Podatek od sprzedaży mieszkania i domu- ryczałt od przychodu..


Ryczałt od przychodu – ulga na cele mieszkaniowe

Do końca 2006 r. dochód ze sprzedaży mieszkania lub domu  opodatkowany był 10 % podatkiem zryczałtowanym od przychodu.

Pamiętaj! Nadal, gdy sprzedaje się mieszkanie lub dom, które zostały nabyte lub wybudowane (rozumiane jako oddane do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosowane są przepisy, które obowiązywały przed 1 stycznia 2007 r., a więc ten 10 % zryczałtowany podatek oraz zwolnienia z nim związane (podstawą do tego są przepisy przejściowe nowelizacji z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw – Dz.U nr 217, poz. 1588).

Tak wiec, gdy mieszkanie lub dom zostały nabyte przed 1 stycznia 2007 r. i sprzeda się je obecnie przed upływem 5 lat, licząc od końca roku ich nabycia, to trzeba będzie zapłacić podatek od uzyskanego przychodu, który pomniejsza się wyłącznie o koszty odpłatnego zbycia:

  • opłatę notarialną;
  • opłatę skarbową;
  • opłatę sądową;
  • koszty pośrednika itp. (w praktyce koszty znikome w stosunku do uzyskanego przychodu).

Podatek oblicza się na deklaracji PIT-23 i trzeba ją złożyć w terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia mieszkania lub domu.

Pamiętaj! W tym terminie należy także wpłacić podatek.

Jak uniknąć zapłaty tego podatku?

Istnieją dwa sposoby na uniknięcie zapłaty podatku.

Pierwszy sposób: to odczekanie, aż upłynie 5 lat, od końca roku, w którym nabyto mieszkanie lub dom.

Dla przykładu: jeżeli mieszkanie lub dom nabyto w grudniu 2006 r., to z jego sprzedażą trzeba poczekać do 2012 r.

No, ale nie każdy może sobie pozwolić na taką zwłokę w sprzedaży.

Drugi sposób: to skorzystanie ze zwolnienia. W tym celu składa się w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od dnia zbycia oświadczenie, ze uzyskane przychody ze sprzedaży mieszkania lub domu przeznaczy się na cele mieszkaniowe w terminie 2 lat, licząc od dnia sprzedaży.

Pamiętaj! Katalog celów mieszkaniowych przykładowo zawiera: nabycie mieszkania lub domu oraz spłatę kredytu, który przeznaczony jest na cele mieszkaniowe.

Gdy nie spełni się warunków, które zadeklaruje się w oświadczeniu, to najpóźniej następnego dnia po upływie dwuletniego terminu, trzeba będzie wpłacić podatek wraz z odsetkami.

Zwolnienie nie ma zastosowania, gdy:

  • budowa oraz sprzedaż budynków, lokali, a także gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów są przedmiotem działalności gospodarczej podatnika;
  • przychód ze sprzedaży lub zamiany został wydany na:

-nabycie gruntu albo udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu albo udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku lub

– budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku lub jego części – przeznaczonych na cele rekreacyjne;

  • przychód ze sprzedaży mieszkania lub domu stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej albo z działów specjalnych produkcji rolnej.

Pamiętaj! Zwolnione od opodatkowania zryczałtowanym podatkiem były przychody, które uzyskano ze sprzedaży mieszkania lub domu w całości, gdy ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d.u.p.d.o.f – brzmienie obowiązujące na dzień 31 grudnia 2006 r.). Dla mieszkań i domów nabytych przed 1 stycznia 2007 r. to zwolnienie obowiązuje nadal.

Potrzebujesz porady prawnej?

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s