Jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy?


Dziecko i oszczędzanie pieniędzy

Jeżeli chcesz nauczyć swoje dziecko kontrolować swoje wydatki, to najlepiej zrobisz to na swoim dobrym przykładzie, bo jeżeli Ty będziesz potrafił odkładać pieniądze, to Twoje dziecko łatwiej sobie czegoś później odmówi, by zaoszczędzić pieniądze, np. na wymarzona zabawkę.

Kieszonkowe nauczy dziecko planować wydatki

Zacznij dziecku wypłacać nawet niewielką, ale regularną kwotę pieniędzy. Dzięki temu nauczy się ono rozsądnie dysponować gotówką.

Rozmawiaj z nim o tym, co zamierza kupić za otrzymane od Ciebie pieniądze. Pozwoli mu to zrozumieć, że czasem warto zrezygnować z kupienia czegoś słodkiego, by potem móc np. pójść do kina.

Pamiętaj! Gdy dziecko wyda za szybko pieniądze, to nie dawaj mu nic ekstra, bo nauczy się wtedy, że rozrzutność nie popłaca, bo potem musi przez jakiś czas obejść się bez pieniędzy.

Jak nauczyć dziecko odkładać pieniądze?

Odkładanie co miesiąc jakieś kwoty pieniędzy otrzymanych od rodzica wymaga od dziecka sporej siły woli. Dlatego musisz swoje dziecko odpowiednio do tego motywować.

Warto więc ustalić premię, a więc umówić się z dzieckiem, że jeżeli co tydzień odłoży, np. 2 zł, to za każde zaoszczędzone 6 zł dodatkowo dostanie jeszcze złotówkę.

Łatwiejsze wtedy dla dziecka staną się wyrzeczenia.

Możesz kupić dziecku skarbonkę lub mały portfelik i niech składa tam zaoszczędzone pieniądze (także te, które czasem dostanie w prezencie).

Pamiętaj! Jeżeli Twoje dziecko ma ukończone 13 lat, to możesz otworzyć mu konto w banku i tam przelewać oszczędności.

Jeżeli Twoje dziecko zbiera pieniądze, np. na upragniony rower, to postaraj się mu pomóc w jego kupieniu. Np. jeżeli obiecasz dziecku, że dołożysz mu jakąś kwotę na urodziny, to łatwiej wytrwa w postanowieniu, bo wymarzony zakup stanie się dla niego po prostu bardziej realny.

Domowy budżet

Często jest tak, ze nawet starsze dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, ile rodzie wydają na różne produkty oraz jak wysokie są domowe rachunki czy ich zarobki. Dlatego dobrze to zmienić.

Warto np. wyciągnąć z szuflady domowe rachunki (za prąd, wodę, telefon itp) z ostatniego miesiąca i poprosić dziecko, by wszystko zsumowało. Zrozumie dzięki temu, dlaczego stale prosisz, aby np. skracało rozmowy przez telefon czy oszczędzało wodę.

Możesz też razem z dzieckiem analizować paragony ze sklepu, by mogło się zorientować, ile kosztuje jedzenie. Dziecko wtedy dwa razy się zastanowi, nim zacznie naciągać Cię na jakieś większe, nie zaplanowane wydatki.

Konto bankowe dla dziecka:
http://kodekspracy.blogspot.com/2015/11/konto-bankowe-dla-dziecka.html

Miłego dnia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s