Jak można zarabiać w domu?


 

Zarabianie w domu

Artykuł jest fragmentem poradnika Jak zarabiać w domu»

Róbmy biznes z głową i z pasją

W czasach, kiedy więcej niż co dziesiąty zdolny do pracy Polak nie może znaleźć stałego zajęcia, a płace nie nadążają za rosnącymi kosztami życia, coraz bardziej naturalne staje się to, że zaczynamy szukać możliwości stworzenia sobie własnego warsztatu pracy. Dla tych, którzy nie mają zatrudnienia, może to być szansa na stały dochód, dla etatowców – możliwość dorobienia i zaspokojenia rosnących aspiracji finansowych. Dla wielu wreszcie znalezienie nowej formy aktywności zawodowej może oznaczać uniezależnienie się od dotychczasowej pracy, środowiska, służbowej podległości i spełnienie się we własnym biznesie.

Kilkaset tysięcy irm powstałych w Polsce w ciągu ostatniej dekady to dowód na to, że jesteśmy przedsiębiorczy i aktywnie potrafimy dostosowywać się do warunków rynkowych, reagować na kryzysy i wykorzystywać gospodarcze okazje. W dużej mierze to zasługa unijnych dotacji, po które sięgamy chętnie i coraz skuteczniej. I choć w ostatnich latach standardem jest wyrejestrowywanie co roku ponad 200 tys. firm, prywatny biznes kwitnie i ma się coraz lepiej.

Wejście w świat przedsiębiorców może nie jest tak łatwe, jakbyśmy chcieli i jak od lat obiecują nam politycy, ale radzi sobie z tym co roku kilkaset tysięcy osób. One już musiały się nauczyć, że chcąc realizować swoje biznesowe ambicje, nie zawsze trzeba od razu przejść całą procedurę rejestracji firmy, ponieważ można pracować w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Przećwiczyły na własnej skórze rejestrację działalności gospodarczej, przeszły procedury w urzędzie skarbowym i w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Już wiedzą, że możliwości rozliczania się z fiskusem jest wiele i warto dobrze przekalkulować, zanim się wybierze tę najwłaściwszą. I że przed wejściem na drogę samodzielnej działalności gospodarczej trzeba dobrze przemyśleć, co chce się robić.

Nie ma co liczyć na gotową receptę na sukces, bo czy weźmiemy się za opiekę nad dziećmi, czy za udzielanie pożyczek przez internet albo handel domenami, równie wiele będzie zależeć od naszego zaangażowania i pasji, jak od zewnętrznych czynników gospodarczych i sytuacji na rynku, na którym będziemy działać. Jedno jest oczywiste – jeśli nie znamy się na komputerach, nie bierzmy się za hosting, jeśli nie mamy talentów artystycznych,
nie mierzmy się z rękodziełem artystycznym. Wielu rzeczy można się nauczyć, ale szukając sobie nowej aktywności, zajmijmy się tym, co przy okazji będzie nam sprawiać przyjemność i dawać poczucie satysfakcji.

Piotr Buczek

25 pomysłów na zarabianie w domu

Sklep internetowy

Jak wynika z danych Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego, w 2010 roku Polacy na zakupy w internecie wydali 13 430 mln zł.

Dla kogo

Sklep internetowy może prowadzić każdy. Zgłaszając zakres działalności gospodarczej, należy wybrać tzw. numer PKD o symbolu 52.61.Z (sprzedaż wysyłkowa). Oprócz niej warto zadeklarować również przedmiot handlu.

Konieczne inwestycje

Najważniejszą inwestycją jest kupno komputera. Na jego wyborze nie ma co oszczędzać. Przyda się mocny procesor (najlepiej ostatniej generacji, koszt od 1300 zł). Komputer nie musi natomiast mieć silnej karty graficznej (wystarczająca będzie taka za 300 – 400 zł). Konieczny jest dostęp do internetu, przy czym im większa przepustowość, tym lepiej.

W przestrzeni wirtualnej potrzebujemy domeny, hostingu, oraz sklepu (skrypt komputerowy). Domena to inaczej adres. Jego wybór ma znaczenie. Powinien być prosty i łatwy do zapamiętania (najlepiej gdy składa się maksymalnie z trzech sylab) i wiązać się z asortymentem. Błędem jest użycie nazwiska (szczególnie gdy jest trudne do wymówienia) albo nazw anglojęzycznych.

Po wyborze nazwy należy sprawdzić dostępność domeny. Jeśli jest zajęta, może wystarczy dodać inną końcówkę (najlepsze to .pl, .com, com.pl, .eu). Jeśli są dostępne, warto kupić wszystkie. Koszt jest niewielki (30 – 50 zł rocznie), a dużo więcej może przynieść ograniczenie ryzyka, że w przyszłości ktoś będzie się podszywał pod nasz sklep.

Hosting to miejsce na serwerze, na którym sklep fizycznie będzie umieszczony. Aby klienci chcieli korzystać ze sklepu, jego strona musi ładować się błyskawicznie. Podczas wyboru należy zatem zwrócić uwagę na szybkość transferu (im wyższa, tym lepiej), pojemność bazy danych (dobrze, gdy jest nieograniczona) i panel administracyjny (intuicyjny). Koszt hostingu to wydatek rzędu 300 – 500 zł rocznie.

Kolejną rzeczą jest skrypt (program do budowy sklepu). Możemy skorzystać z bezpłatnej aplikacji (np. Magento, OsCommerce, ZenCart) lub kupić stworzone w specjalistycznej firmie na wyłączne potrzeby rozwiązanie albo zdecydować się na dzierżawę. Pierwsze rozwiązanie ma jedną zaletę: jest bezpłatne.

Fachowcy jednak narzekają, że aplikacje są pełne błędów, układ sklepu jest z góry narzucony i niezbyt atrakcyjny, aplikacje nie są zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek internetowych. Cena za wdrożenie bezpłatnego skryptu waha się w granicach 700 – 3700 zł. Zdaniem ekspertów to rozwiązanie dobre raczej do zbadania popytu…[..]

Jak zarabiać w domuJak zarabiać w domu»

Róbmy biznes z głową i pasją! Publikacja zawiera 25 pomysłów na zarabianie w domu. Pomaga odpowiedzieć na pytania: co wybrać: własną firmę, pracę na zlecenie czy chałupnictwo? Co zrobić,…
 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.