Oszczędzanie na emeryturę


Jak oszczędzać na emeryturę ?

Na wysokość naszej emerytury, która będzie wypłacana według nowego systemu, bezpośredni wpływ będzie miało to, ile pieniędzy uda się nam zgromadzić na naszych indywidualnych kontach w ZUS-ie i Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Pamiętaj ! Emerytury te będą dużo niższe od tych, które wypłacane są teraz.

Szczególnie poszkodowane będą kobiety (w sytuacji, gdy nie zmienią się zasady przyznawania świadczenia emerytalnego oraz wymagany wiek emerytalny), bo te, które zarabiają niewiele (blisko  40 % kobiet) – dostaną naprawdę głodowe emerytury.

Podobnie sprawa ma się z właścicielami niewielkich firm, którzy z reguły opłacają do ZUS-u najniższą możliwą składkę emerytalną, a to oznacza, że będą otrzymywać najniższe świadczenia.

Pamiętaj ! Możesz się przed tym obronić – oszczędzaj pieniądze na starość. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. W perspektywie 15-, 30-, a nawet 40 letniej zawsze opłaca się inwestować pieniądze w akcje (np. fundusze akcji). Według wszelkich danych historycznych w długiej perspektywie takie inwestycje zawsze przynoszą zysk.

Dla przykładu: Osoba, która w 1995 r. zainwestowała pieniądze w fundusze akcji zyskała na tym do dziś 450 %z odsetek, a więc średnio dochód roczny wyniósł ponad 11 %. ( biorąc pod uwagę ogólnoświatowy kryzys).

Tak więc osoba, która zaczyna swoją karierę zawodową i postanowi co miesiąc odkładać 100 zł i licząc, że co roku będzie mieć 11 % zysku, to po 40 latach pracy i regularnego oszczędzania zyska ponad 900 tys. zł.

Pamiętaj ! Im bliżej wieku emerytalnego, tym należy bezpieczniej lokować pieniądze (mogą to być np. fundusze zrównoważone lub stabilnego wzrostu).

Warto też porozmawiać z doradcą finansowym, który wybierze najbardziej korzystną dla danej osoby formę oszczędzania (porada nic nie kosztuje).

Można skorzystać z:


Open FinanceOpen Finance

  • dowiesz się, czym są fundusze i które z nich zarabiają najskuteczniej;
  • skorzystasz z najlepszych produktów inwestycyjnych dostępnych na rynku w ofercie kilkudziesięciu instytucji finansowych;
  • sprawdzisz, dzięki specjalnym symulacjom, jak różne formy inwestowania mogą wpłynąć na Twoją zamożność;
  • zbudujesz swój portfel funduszy;

Zobacz szczegóły»

ExpanderFundusz inwestycyjny Expander

  • 140 funduszy + bezpłatna opieka profesjonalnego doradcy;
  • szczegółowa analiza możliwości inwestycyjnych w oparciu o różne strategie;
  • bezpłatne porady ekspertów Expandera w okresie inwestowania;
  • dobór najlepszych inwestycji w akcje, waluty, obligacje

Zobacz szczegóły»

Najpopularniejsze rodzaje funduszy inwestycyjnych

Fundusze obligacjipieniądze inwestowane są w lokaty o stałym dochodzie (obligacje i bony skarbowe – 90 % pieniędzy, akcje – 10 % pieniędzy). Są to fundusze bardzo bezpieczne, jednak mało zyskowne.

Fundusze stabilnego wzrostupieniądze inwestowane są w lokaty, obligacje, bony skarbowe – 70-80 % pieniędzy, za resztę kupowane są akcje.

Fundusze zrównoważonepieniądze inwestowane w połowie w lokaty i obligację, a w połowie w akcje.

Fundusze akcjipieniądze inwestowane w akcje – 80-100 % pieniędzy. Trzeba pamiętać o tym, ze są to fundusze o dużym ryzyku inwestycyjnym, ale jednocześnie o potencjalnie najwyższych zyskach.

Fundusze sektorowepieniądze inwestowane w akcje przedsiębiorstw danej branży, np. firm teleinformatycznych.

Advertisements

One thought on “Oszczędzanie na emeryturę

  1. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest indywidualne oszczędzanie w ramach III filaru, czyli poprzez IKE. Nie wymaga ono ani wysokich ani systematycznych wpłat przez co jest to forma dostępna dla każdego, która w dłuższym czasie pozwala zgromadzić naprawdę sporą sumą pieniędzy. Taki „dodatek” do wątpliwej emerytury z ZUSu i OFE może znacząco poprawić standard życia na emeryturze. Myślę, że warto zadbać o swoją przyszłość jak najwcześniej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s