Jak zainwestować na giełdzie?


Podstawy inwestowania na giełdzie

Kto może inwestować na giełdzie?

Na Giełdzie Papierów Wartościowych może inwestować każda osoba, która posiada jakieś oszczędności. Na akcjach można zarabiać na dwa sposoby:

  • po pierwsze na wzroście wartości wybranego przedsiębiorstwa;
  • po drugie na wypłacanych przez tę firmę tzw. dywidendach (dzieleniu się zyskami).

Pamiętaj! Giełda Papierów Wartościowych to nie maszynka do robienia pieniędzy.

Lokata bankowa może Ci dać pewne, chociaż małe zyski, które są czasem mniejsze od stopy inflacji. Oznacza to, że trzymając na niej pieniądze tracisz, a inwestowanie na giełdzie może dać Ci nadzieje na ogromne, w zasadzie niczym nie ograniczone zyski.

Pamiętaj! Ale może także także łatwo utracić cały zainwestowany kapitał. Ryzyko musisz ponieść sam.

Jak założyć rachunek inwestycyjny?

Pamiętaj! Na początku nie inwestuj na giełdzie dużych kwot pieniędzy. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak to działa, to wystarczy, ze będziesz kupował co miesiąc akcje za 100-200 zł.

W tym celu musisz otworzyć rachunek w biurze maklerskim. Są to pośrednicy, którzy w Twoim imieniu kupują lub sprzedają akcje.

Przy wyborze domu maklerskie musisz wziąć pod uwagę przynajmniej niektóre parametry, takie jak:

  • opłaty (otwarcie rachunku inwestycyjnego jest zwykle bezpłatne. Będziesz musiał jednak płacić za jego prowadzenie, choć zdarzają się promocje, Na darmowy rachunek można liczyć posiadacze rachunków w bankach, które również prowadza domy maklerskie. Zwykle w ciągu roku trzeba na to przeznaczyć od 40 do 60 zł);
  • prowizje ( dom maklerski będzie pobierał z rachunku prowizje od zlecenia kupna i sprzedaży akcji i będą one zależne od rodzaju rachunku. Niższe są w przypadku rachunków internetowych (od 0,2 do 0,4 proc.), wyższe (od 0,7 do 1,2 proc.) w przypadku składania zleceń osobiście lub przez telefon);
  • ilość punktów obsługi klienta (jeśli jeździsz dużo po kraju, to wybierz dom maklerski, który ma stosunkowo dobrze rozbudowaną sieć obsługi klienta. Punkty podzielone są na pełnozakresowe i niepełnozakresowe. Punkty niepełnozakresowe znajdują się zazwyczaj w każdym oddziale banku prowadzącego też dom maklerski, ale można w nich w zasadzie tylko złożyć zlecenie, a i to nie zawsze.

No teraz musisz już tylko wybrać strategię inwestowania na giełdzie

Tak więc, jeżeli dysponujesz nawet drobna gotówką, to już możesz zacząć swoją przygodę z Giełdą Papierów Wartościowych.

Pamiętaj! Nie inwestuj na początku swoich wszystkich oszczędności. Jedna z podstawowych zasad giełdowej gry mówi, że:

„inwestuj tylko te środki, które w dającej się przewidzieć przyszłości nie będą Ci potrzebne”

Sposoby inwestowania na giełdzie

Podstawowych strategi inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych jest kilka.

Najważniejsze to:

Analiza fundamentalna
, która oparta jest na wynikach spółek za wybrany okres. W skrócie polega to na wybieraniu tych, których cena jest niska (maksymalnie niski tzw. stosunek ceny do wartości księgowej, ceny do zysku P/E). Tutaj trzeba zwrócić swoją uwagę na firmy, które mają przewagę nad konkurencją , są dobrze zarządzane, wypłacają co roku sowitą dywidendę, raportują co roku coraz większe zyski.

Pamiętaj! Ważne jest także to, by miały niskie wskaźniki zadłużenia, a wysoki tzw. zwrot z kapitału własnego.

Analiza techniczna, to próba przewidzenia przyszłego ruchu spółki na giełdzie przy pomocy wykresów jej dotychczasowego zachowania oraz wolumenów obrotów. Wygląda to tak, że poszukuje się odpowiednich trendów (wzrostowych lub spadkowych), linii wsparcia kursu (poniżej których kurs nie powinien spaść) lub linii oporu (powyżej których nie powinien wzrosnąć).

Bessa i hossa, gdzie podąża się za trendem. Podczas giełdowej hossy, która została np. wywołana bardzo dobrymi wynikami gospodarki, drożeje większość spółek, nawet tych słabych. Odwrotnie sytuacja wygląda podczas bessy i większość firm, także tych dobrych spadają.

Pamiętaj! Po silnej przecenie zawsze można spodziewać się odbicia w górę. Podobnie, gdy akcje przez dłuższy czas nie drożeją, należy spodziewać się, ze inwestorzy, którzy byli w tym czasie w ich posiadaniu, zaczną wymieniać je na gotówkę i w ten sposób nastąpi spadek notowań.

Oferty publiczne IPO, tutaj inwestowanie polega na tym, że kupuje się akcje tuż przed wprowadzeniem ich do notowań giełdowych. Dobrze przeprowadzona oferta publiczna powinna już na starcie (między sprzedażą w ramach IPO, a pierwszym notowaniem na giełdzie) przynieść zyski nie tylko spółce, dotychczasowym właścicielom (jeżeli akcje są przez nich sprzedawane, a nie są to „papiery” nowej emisji), ale także rzeszy drobnych inwestorów.

Pomiń etap początkującego! Zacznij giełdową grę z uprzywilejowanej pozycji…

Kliknij i sprawdź »

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.