Zatrudnienie opiekunki do dziecka


Jak zatrudnić opiekunkę do dziecka?

Jeżeli masz zamiar wrócić do pracy i poszukujesz opiekunki do dziecka, która przez kilka godzin dziennie będzie zastępować Cię przy dziecku ? Warto więc dowiedzieć się jak znaleźć taką, której Ty zaufasz, a Twoje dziecko ją polubi.

Na początku musisz sobie odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: jakiej opiekunki szukasz ? Łatwiej wtedy zrezygnujesz z kandydatek, które nie odpowiadają Twoim wymogom.

Wiek – można wybrać osobę młodą, która nie ma zbyt dużego doświadczenia, ale za to potrafi długo zajmować się dzieckiem lub osobę starszą, która może nie ma już tak wiele sił (zdarzają się wyjątki 🙂 ), ale zwykle ma doświadczenie w opiekowaniu się dzieckiem.

Doświadczenie – jeśli Twoje dziecko jest zupełnie malutkie, to lepszym rozwiązaniem będzie niania, która wie, jak pielęgnuje się niemowie i jak się nim opiekuję. Można także, gdy spodoba Ci się osoba bez takiego doświadczenia, po prostu nauczyć ją zasad opieki nad dzieckiem.

Dodatkowe wymagania – sprzątanie, gotowanie czy praca w niektóre soboty. Musisz już wcześniej wiedzieć, czego wymagać od opiekunki do dziecka.

Pamiętaj! Niania, która jednocześnie zajmuję się opieką i i sprzątaniem, mniej czasu poświeci Twojemu dziecku.

Wynagrodzenie – W tej kwestii warto zrobić wywiad i dowiedzieć się, ile w Twoim rejonie zamieszkania zarabiają opiekunki do dziecka, zastanów się także, ile Ty możesz jej oferować za pracę, ustal także, do jakiej kwoty jesteś w stanie negocjować.

Gdzie szukać opiekunki do dziecka?

Istnieje wiele miejsc, do których można się udać. Nie wszędzie można znaleźć nianię z referencjami i nie wszędzie pobierane są prowizje za pośrednictwo.

Znajomi – opiekunka polecona np. przez koleżankę lub kogoś z rodziny jest już przez nich sprawdzona i można mieć do niej większe zaufanie.

Pamiętaj! Ktoś kto odpowiada twoim znajomym, niekoniecznie musi spodobać się Tobie.

Agencje opiekunek – opiekunka polecana przez agencje musi posiadać referencje, a czasami nawet dyplom ukończenia szkoły z wiązanej z pielęgniarstwem czy opieką nad małymi dziećmi.

Pamiętaj! decydując się na opiekunkę z agencji trzeba liczyć się z tym, ze trzeba będzie zapłacić jednorazową prowizję za pośrednictwo (około 300-700 zł). Miesięczne wynagrodzenie agencyjnej niani wynosi średnio 1000 – 2000 zł.

Internet – szybki oraz wygodny sposób na znalezienie opiekunki. Istnieją portale, które dają nam gwarancję wiarygodności zamieszczanych ogłoszeń. Profil opiekunki na takim portalu zawiera zdjęcie, informacje o kwalifikacjach, a także referencje od byłych pracodawców.

Uczelnie – studentki pedagogiki, wychowania przedszkolnego, uczennice szkół pielęgniarskich czy słuchaczki Medycznych Studiów Zawodowych często szukają pracy. Z racji wiedzy, która zdobywają, potrafią dobrze zajmować się dziećmi.

Prasa – warto też przyjrzeć się ogłoszeniom prasowym

Pamiętaj! Opiekunki z anonsu często nie mają referencji, a także odpowiedniego przygotowania, nie znaczy to jednak, że w prasie nie można znaleźć wartościowej pomocy.

Warunki, które musi spełnić opiekunka do dziecka

Wymagania wobec niani są różne. Ale te warunki każda opiekunka do dziecka musi bezwzględnie spełnić:

  • dobre zdrowie, a więc powinna posiadać aktualne świadectwo zdrowia (powinna przynieść je na rozmowę kwalifikacyjną). Nie jest to zbyt wygórowane wymaganie – w każdej pracy wymagane są podstawowe badania lekarskie;
  • brak nałogów, nawet, gdy opiekunka obiec nam, że nie będzie palić przy dziecku, to nie można jej ufać, bo z nałogu trudno jest zrezygnować tak z dnia na dzień, a wyjście na balkon na papierosa może skończyć si tragedią, bo nasze dziecko pozostaje bez opieki !;
  • schludność – brud za paznokciami lub mocno nieświeże ubrania, tego nie da się niczym wytłumaczyć;
  • poprawna wymowa, opiekunka do dziecka powinna poprawnie się wysławiać (oczywiście bez wulgaryzmów), bo nasze dziecko od początku uczy się języka i lepiej by jego niania nie pochodziła z innego kraju, bo dziecko zacznie szybko naśladować obcy akcent.

