Jak negocjować z bankiem?


Problemy ze spłatą kredytu

Jeżeli masz problemy finansowe i brakuje Ci pieniędzy na spłatę rat kredytu, to nie zatajaj ich przed bankiem. Można przecież skorzystać z różnych możliwości wyjścia z tych problemów.

Jeżeli straciłeś pracę, mniej obecnie zarabiasz i boisz się, że nie będziesz miał pieniędzy na zapłacenie raty kredytu, to powinieneś jak najszybciej poinformować o tym bank, a na pewno wspólnie znajdziecie wyjście z tej trudnej sytuacji.

Na co można liczyć?
Przerwa w spłacie kredytu (wakacje kredytowe)

Jeżeli zapłata miesięcznej raty kredytu staje się dla Twojego budżetu domowego zbyt dużym obciążeniem, to bank może zaproponować Ci jej zawieszenie na jakiś okres. Zwykle jest to kilka miesięcy. Może to być (wszystko zależy od banku) całkowite odroczenie spłaty kredytu na ustalony czas (nie będziesz w taki przypadku płacił nic)  lub też pomniejszenie raty o spłatę kapitału (tutaj spłacasz tylko odsetki, a wiec rata staje się niższa i mniej uciążliwa).

Uwaga! Trzeba jednak liczyć się z tym, że gdy zdecydujesz się na taką przerwę, to wydłuży ona okres spłaty Twojego kredytu lub urosną Ci kolejne raty.

Obniżenie miesięcznego zobowiązania

Bank może także Ci zaproponować zmniejszenie raty oraz wydłużenie okresu kredytowania. Np. teraz płacisz ratę w wysokości 200 zł, a chcesz płacić np. 150 zł, to poproś bank o zmianę umowy kredytu.

Uwaga! Taka zmiana będzie się niestety wiązała ze wzrostem oprocentowania kredytu.

Przystąpienie do kredytu kolejnej osoby

Bank może także wskazać Ci przystąpienie do Twojego kredytu dodatkowej osoby. Uzupełni ona swoim wkładem brakującą cześć raty.

Uwaga! Dodatkowa osoba musi mieć jednak odpowiednio wysokie zarobki. Można także zastąpić obecnego kredytobiorcę nowym, który nie ma kłopotów finansowych.

Połączenie kilku rat w jedną mniejszą

Jeżeli spłacasz kilka kredytów, to może się tak zdarzyć, że jedynym rozwiązaniem będzie zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego (łączy on zadłużenie) i spłacanie jednej raty zamiast kilku, która będzie niższa od zsumowanych wszystkich rat, które wcześniej płaciłeś.

Jest to możliwe, bo oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest zwykle niższe od tradycyjnych kredytów gotówkowych. Ponadto istnieje możliwość ustalenia dłuższego okresu kredytowania, a zetem jeszcze obniżyć swoje zobowiązanie.

Uwaga! Niższe raty oraz wydłużenie okresu kredytowania spłaty będą powodem, że będziesz musiał oddać więcej pieniędzy do banku.

Tego nie rób!

Nie udawaj, że nic się nie dzieje. Jeżeli zataisz swoje problemy, to pociągnie to za sobą jeszcze większe problemy finansowe.

Uwaga! Gdy przestaniesz z miesiąca na miesiąc spłacać raty kredytu, to bank zacznie naliczać Ci bardzo wysokie karne odsetki.

Nie wolno Ci ignorować wezwań do zapłaty. Na nic zda się także ukrywanie przed bankiem i nieodbieranie telefonów.

Uwaga! W takiej sytuacji, bank oddaje sprawę na drogę sądową i żąda egzekucji komorniczej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jak najwcześniejsze poinformowanie banku o swoich problemach finansowych.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.