Co może firma windykacyjna?


Co może firma windykacyjna, a czego jej nie wolno?

Jeżeli zalegasz ze spłatą swoich zobowiązań i dostałeś właśnie pismo w tej sprawie np. nie od banku, ale od firmy windykacyjnej, to musisz wiedzieć o tym, że bank ma prawo odsprzedać Twój dług, bo zezwalają na to przepisy kodeksu cywilnego (art. 509-518), które mówią o tym, że do przeniesienia wierzytelności (długu) nie jest potrzebna zgoda dłużnika.

Pamiętaj! Przedsiębiorca (także bank), który sprzedaje innej firmie długi musi jedynie powiadomić o tym dłużnika.

Zwykle, aby uniknąć nieporozumień instytucje takie jak banki, operatorzy telefoniczni czy telewizyjni proszą swoich klientów już w momencie zawierania umowy o ewentualna zgodę na dokonanie przelewu wierzytelności.

Jeżeli nie doszło do przelewu wierzytelności, a firma windykacyjna działa jedynie w imieniu banku i stara się odzyskać zaległe raty, to w takiej sytuacji warto jak najszybciej skontaktować się z nią (lub z bankiem), by rozwiązać problem zadłużenia.

Pamiętaj! Obu firmom zależy na tym, by długi zostały spłacone.

Tak więc, jeżeli masz problemy finansowe, to zarówno bank, jak i firma windykacyjna mogą Twoje zadłużenie rozłożyć na raty i to takie, które realnie będziesz mógł spłacać.

Następnym rozwiązaniem jest podpisanie z bankiem ugody, która polega np. na tym, że zaległe raty zostaną niejako wstecznie odroczone.

Pamiętaj! Musisz w takiej sytuacji jednak uczciwie przedstawić swoją sytuację finansową.

Jeśli nadal nie będziesz w stanie spłacać swoich rat, to może korzystniej byłoby zmniejszyć ich wysokość poprzez wydłużenie okresu spłaty kredytu.

Jak działa firma windykacyjna?

Pamiętaj! Zadaniem firmy windykacyjnej jest odzyskanie pieniędzy wszelkimi dostępnymi sposobami.

Czasami są to długi przedawnione, a to oznacza, ze ktoś może domagać się ich spłaty (prawo to nie ulega przedawnieniu), ale jednocześnie my mamy prawo odmówić, powołując się na przedawnienie danych roszczeń pieniężnych.

Wtedy firma windykacyjna może skierować sprawę do sądu lub wpisać nas do rejestru dłużników Biura Informacji Gospodarczych.

Pamiętaj! Nie ma ona jednak prawa choćby sugerować, że dokona przymusowej egzekucji długów (na podstawie wyroku sądu ma do tego prawo tylko komornik). Nie może też żądać wyjawienia naszego majątku.

Jeżeli masz wątpliwości, które dotyczą przedawnienia długów lub działania firmy windykacyjnej, to możesz skorzystać z pomocy miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumenta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.