Pamiętaj! Nie musisz krępować pytając kandydatkę na nianię o jej umiejętności. Wystarczy przypomnieć sobie swoją rozmowę kwalifikacyjną do pracy. Trzeba było się podczas niej wykazać ..:)

Obserwuj kandydatkę na opiekunkę do dziecka

Musisz pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ze trzeba nie tylko słuchać tego, co mówi kandydatka, ale także bacznie przyglądaj jej reakcjom. Można dzięki temu naprawdę dużo się dowiedzieć o tym, jak będzie zajmować się Twoim dzieckiem.

Opanowanie – jednym będzie odpowiadało, gdy opiekunka to osoba spokojna, która potrafi zapanować na rozbrykanym dzieckiem, a inni znów wola, gdy jest to ktoś spontaniczny, kto potrafi wymyślać różne ciekawe atrakcje dla dziecka (np. piknik w parku itp.). Warto zwrócić uwagę na zachowanie kandydatki i zastanowić się, czy Ci odpowiada.

Pamiętaj! Zbytnia nerwowość lub mrukliwość mogą nie spodobać się Twojemu dziecku.

Reakcja dziecka – Niania musi umieć nawiązać kontakt maluchem, robić to spontanicznie oraz wykazywać inicjatywę.

Pamiętaj! Twoje dziecko może na początku być przestraszone, jednak w miarę upływu czasu powinno coraz chętniej z nią przebywać.

Jak czujesz się w towarzystwie przyszłej opiekunki ? – nawet, gdy nie możesz do końca racjonalnie wytłumaczyć sobie swoją przychylność i sympatię – lub odwrotnie – niechęć do kandydatki na nianię, to nie można tego bagatelizować i po prostu warto wtedy zaufać swojej matczynej (ojcowskiej) intuicji 🙂

Pytania, które musisz zadać kandydatce na opiekunkę do dziecka

O to należy zapytać wszystkie kandydatki podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

1) Dlaczego chciałaby pani podjąć prace opiekunki do dziecka?

Gdy kandydatka twierdzi, ze bardzo lubi zajmować się dziećmi, to jest to bardzo dobry znak, a gdy tłumaczy to tym, że musi sobie dorobić lub nie znalazła sobie innej pracy, to nie rokuje to zbyt dobrze.

2) Czego potrzebuje dziecko w wieku Twojego szkraba?

Niania powinna mówić nie tylko o pielęgnacji czy tez karmieniu, ale również o miłości, bezpieczeństwie oraz rozwoju dziecka. Jej słowa dużo powiedzą Ci o jej inteligencji, a także sposobie, w jaki chce wychowywać dziecko.

3) Co powinna zrobić, gdy dziecko płacze?

Odpowiedź powinna brzmieć: trzeba znaleźć przyczynę jego płaczu i ją usunąć. Żadne przeczekiwanie, aż dziecko się wypłacze (by „go nie rozpuścić”) absolutnie nie wchodzi w grę.

4 Kiedy dziecko zasługuje na klapsa?

Będzie to taka mała prowokacja 🙂

Nawet, gdy Twoje dziecko to jeszcze niemowlę, to należy założyć, że niania będzie zajmować się nim przez kilka lat i wtedy wprowadzenie dyscypliny jest nieodzowne. Jednak nawet mały klaps nie wchodzi tutaj w rachubę. Dziecku należy tłumaczyć, wydawać mu mądre zakazy i być konsekwentnym, a nie bić go !

5) Jak długo planuje pani u nas pracować?

Dziecko przyzwyczaja się do swoje opiekunki i gdy będzie ona miała zamiar odejść w niedługim czasie, to przeżyje ono stres, który będzie związany z rozłąką. Nie narażaj na to dziecka.

Jak kontrolować opiekunkę do dziecka?

Jeżeli coś zaniepokoi Cię w zachowaniu opiekunki, która co dopiero zatrudniłeś, to nie można się bać i ją skontrolować. Chodzi tu przecież o dobro Twojego dziecka!

Można to zrobić w następujący sposób:

  • niezapowiedziany powrót do domu – będzie mieć pewne rozeznanie, co działo się jeszcze przed chwilą (np. dziecko oglądało telewizję);
  • obserwuj reakcje dziecka – zwłaszcza, gdy potrafi Ci powiedzieć, co robiło przez cały dzień. Pamiętaj ! Nigdy nie bagatelizuj tego, co mówi Ci Twoje dziecko;
  • nagranie – dyktafon można ustawić w dyskretnym miejscu, włączyć go przed wyjściem z domu, a po powrocie odsłuchać nagranie;
  • kamera – gdy masz stałe łącze internetowe, to kup kamerę internetową, dzięki niej można będzie kontrolować, to co dzieje się w domu, kiedy jesteś w pracy. Można także zrobić nagranie zwykłą kamerą i po prostu otworzyć je po powrocie do domu.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.