Jak uzyskać kredyt hipoteczny?


Kredyt hipoteczny krok po kroku

Jeżeli myślisz o kredycie hipotecznym na własne mieszkanie lub dom, to na początku musisz ocenić swoją zdolność kredytową. Oczywiście ocenia ją również pracownicy banku, ale kluczowe znaczenie ma tutaj Twoja osobista analiza, a także ocena, czy faktycznie stać Cię na taki kredyt.

Pamiętaj! Jeżeli nie spełnisz wymogów, jakie są stawiane przez banki, to już na tym etapie możesz zakończyć swoje działania.

Co wpływa na przyznanie kredytu hipotecznego?

Kolosalne znaczenie będzie miało tutaj:

 • wysokość twojego wynagrodzenia za pracę;
 • rodzaj twojego zatrudniania;
 • inne źródła twojego dochodu;
 • twój staż pracy;
 • zarobki twojego współmałżonka;
 • ilość osób w twojej rodzinie;
 • spłacane zobowiązania (kredyty, pożyczki);
 • twoje stałe miesięczne wydatki (na mieszkanie itd.);
 • jaki posiadasz majątek (np. samochód, inna nieruchomość);
 • inne przychody i wydatki.

Pamiętaj! Na jak duży kredyt możesz liczyć dowiesz się korzystając z dostępnych na stronach internetowych banków kalkulatorów lub kontaktując się z doradcą kredytowym.

Znajdź nieruchomość na sprzedaż

Przy poszukiwaniu mieszkania lub domu możesz posłużyć się prasą lokalną, ogłoszeniami internetowymi lub odwiedzić agencje pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości.

Wizyta w banku

Kredyt hipoteczny  to związanie się z bankiem umową na wiele długich lat, a z tym wiążą się niestety nieprzyjemne konsekwencje:

 • odsetki;
 • dodatkowe opłaty (prowizja, ubezpieczenie itd.);
 • a do tego często ukryte koszty oraz dodatkowe oprocentowanie.

to bardzo często stosowane przez banki metody, które mają na celu naciągnięcie swoich kredytobiorców.

Pamiętaj! Skorzystaj z usług tylko sprawdzonego banku, który ma wieloletnią tradycje oraz pozytywne opinie klientów.

Do spotkania z pracownikiem baku musisz być solidnie przygotowany. Listę potrzebnych dokumentów znajdziesz na stronie internetowej wybranego przez Ciebie banku.

Zazwyczaj są to:

 • dowód osobisty, deklaracja podatkowa, potwierdzenie zatrudnienia, świadectwo pracy oraz wyciąg z konta bankowego.

Pamiętaj! To najważniejsze dokumenty, a banki z reguły wymagają przedłożenia wielu innych.

Musisz być także przygotowany na pytania o kupowane przez Ciebie za pieniądze banku mieszkanie lub dom. Miej ciągle na uwadze to, że bank udzielając Ci kredytu hipotecznego chce na Tobie jak najwięcej zarobić.

Pamiętaj! Wielkość kredytu jest sprawą indywidualną, która zależna jest od bardzo wielu czynników, ale niektóre jego parametry możesz sobie dobrać sam.

Mogą to być:

 • raty stałe lub malejące (jeżeli zdecydujesz się na stałe raty, to na początku okresu spłaty będą one niższe, ale w ostateczny rozrachunku spowodują one narastanie wyższych odsetek, a raty malejące będą powodem obciążenia twojego budżetu na początku, a odczujesz większy luz za kilkanaście lat, gdy raty będą niskie i znacznie obniży się koszt kredytu);
 • waluta kredytu (jeżeli zdecydujesz się na kredyt w euro lub frankach szwajcarskich, to możesz liczyć na korzystniejsze warunki, ale musisz tutaj pamiętać o tym, że podczas okresu spłaty wysokość miesięcznych rat będzie zależna od sytuacji na rynku walutowym);
 • ubezpieczenie kredytu (zwykle wymagane jest opłacanie składek za ubezpieczenie kredytu hipotecznego, ale możesz sam zatroszczyć się o większe bezpieczeństwo i wykupić bardziej rozbudowany pakiet i wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe zajmie się twoim zobowiązaniem (np. w przypadku choroby, utraty pracy);
 • oszczędzanie (spłata rat kredytu kojarzy się zwykle wyłącznie z comiesięcznymi wydatkami, ale możesz przecież pomyśleć o pomnażaniu swojego kapitału – dlatego, gdy zdarzą Ci się okresy, w których chociaż przez tygodni będziesz miał wolna gotówkę, to poproś bank o propozycje aktywnego oszczędzania).

Ocena wybranej nieruchomości

Pamiętaj! Wybrany przez Ciebie bank dokładnie zbada nieruchomość, która ma zostać obiektem finansowania.

Wszystkim zajmie się wyznaczony przez bank rzeczoznawca.

Zakup nieruchomości

Kredyt hipoteczny zostanie Ci wypłacony, gdy przedstawisz w banku umowę przedwstępną, która zostanie podpisana u notariusza z właścicielem nieruchomości.

Finalizacja kredytu hipotecznego

No i wreszcie czas na finalizacje transakcji z bankiem i podpisanie właściwej umowy.

Jeśli będziesz pewnym swoje decyzji, a nieruchomość spełnia twoje oczekiwania i przez najbliższe lata będziesz w stanie spłacać regularnie miesięczne raty kredytu, to wystarczy kilka podpisów i możesz zacząć się przeprowadzać do wymarzonego mieszkania lub domu.

Umowa z właścicielem nieruchomości

Pamiętaj! Podpisanie umowy z właścicielem nieruchomości musi odbyć się u notariusza.

Musisz dopilnować wszystkich wpisów, przeczytaj dokładnie zapis umowy kupna-sprzedaży, żeby nie zakończyło się to wszystko jakoś finansową katastrofą.

Jeżeli będziesz mail tylko chęci i wykażesz się cierpliwością, to bez problemów poradzisz sobie z wyborem odpowiedniego banku, gdzie zaciągniesz kredyt hipoteczny, załatwieniem wszelkich formalności, a także doprowadzeniem sprawy do końca.

Najlepsze kredyty hipoteczne

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.