Odzyskanie pieniędzy od dłużnika


Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?

Osoby, które pożyczają duże kwoty pieniędzy popełniają podstawowy błąd, że robią to bez podpisania umowy i wtedy mogą jedynie uprzejmie prosić: „Kolego/znajomy/przyjacielu, oddaj mi moje pieniądze. Bądź przyzwoitym człowiekiem.

Wybranie się do sądu jest bezsensowne, bo ma się w nim niewielką szansę na wygraną. Będzie słowo przeciwko słowu. Osoba, która pożyczyła pieniądze może przecież powiedzieć: Ja tych pieniędzy nie pożyczyłem, dostałem je w prezencie i nie 2000 zł, tylko 100 zł.

Pamiętaj! Aby mieć szansę na wygraną, osoba, która pożycza pieniądze musi mieć dowody na udzielenie pożyczki (np. świadków, przelewy bankowe itd.). Ale najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy na piśmie.

Oczywiście może być to trudne z psychologicznego punktu widzenia domagać się od znajomego (kogoś z rodziny) czegoś takiego. Ale warto wiedzieć, że Kodeks cywilny mówi, że przy pożyczkach powyżej 500 zł do celów dowodowych powinno się zawrzeć taką umowę.

Tak więc może to przekona taką osobę, że w polskim prawie podobna formalność jest niemal wymagana.

Co powinna zawierać umowa pożyczki?

Przede wszystkim: kto pożycza, komu, ile, kiedy pieniądze powinny być oddane, czy są jakieś dodatkowe koszty tej pożyczki (np. odsetki) oraz oczywiście co się stanie, gdy okres wskazany w umowie minął, a pożyczkodawca nie otrzymał pieniędzy.

Chodzi o sytuację, gdy pożyczone pieniądze miały być zwrócone np. 1 kwietnia, a dłużnik pieniędzy nie oddał, a więc od tej pory będą naliczane wyższe odsetki.

Co zrobić, gdy dłużnik dalej ociąga się z zapłatą?

Na początku wzywa się się do zapłaty – na zasadzie oddaj mi moje pieniądze, bo jak nie, to złoże pozew do sądu. Jeżeli nadal nie zwraca długu, to trzeba złożyć pozew.

Składa się pismo w sądzie cywilnym i tytułuj np. „Pozew o zapłatę 2000 zł”.

Pamiętaj! Bardzo ważne jest to, by wskazać w pozwie jakiej kwoty się żąda i od kogo.

W załączniku należy wskazać dołączone dokumenty np. umowę pożyczki.

I to wystarczy. Sąd zajmie się sprawą.

Czy warto skorzystać z usług windykatora?

Duże firmy windykacyjne zwykle nie przyjmują zleceń odzyskania długu od osób prywatnych. Obsługiwane są wyłącznie firmy.

Jednak, gdy ktoś potrzebuje pomocy prawnej w odzyskaniu gotówki, to może iść do kancelarii adwokackich lub radców prawnych.

Na początku za niewielką opłatą sporządzoną oni wezwanie do zapłaty. List będzie posiadał nagłówek kancelarii, a to bardzo często przemawia dłużnikom do wyobraźni i spłacają oni swoje długi z obawy przed kolejnymi konsekwencjami.

A jeżeli nie, to kancelaria wniesie pozew do sądu, ale może go też napisać osoba, która nie ma żadnego doświadczenia prawnego.

Potrzebujesz porady prawnej?

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.