Wzór testamentu notarialnego


Testament u notariusza – kiedy?

Jeżeli będziesz chciał zapisać w spadku rzeczy lub nieruchomość konkretnym osobom, to wizyta w kancelarii notarialnej jest koniecznością.

Nie będziesz musiał za to dużo zapłacić, a Twoja wola będzie trudna do podważenia.

23 października br. wejdą w życie nowe przepisy, dzięki którym będzie można w testamencie notarialnym zrobić tzw. zapis windykacyjny.

Tak więc pozwoli to na zapisanie konkretnej osobie rzeczy np. samochód lub nieruchomości (np. dom, działkę) i nabędzie je z chwilą otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.

Oryginał testamentu będzie przechowywany w kancelarii notarialnej, tak więc nie zaginie ani nie ulegnie zniszczeniu (np. nie będą mogły go zniszczyć osoby, które nie są zadowolone z jego treści.

Pamiętaj! Warto przed wizytą u notariusza dowiedzieć się np. telefonicznie), jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać:

  • dokument tożsamości (dowód osobisty, ewentualnie paszport);
  • potwierdzenie prawa własności nieruchomości (w sytuacji, w której zapisuje się w testamencie dom, mieszkanie. Może to być akt notarialny kupna mieszkania, wypis z ksiąg wieczystych;
  • notatka z numerem NIP (notariusz może o niego zapytać).

Pamiętaj! Notariusz, jeżeli osoba spisująca testament sobie zażyczy, może pojechać we wskazane miejsce (np. do jej mieszkania, szpitala, do domu opieki). Wtedy trzeba będzie zapłacić więcej niż w cenniku, bo notariusz doliczy sobie koszt dojazdu. Trzeba też powiadomić o spisaniu testamentu notarialnego najbliższą osobę i podać adres kancelarii.

Opłaty u notariusza

Taksa notarialna (stały cennik) obowiązuje w całym kraju:

  • 50 zł kosztuje sporządzenie testamentu;
  • 100 zł trzeba zapłacić za testament, w którym się wydziedzicza spadkobiercę ustawowego;
  • 6 zł to koszt za każdą stronę wypisu.

Do wszystkich opłat notariusz dolicza 23 % podatku VAT.

Testament notarialny – wzór

Akt notarialny

Dnia 26.10.2011 roku (dwudziestego szóstego października dwa tysiące jedenastego roku)  przede mną, Mirosławem Nowakiem, notariuszem w Katowicach, stawił się

Michał Janusz Kowalski, syn Julii i Andrzeja, ur. 23.04. 1952 roku w Katowicach, PESEL 5204233429 zamieszkały w Katowicach (40/010), ul. Myśliwska 45, NIP według oświadczenia 224-001-00-00.

Dane osobowe Stawającego zgodne z dowodem osobistym DEA 234331 wydanym przez Prezydenta miasta Katowice, ważnym do 01.01. 2017 roku.

Testament

§ 1

Na wypadek swojej śmierci Stawający przekazuje na rzecz Tomasza Kowalskiego, swojego syna, ur. 12.03.1976 roku w Katowicach, tytułem zapisu windykacyjnego prawo własności zabudowanej nieruchomości położonej w Katowicach, przy ul. Myśliwska 45, dla której Sąd Rejonowy w Katowicach prowadzi księgę wieczystą kw nr KA1M/0001234/5.

§ 2

Na wypadek swojej śmierci Stawający  do całości spadku po sobie powołuje swoją żonę Danutę Kowalską, ur. 09.03.1955 roku w Mysłowicach (pouczenie na końcu aktu notarialnego).

Wyjaśnienie: skutkiem takiego testamentu jest to, że:

1. Tomasz Kowalski, syn Stawającego, nabywa prawo własności nieruchomości.

2. Danuta Kowalska jest spadkobierczynią pozostałej części spadku – poza nieruchomością, którą otrzyma Tomasz Kowalski.

Wyjaśnienie

Kto się stawił u notariusza: w kancelarii notarialnej musi być obecny tylko spadkodawca. Notariusz na początku aktu wpisuje dokładną datę sporządzenia testamentu, a także swoje imię i nazwisko.

Dane spadkodawcy: notariusz opisuje dane spadkodawcy (imiona, nazwisko,m adres zamieszkania, stan cywilny) na podstawie jego dowodu osobistego (podaje też serię i numer dokumentu).

Spadkobiercy: jako spadkobiercę lub spadkobierców można powołać każdego. Może to być nawet organizacja (fundacja, kościół), Można też według własnego uznania decydować, czy do spadku powoła się jedną czy więcej osób.

Zapisanie nieruchomości: Nowe przepisy wprowadzą możliwość zapisania w testamencie wybranej osobie np. nieruchomości. Będzie to zapis windykacyjny. Dzięki czemu osoba ta stanie się jej właścicielem już od dnia śmierci spadkodawcy. Gdy uzyska poświadczenie dziedziczenia, będzie mogła wpisać się  do księgi wieczystej.

Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma?

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

2 myśli na temat “Wzór testamentu notarialnego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.