Podstawy inwestowania na giełdzie


Jak zacząć grać na giełdzie?

Giełda Papierów Wartościowych – rynek, na którym dokonywane są transakcje kupna i sprzedaży akcji, obligacji, a także innych instrumentów finansowych. Inwestycji może dokonywać każda pełnoletni osoba, ale tylko za pośrednictwem biur maklerskich.

Jeżeli myślisz o grze na giełdzie, to pierwszy krokiem jaki musisz wykonać jest założenie rachunku inwestycyjnego (tzw. maklerski). Otwarcie rachunku jest zwykle bezpłatne, a każde biuro maklerskie pobiera prowizje od zleceń kupna i sprzedaży, które będą realizowane za ich pośrednictwem.

Zanim zdecydujesz się na założenie rachunku inwestycyjnego, to zwróć szczególną uwagę na wysokość opłat za prowadzenie rachunku oraz prowizji. Duże znaczenie ma także internetowy dostęp do rachunku oraz możliwość śledzenia notowań wybranych spółek w czasie rzeczywistym bez ponoszenia kosztów dodatkowych.

Gra na giełdzie z limitem czy bez?

Gdy masz już rachunek maklerski, to pora wykonać kolejny krok i rozpocząć inwestowanie na giełdzie. Rozbudowany system zleceń giełdy daje inwestorom możliwość  realizacji różnorodnych strategii inwestycyjnych.

Podstawowy podział obejmuje:

  • zlecenia z limitem ceny;
  • zlecenia bez limitu ceny.

Jeżeli chodzi o zlecenia z limitem ceny, to inwestor dokładnie określa kurs (tzw. limit ceny), po jaki chce kupić lub sprzedać dany walor. W zleceniu kupna precyzuje się maksymalny kurs, po którym jesteśmy skłonni zakupić dany instrument, a przy sprzedaży – kurs minimalny, po którym zgodzimy się dany instrument.

Pamiętaj! Przy złożeniu zlecenia z limitem ceny, im bardziej korzystną wskażemy cenę, tym dłużej możemy czekać na realizację zlecenia.

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na szybkim zawarciu transakcji i nie chcemy ryzykować, że nasze zlecenie może nie zostać zrealizowane w całości, a jednocześnie akceptujemy cenę aktualnie dostępną na rynku, to składamy wtedy zlecenie po każdej cenie.

Określając termin (np. na jedną sesję, na tydzień lub miesiąc) do którego ważne jest zlecenie, decydujemy na jak długo aktualna jest nasza strategia inwestycyjna.

Pamiętaj! Termin ważności zlecenia wygasa z ostatnim kalendarzowym dniem roku.

Jeżeli inwestor ma dużo wolnego czasu, to może spróbować daytradingu (wielokrotne kupowanie i sprzedaż akcji w czasie jednej sesji giełdowej).

Pamiętaj! Krótkie – czy długotrwałe inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem. Dlatego przed pierwszym zakupem akcji warto nakreślić swój plan działania (okres inwestycji), zadowalający poziom zysku oraz dopuszczalny poziom strat. Dla mądrego inwestora nie zysk jest najważniejszy, ale ochrona swojego kapitału.

Poradnik dla początkujących inwestorów na giełdzie

1) Warto skorzystać z wiedzy innych, bardziej doświadczonych inwestorów, ale nie naśladuje się ślepo największych graczy, bo to co dobre dla nich, nie zawsze musi być dobre dla nas.

2) Zacznij od inwestowania niewielkich kwot pieniędzy. Powinny to być pieniądze, które nie obciąża Twojego budżetu domowego. Nie ryzykuj wszystkich swoich oszczędności.

3) Jeżeli będzie typował spółkę, to dokonaj analizy jej notowania od chwili debiutu. Dokonaj także oceny wpływu koniunktury (najlepszym zainwestować w te firmy, które najmniej odczują spowolnienie gospodarcze). Warto przyjrzeć się zarządom, bo istotnym czynnikiem są również kompetencje kierownictwa.

4) Pamiętaj! – nie ulegaj emocjom – gra na giełdzie wymaga rozwagi oraz stalowych nerwów.

5) Przyjrzyj się dokładnie rekomendacjom wydawanym przez biura maklerskie.

Pamiętaj! Najwięksi w tym biznesie (Warren Buffet czy też George Soros) potrafili podjąć ryzyko i inwestowali pieniądze w niepewnych czasach. Ich fortuny powstały na wskutek: samodyscypliny, spokoju oraz wiary, że po chudych latach przyjdą te tłuste.

Świadomy inwestor powinien rozważać czy nie akumulować swojego portfela, gdy na giełdach są spadki.

Pomiń etap początkującego! Zacznij giełdową grę z uprzywilejowanej pozycji…

Kliknij i sprawdź »

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.