Ile za wywóz śmieci?


Opłaty za wywóz śmieci

Nadchodzi rewolucja śmieciowa, która przede wszystkim bezpośrednio dotknie te osoby, które do tej pory samodzielnie płaciły za wywóz odpadów, czyli właścicieli domów jednorodzinnych.

W połowie roku obowiązek zapewnienia wywozu oraz utylizacji odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych) przejmuje gmina i niestety nie zrobi tego za darmo, bo opłatami zostaną obciążeni mieszkańcy i to tak, aby były one równe dla wszystkich.

Te opłaty już dzisiaj nazywane są „podatkiem śmieciowym”.

Uwaga! Przedsiębiorca, który będzie zajmował wywozem odpadów zostanie wyłoniony w drodze przetargu.

Sposób płacenia za wywóz śmieci będzie zależny od gminy, a przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dają samorządom cztery możliwości naliczania opłat:

  • od głowy, czyli podstawie liczby osób zamieszkałych pod jednym adresem;
  • od powierzchni nieruchomości;
  • od ilości zużywanej przez gospodarstwo domowe wody;
  • ryczałtem, czyli tyle samo od każdego gospodarstwa domowego.

Uwaga! Władze gmin muszą wybrać jedną z nich.

Trzeba pamiętać także o tym, ze gmina wcale nie musi naliczać tych opłat według tej samej metody na całym swoim terenie.

Dla przykładu: może tam, gdzie są wodociągi obliczać podatek śmieciowy na podstawie zużycia wody, a tam gdzie ich nie ma – od osoby.

Może także w miejscowościach turystycznych liczyć go od powierzchni mieszkania lub – także – od zużycia wody, by uwzględnić sezonowy napływ (także przecież śmiecących) turystów.

Uwaga! Już teraz lub w najbliższych dniach gminy powinny poinformować wszystkich mieszkańców, która z metod opłacania wywozu śmieci została wybrana, a także podać tryb, sposób i częstotliwość wnoszenia opłat.

Jedno jest pewne: segregacja śmieci będzie się nam opłacać, a gminy same określą jej zasady, zależnie od możliwości technicznych.

Istnieją dwa podstawowe sposoby segregacji śmieci:

  • podział ma odpady mokre (resztki pożywienia, drewno, brudne papiery) i suche (puszki, kartony, pojemniki, szkło, tekstylia) oraz ostateczna segregacja na wysypisku;
  • pełne sortowanie odpadów już w gospodarstwach domowych, osobno papier, szkło, tworzywa sztuczne i pozostałe.

Uwaga! Obowiązkiem gminy jest także zapewnienie odbioru śmieci nietypowych (wielkogabarytowych, leków, baterii, sprzętu RTV i AGD).

Jak te zmiany wpłyną na zasobność naszych portfeli, to okaże się w praktyce, ale na pewno będzie to korzystne dla środowiska, bo jeżeli wszyscy będą płacić za wywóz odpadów tyle samo, niezależnie od tego, czy wyprodukują jeden worek, czy kilka, to nieopłacalne stanie się wywożenie śmieci do lasu.

Pamietaj! 1 lipca 2013 r. jest terminem ostatecznym, a gminy, które będą gotowe do wcześniejszego wprowadzenia nowego systemu, mogą to zrobić.

To się może przydać

Jak zmniejszyć rachunki nawet o 4800 zł rocznie, nie zmniejszając komfortu życia?»

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.