Podatek od najmu mieszkania ryczałt


Opodatkowanie najmu mieszkania w formie ryczałtu

Osoba wynajmująca mieszkanie będzie mogła opodatkować dochody z najmu w formie ryczałtu, gdy złoży oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Formę opodatkowania należy wybrać:

  • do 20 stycznia roku podatkowego, lub
  • nie później niż do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w który osiągnięto pierwszy przychód z tego tytułu lub do końca roku podatkowego, gdy pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego (dotyczy rozpoczęcia najmu w trakcie roku podatkowego).

Pamiętaj! Wybór ryczałtu jako formy opodatkowania ma charakter stały, a więc, gdy podatnik będzie chciał dalej korzystać z tej formy opodatkowania, to nie jest konieczne ponowne składanie oświadczenia.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają poza przychodami z działalności gospodarczej, otrzymane albo pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartości pieniężne, a także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżaw, poddzierżawy albo innych umów o podobnym charakterze (art. 6 ust. 1a ustawy o podatku zryczałtowanym).

Tak więc z prawa do opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjowanych może skorzystać każdy podatnik (osoba fizyczna), gdy wynajmuje określoną rzecz ( w tym przypadku mieszkanie), niezależnie od tego, czy jest on jego wyłącznym właścicielem, czy też stanowi ono jego współwłasność.

Pamiętaj! Przychód z najmu mieszkania powstaje, gdy faktycznie otrzyma się (zasada kasowa) lub otrzyma się do dyspozycji pieniądze i wartości pieniężne lub wartość otrzymanych świadczeń w naturze, a przychodem z najmu mieszkania nie będzie natomiast kaucja, która ma charakter zwrotny. Może się ona stać przychodem podatnika jedynie w sytuacji, gdy ulegnie przepadkowi na rzecz wynajmującego mieszkanie (zaliczenie kaucji na poczet długów za czynsz, zniszczeń lokalu itp.).

Jeżeli chodzi o kwestię opłat dodatkowych, które mogą lub nie muszą  generować przychodu z najmu (media w lokalu lub czynsz za lokal należny spółdzielni), to odpowiednio skonstruowana umowa najmu może uchronić podatnika przed powstaniem tego pseudoprzychodu. Przecież nie można tego nazwać przychodem, gdy de facto nie należy się to wynajmującemu, który jest tylko pośrednikiem w przekazaniu pieniędzy.

Gdy koszty ww. świadczeń są ponoszone (opłacane) przez osobę, która wynajmuje mieszkanie, a następnie obciąża on nimi najemce mieszkania, to uzyskane w ten sposób kwoty będą dla wynajmującego mieszkanie przychodem z najmu mieszkania. Kwoty te traktuje się jako pieniądze, które zostały otrzymane z tytułu najmu.

Jeżeli natomiast obowiązkiem opłacania przedmiotowych świadczeń obciążony jest najemca mieszkania, to osoba, które je wynajmuje nie otrzymuje żadnego świadczenia pieniężnego, czyli nie uzyskuje przychodu.

Pamiętaj! Kluczowym elementem dla określenia przychodu z najmu mieszkania jest odpowiedni zapis dokonany w umowie najmu.

Stawka podatku w formie ryczałtu

Stawka ryczałtu wynosi 8,5 % i jest to niezależne od wysokości przychodów, które są uzyskiwane z najmu mieszkania. Podatnik, który opodatkowuje przychody z najmu mieszkania w formie ryczałtu nie musi prowadzić ewidencji tylko wtedy, gdy wysokość przychodów wynika z umowy najmu, która została zawarta na piśmie.

Pamiętaj! Gdy nie zostanie spełniony warunek zawarcia umowy najmu na piśmie, to wówczas ewidencja jest wymagana.

Prowadząc ewidencję dla potrzeb najmu mieszkania zapisów należy dokonywać w porządku chronologicznym na podstawie dowodów, które faktycznie potwierdzają uzyskanie przychodów z tego źródła.

Pamiętaj! Zapisy powinny być dokonywane nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Jeżeli wynajmowane mieszkanie jest składnikiem majątku małżeńskiego, a małżonkowie chcą, by przychód ten był w całości rozliczany przez jednego z nich, to potrzebne będzie w tej sprawie złożenie oświadczenia do naczelnika urzędu skarbowego (art. 12 ust. 6 upzd).

Pamiętaj! Jeżeli podatnik wynajmuje mieszkanie poza działalnością gospodarcza, to jego obowiązkiem jest obliczanie co miesiąc ryczałtu od przychodów ewidencjowanych i wpłacanie go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania (art. 21 ust. 1–1c upzd). Podatnik może skorzystać z kwartalnego sposobu opłacania podatku, ale jest to możliwe, gdy spełni wymagania, które są określone w art. 21 ust. 1b upzd. W trakcie roku podatnik nie musi wypełniać żadnych deklaracji. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego składa się zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu oraz należnego ryczałtu w terminie do końca stycznia roku następnego (PIT-28).

Jeżeli nie złoży się zeznania o wysokości osiągniętego przychodu, dokonanych odliczeniach i kwocie należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzje, która określi wysokość zobowiązania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 21 ust. 5 upzd).

Zalety opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu:

  • niska stawka podatku (8,5%).

Wady opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu: brak możliwości obniżenia podstawy opodatkowania o koszty, np. z tytułu remontów, ubezpieczenia czy też amortyzacji lokalu.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Jedna myśl na temat “Podatek od najmu mieszkania ryczałt

  1. Bardzo przydatne informacje. Czy może ktoś ma dostęp do interpretacji podatkowej ILPB1/415-464/10-2TW z dnia 20.07.2010r. która rozjaśniła by mi kwestię opłat za media przez najemcę lub wynajmującego. Nie wiem co jest bardziej korzystne. Z góry dziękuję

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.