Roczne rozliczenie ryczałtu


Jak rozliczać ryczałt?

Osoby, które rozliczają się na podstawie skali podatkowej, muszą złożyć PIT w ciągu 4 miesięcy (za 2011 r. ostateczny termin to 30 kwietnia).

Inaczej sprawa wygląda z osobami, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną tzw. ryczałtem ewidencjonowanym. Muszą się one rozliczyć z fiskusem za 2011 r. do 31 stycznia.

Ta forma opodatkowania cieszy się nadal dużą popularnością wśród osób, które prowadzą działalność gospodarczą (np. wśród przedsiębiorców, którzy prowadzą m.in. działalność usługową oraz wytwórczą, a także budowlaną i osób, które wynajmują domy czy mieszkania).

Zaletą ryczałtu ewidencjonowanego jest jego prostota, bo to jedna z najprostszych form opodatkowania działalności gospodarczej. Także stawki nie są zbyt wysokie. Podatek ryczałtowy to określony procent przychodu firmy.

Procent ten jest różny dla różnych rodzajów działalności gospodarczej i w 2011 r. wynosił:

  • 3 % przychodów dla działalności usługowej w zakresie handlu;
  • 5,5 % dla działalności wytwórczej oraz robót budowlanych;
  • 8.5 % dla działalności usługowej oraz dla przychodów z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, do kwoty, która stanowi równowartość 4 tys. euro;dla nadwyżki ponad tę kwotę stawka ryczałtu podskakiwała do 20 % – obecnie (od początku 2010 r.) cały przychód z najmu, podnajmu itp. objęty jest już tylko jedną 8,5 % stawką ryczałty;
  • 17 % dla niektórych rodzajów działalności usługowej (np. hotele, wynajem samochodów);
  • 20 % dla przychodów, które są osiągane w ramach tzw. wolnych zawodów.

W ubiegły roku (w bieżącym też) całe przychody z najmu objęte były jedną stawką ryczałtu – 8,5 %. Były czasy, gdzie osoba, która chciała wynająć swoje mieszkanie i płacić od tego wynajmu ryczałt, 8,5 % stawkę płaciła tylko do momentu,m aż jej przychody z najmu osiągnęły równowartość w złotych 4 tys. euro, a od nadwyżki ponad tę kwotę płaciło się już 20 % podatku.

Tak więc zmiana przepisów jest bardzo korzystna dla podatników. Mogą oni tak jak wcześniej także rozliczać pieniądze z najmu na zasadach ogólnych, a więc według skali podatkowej 18 i 32 %, ale gdy zlikwidowano 20 % ryczałt stawki ta możliwość straciła wielu zwolenników.

Pamiętaj! Przy ryczałcie ewidencjonowanym (inaczej niż przy zasadach ogólnych) podatnik nie może odliczyć sobie kosztów np. remontu.

Tę formę opodatkowania może wybrać sobie osoba, które przychody z działalności gospodarczej za poprzedni rok nie przekroczyły równowartości w złotych 150 tys. euro. Jest to tzw. górna granica ryczałtu.

Pamiętaj! Limit gotówkowy wyliczany jest jest co roku, a pod uwagę bierze się NBP-owski kurs euro, który obowiązuje 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.

W ubiegłym roku ryczałt ewidencjonowany mogły w związku z tym płacić firmy, których przychody nie przekroczyły w 2010 r. 591 975 zł. w 2012 r. limit ryczałtu wzrósł do 661 680 zł.

Pamiętaj! Osoby, które są ryczałtowcami nadal są wykluczeni z grupy podatników, którzy są uprawnieni do korzystania z ulgi na dzieci.

Następną wada ryczałtu ewidencjonowanego to brak możliwości wspólnego opodatkowania się opłacającego go podatnika z małżonkiem lub dzieckiem, które samotnie wychowuje (zakaz ten nie tyczy się jednak osób, które płaciły ryczałt tylko od najmu, dzierżawy, poddzierżawy itp.).

Ryczałtowcom przysługują ulgi za darowizny, na internet czy odsetkowa. Mogą także skorzystać prawa do odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz przekazać 1 % swojego rocznego podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Jest tu także możliwość odliczenia strat z lat poprzednich.
PIT-28

Ryczałtowiec tradycyjnie składa zeznanie wypełniając formularz PIT-28.

Wraz z nim trzeba złożyć załączniki:

  • osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na własne nazwisko (własny rachunek) wypełniają dodatkowo PIT-28/A;
  • podatnicy, którzy prowadzą działalność w formie spółki (bądź spółek) osób fizycznych – PIT28/B.

Dodatkowo, gdy korzysta się z ulg, należy złożyć załączniki: PIT/O i/lub PIT/D.

Uwaga! 31 stycznia to w tym roku ostateczny termin, w którym podatnik prowadzący w 2011 r. działalność gospodarczą opodatkowaną karta podatkową powinien złożyć formularz PIT-16A. Jest to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, jaką zapłaciły i odliczyły w poszczególnych miesiącach zeszłego roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.