Shadow banking


monetyCzy wiesz, co to jest shadow banking?

Rynek usług finansowych wciąż się rozwija. Oprócz tradycyjnych banków i SKOK-ów istnieje wiele różnego rodzaju podmiotów gospodarczych oferujących pożyczki na preferencyjnych warunkach, czy możliwości zdeponowania pieniędzy z dużym zyskiem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że korzystanie z tego typu instytucji to najczęściej spore ryzyko, które może nas wiele kosztować.

Shadow banking, czyli tzw. system bankowości cienia to pojęcie, które zyskało popularność zwłaszcza w wyniku afer finansowych typu Amber Gold. Nagonka na instytucje finansowe nie będące bankami spowodowała, iż straciły one swą wiarygodność. Nadal jednak dużo osób korzysta z różnego rodzaju piramid finansowych oraz firm pozabankowych nie zastanawiając się, jakie są tego zagrożenia dla ich finansów. Dziś przybliżymy Wam pojęcie shadow bankingu i wyjaśnimy, z jakim ryzykiem może się wiązać korzystanie z usług tych systemów.

Na początek warto przybliżyć znaczenie pojęcia shadow banking. W Polsce do systemów tych należą głównie pośrednicy kredytowo-pożyczkowi, czyli podmioty nie będące bankiem czy SKOK-iem. Istotną informacją jest fakt, iż shadow banking nie podlega nadzorowi finansowemu, a jedynie kodeksowymi cywilnemu, czyli ogólnym przepisom prawnym.

Przyczyny wzrostu popularności „szarej bankowości”

Istnieje kilka czynników mających wpływ na rozwój szarej bankowości w Polsce. Przede wszystkim są to zaostrzone regulacje Komisji Nadzoru Finansowego, które sprawiły, iż znaczna część społeczeństwa straciła możliwość korzystania z usług bankowych. Kolejną prawdopodobną przyczyną  rosnącej siły shadow banking jest spowolnienie gospodarcze, a co za tym idzie, wzrost liczby obywateli bezrobotnych oraz wykluczonych. W związku z tym osoby te zmuszone są korzystać z podmiotów należących do szarej strefy finansowej, gdyż nie ma dla nich alternatywnej opcji.

Shadow banking a ryzyko

Warto wiedzieć, że wiele firm należących do „szarej bankowości”, oprócz tych legalnych,  działa niezgodnie z prawem lub na granicy prawa. Z jednej strony obecność na rynku systemów shadow banking pozwala skorzystać z usług finansowych osobom, które spotkały się z odmową ze strony banków.  Osoby te mają zazwyczaj niską świadomość finansową, dzięki czemu są doskonałym celem firm oferujących „atrakcyjne” oferty finansowe.
Jednak największe ryzyko w przypadku korzystania z usług szarej bankowości dotyczy składania depozytów. W większości przypadku nie są one objęte żadnymi gwarancjami, tak jak w przypadku banków i SKOK – ów W związku z tym w przypadku, gdy dana firma ogłosi upadłość, zdeponowane w niej pieniądze klientów mogą być niezwykle trudne do odzyskania, czego świetnym przykładem jest znana wszystkim afera  Amber Gold. Wielu klientów upadłej firmy nie mają praktycznie żadnych szans na odzyskanie swoich środków pieniężnych.

Rozsądny wybór ofert

System szarej bankowości cechuje się nierównomierną strukturą, gdyż tworzyć go mogą niejednolite podmioty, wśród których są zarówno te działające legalnie, jak i nielegalnie.  Korzystając z usług firm finansowych należących do systemu shadow banking należy zachować rozsądek i dużą ostrożność. Dzięki  czemu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji związanych z narażeniem się na stratę naszych pieniędzy.

Więcej informacji na temat systemów shadow banking można znaleźć w artykule: http://www.czasnafinanse.pl/produkty-finansowe/lokaty/artykuly/shadow-banking

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.