Zapis windykacyjny w testamencie


Testament: zapis windykacyjny

Przed zmianami w prawie spadkowym osoba, która spisywała testament nie mogła konkretnemu spadkobiercy zapisać konkretnego składnika majątku.

Spadkobierca, by móc stać się właścicielem majątku otrzymanego po zmarłym spadkodawcy musiał przeprowadzić postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku. Następnie trzeba było dokonać tzw. działu spadku (określić, komu przypadną poszczególne składniki majątkowe), a postępowanie spadkowe często ciągnęło się latami.

Po wejściu w życie nowej ustawy, która zmieniła kodeks cywilny (zmiana dotyczy konkretnie części dotyczącej prawa spadkowego) możliwy będzie tzw. zapis windykacyjny, który tworzy nową jakość i pozwala już wprost przypisanie danemu spadkobiercy części zapisanego majątku.

Testament, który będzie sporządzony w formie aktu notarialnego będzie mógł zawierać zapis, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu już z chwilą otwarcia spadku.

Pamiętaj ! Zapis windykacyjny usuwa istotna barierę w przekazaniu konkretnego składnika majątku konkretnej osobie.

Co może być przedmiotem zapisu windykacyjnego?

Zapisać można:

  • rzecz oznaczoną, co do tożsamości (np. samochód, tytuł prawny do mieszkania, działki);
  • zbywalne prawo majątkowe;
  • przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne;
  • ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

Nabycie rzeczy lub prawa na podstawie zapisu windykacyjnego będzie mógł stwierdzić sąd ( podstawą będzie stwierdzenie nabycia spadku) lub notariusz.

Pamiętaj ! Zapis windykacyjny natomiast nie będzie mógł dotyczyć określonej kwoty pieniężnej oraz obejmować całego majątku spadkodawcy.

Ze względu na cele zapisu windykacyjnego jego skuteczność nie może być uzależniona od warunku lub terminu.

Będzie on także nieskuteczny, gdy w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie jest własnością spadkodawcy lub na spadkodawcy ciąży obowiązek jego zbycia.

Pamiętaj ! Do zapisu windykacyjnego nadal odpowiednie zastosowanie mają przepisy o zachowku. Spadkodawca ma także prawo odwołać zapis lub rzecz objętą zapisem sprzedać.

Zapisy windykacyjny będzie funkcjonował obok zapisu zwykłego.

Pamiętaj ! To testator podejmie decyzję czy wybierze formę zapisu zwykłego czy windykacyjnego.

Nabyciem w drodze zapisu windykacyjnego składników majątku spadkodawcy zainteresuje się także urząd skarbowy, bo zapis został objęty podatkiem od spadków i darowizn. Opodatkowany będzie na zasadach ogólnych.

Pamiętaj ! Zapis windykacyjny (podobnie jak inne rodzaje nieodpłatnego nabycia, które są objęte ustawą o podatku od spadków i darowizn) będzie całkowicie zwolniony od podatku, gdy otrzyma go członek najbliższej rodziny.

Warunkiem zwolnienia będzie zawiadomienie urzędu skarbowego o nabyciu przedmiotu zapisu w terminie 6 miesięcy.

Zapis windykacyjny obowiązuje już w kilku krajach europejskich (Włochy, Francja, Belgia, Luksemburg, Hiszpania).

Podstawa prawna: ustawa z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458).

Prawo spadkowe Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma?

Pewnie znasz to powiedzenie: „Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności”.

Tymczasem każdego z nas prędzej czy później czeka bliższe spotkanie z prawem i znajomość prawa BARDZO się wówczas przydaje. Co takiego mam na myśli? Oczywiście chodzi o sprawę spadkową.

Prawo spadkowe dotyczy każdego człowieka. Gdy umierają rodzice – trzeba uregulować po nich sprawy majątkowe. Gdy chcemy rozporządzić własnym majątkiem na przyszłość – spisujemy testament. Problem w tym, że nieznajomość prawa może sprawić, że… prawo obróci się przeciwko Tobie.

3 pytania testowe – sprawdź swoją znajomość prawa

Nie wiem, czy jesteś tego świadomy, dlatego mam do Ciebie 3 pytania:

  • Czy wiesz, że brak Twojej reakcji na wieść o śmierci bliskiej osoby może sprawić, że nabędziesz spadek ze wszystkimi jej długami?
  • Czy wiesz, że Twoje prawo do zachowku może się przedawnić?
  • Czy wiesz, że może się zdarzyć, że będziesz musiał zapłacić podatek od spadku, choć mógłbyś go nie płacić W OGÓLE?

To tylko kilka pytań, na które MUSISZ znać odpowiedź, jeśli czeka Cię nabycie spadku.

Wiadomo, że przepisy naszego polskiego prawa nie są łatwe, i dlatego właśnie wydano poradnik poświęcony prawu spadkowemu, który w przystępny sposób wyjaśnia zawiłości prawa związane ze spadkiem, testamentem czy zachowkiem.

Jeżeli chcesz SAMODZIELNIE uporządkować swoje sprawy spadkowe albo swojej rodziny – teraz w prosty sposób i w jednym miejscu dowiesz się, jak to zrobić. Po prostu kliknij tutaj»

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s