Podatek od sprzedaży mieszkania i domu – sprzedaż rozliczana w PIT-39


Opodatkowanie sprzedaży mieszkania i domu – PIT-39

1 stycznia 2009 r. weszły w życie istotne zmiany w zasadach opodatkowania sprzedaży mieszkań lub domów. Utrzymano co prawda 19 % podatek liczony od dochodu, ale zamiast „ulgi meldunkowej” została wprowadzona nowa ulga podatkowa dla tych dochodów.

Dotyczy ona sprzedaży mieszkań lub domów, które zostały nabyte od 1 stycznia 2009 r. Aby móc skorzystać z tego zwolnienia od podatku dochodu ze sprzedaży mieszkania lub domu – trzeba przeznaczyć przychód z ich sprzedaży na własne cele mieszkaniowe w okresie dwóch lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż mieszkania lub domu.

Dla przykładu: Mieszkanie nabyte w styczniu 2009 r. sprzedano w lipcu 2010 r. Tak więc, by móc skorzystać z nowego zwolnienia należy przeznaczyć uzyskany przychód na własne cele mieszkaniowe w terminie do 31 grudnia 2012 r.

Pamiętaj! Ze zwolnienia mogą skorzystać Ci podatnicy, którzy uzyskane ze sprzedaży mieszkania lub domu przychody przeznaczą na własne cele mieszkaniowe, a nie na cele osób trzecich (np. dzieci). Według przepisów do wydatków mieszkaniowych zalicza się wydatki na nabycie mieszkań, domów, działek pod domy, a także spłatę kredytów, które związane są z celami mieszkaniowymi (także kredytów refinansowych przeznaczonych na spłatę innych kredytów związanych z celami mieszkaniowymi). Wydatki na cele mieszkaniowe powinny dotyczyć obszaru Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) albo Szwajcarii.

Jeżeli wydatki na cele mieszkaniowe zostały poniesione w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie, które należy do EOG lub w Szwajcarii, to ze zwolnienia będzie można skorzystać pod warunkiem istnienia podstawy prawnej, która wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki na cele mieszkaniowe.

Gdy kredyt przeznaczamy na cle mieszkaniowe oraz inne cele niezwiązane z mieszkaniowymi, to rozliczenie ulgi należy dokonać proporcjonalnie.

Za wydatki na cele mieszkaniowe nie są zaliczane wydatki, które zostały poniesione na:

  • zakup gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania;
  • zakup gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części – przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Nowelizacja z 6 listopada 2008 r. wprowadziła zmiany w przepisach u.p.d.o.f, które przewidują, ze osiągając dochód ze sprzedaży mieszkania lub domu, który opodatkowany jest podatkiem zryczałtowanym na podstawie art. 30e u.p.d.o.f, podatnik ma obowiązek złożyć odrębne zeznanie podatkowe PIT-39 w terminie do 30 kwietnia następnego roku.

Pamiętaj! PIT-39 należy złożyć niezależnie od tego, czy dochód ze sprzedaży mieszkania lub domu będzie faktycznie opodatkowany, czy też skorzysta się ze zwolnienia. Gdy w określonym ustawą terminie nie przeznaczy się osiągniętego przychodu na własne cele mieszkaniowe, to trzeba będzie złożyć korektę zeznania, w którym wykazało się dochód jako zwolniony i zapłacić podatek wraz z odsetkami.

Dochód zwolniony wylicza się jako iloczyn dochodu, który został uzyskany ze sprzedaży mieszkania lub domu oraz wskaźnika proporcji w jakiej pozostają wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe w przychodzie uzyskanym ze sprzedaży.

Pamiętaj! Wydatki, które zostaną poniesione na cele mieszkaniowe należy udokumentować. W zależności od rodzaju  wydatku mieszkaniowego może to być:

  • akt notarialny, który dotyczy nabycia nowych nieruchomości mieszkaniowych;
  • dokumenty bankowe przy spłacie kredytu.

Potrzebujesz porady prawnej?

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.