancja uzyskania zastrzyku gotówki. Jest ona niezbędna wszelkim podmiotom finansowym, aby upewnić się, że jesteś w stanie spłacić zapożyczenie. Rodzi się więc pytanie, jak uzdolnić swoją zdolność kredytową i bez stresu ubiegać się o kredyty czy pożyczki?

Nie chcą udzielić Ci kredytu? Spróbuj w innym banku

Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłacenia kredytu wraz z odsetkami w terminie ustalonym w umowie. Nie ma jednak jednego wzoru na to, jak tę wartość policzyć, w związku z czym, każdy z banków sam ustala wytyczne, według których jest w stanie stwierdzić, czy danej osobie może pożyczyć pieniądze. Stąd też nie zdziw się, jeśli jeden bank jest gotowy udzielić Ci kredytu na kilkadziesiąt tysięcy złotych, a drugi odmawia skromnej pożyczki. Nie ma na to reguły. Istotne jest wszystko: rodzaj wykonywanej pracy, umowa na jakiej pracujesz, zarobki, wydatki, a nawet wielkość Twojej rodziny.

Oddaj coś pożyczył

Decydującą rolę w uzyskaniu dodatkowych pieniędzy jest historia kredytowa. Czyli wszystkie pożyczki i kredyty, które zaciągałeś i, miejmy nadzieję, spłacałeś, w ciągu ostatnich lat. Jeśli korzystałeś kiedykolwiek z karty kredytowej upewnij się czy wszystkie zobowiązania uregulowałeś w terminie. Im mniej tego typu zobowiązań na dzień, w którym chcesz wziąć nowy kredyt, tym lepiej. Nie oczekuj od banku, że jeśli masz tam zaciągnięty już jeden kredyt, zalegasz z ratami i chcesz wziąć kolejny będą szczęśliwi mogąc Ci w tym pomóc. Najpierw spokojnie spłać pozostałe zobowiązania. Lub przynajmniej upewnij się, że terminowo spłacasz wszystkie raty.

Informacje o Twojej historii kredytowej, można uzyskać w Biurze Informacji Kredytowej. Na wniosek danego banku generowany jest raport pokazujący wszystkie zobowiązania, które już spłaciłeś lub spłacasz obecnie. Od wielkości Twoich miesięcznych zobowiązań będzie też zależeć wielkość udzielonego kredytu.

Daj bankowi powód do zaufania

Większość banków oferujących kredyty, umożliwia obecnie na swojej stronie internetowej możliwość wyliczenia wielkości kredytu, jaką dana osoba może otrzymać. Kalkulator kredytowy zlicza wszystkie Twoje zobowiązania i pokazuje Ci, na ile maksymalnie możesz się jeszcze zadłużyć.

Chcesz wypaść lepiej w oczach banku? Zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt, spłać pozostałe zobowiązania. Jeżeli zaciągnąłeś wcześniej kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat, upewnij się, że raty spłacane są terminowo. Jeśli jakieś zobowiązanie spłacasz od dawien dawna wygląda to lepiej niż zaciągnięta tydzień temu pożyczka.

W przypadku kiedy naprawdę szybko potrzebujesz pieniędzy, pożycz je od rodziny albo znajomych, żeby nie figurowało to w BIK. Paradoksalnie, spłacane regularnie zobowiązanie stawia Cię często w lepszym świetle niż brak jakiejkolwiek historii kredytowej. A kartę kredytową, po spłaceniu, zwróć do banku.

Zadbaj też o odpowiednią dokumentację. Jeśli nie pracujesz na umowę o pracę, udowodnij bankowi, że Twoje zarobki są stałe, przygotowując zaświadczenie o dochodach z ostatnich lat. I pamiętaj, o zdolność kredytową dba się przez lata, nie urośnie ona w ciągu tygodnia z pięciu do stu tysięcy. Bank nie odmawia Ci kredytu ze złośliwości, skrupulatność pracowników może często ustrzec Cię przed zadłużeniem się po uszy w kredyty na spłatę inny zobowiązań.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zdolności kredytowej? Wejdź na http://www.kasystefczyka.pl/poradniki/pozyczki/od-czego-zalezy-zdolnosc-kredytowa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.