Zalety bankowości elektronicznej


Korzystanie z e-bankowości

Bankowość elektroniczna  to przede wszystkim wygoda, oszczędność czasu oraz pieniędzy. Obecnie z e-bankowości aktywnie korzysta 10 milionów Polaków.

E-bankowość oraz obrót bezgotówkowy są zdecydowanie tańsze, a także pozwalają oszczędzić mnóstwo czasu. Coraz więcej osób używa kart płatniczych lub robi przelewy przez Internet.

Oferta e-bankowości adresowana jest zarówno do klientów indywidualnych i korporacyjnych, klientów młodych, jak i starszych klientów banków.

Jakie korzyści daje e-bankowość ?

Wirtualne konto to przede  wszystkim duża oszczędność. Za przelewy w normalnym banku trzeba zapłacić, podczas, gdy krajowy przelew z wykorzystaniem np. konta Inteligo, które prowadzone jest przez PKO Bank Polski jest bezpłatny. Przelewy wykonywane są w miesiącu przynajmniej  kilkukrotnie, a to oznacza, że miesięcznie wydaje się na nie niepotrzebnie kilkadziesiąt, a rocznie – nawet kilkaset złotych.

Według danych ekspertów z Expander, klienci banków, którzy nie korzystają z internetu i wszystkie dyspozycje zlecają w placówce bankowej tracą na prowadzenie swojego konta nawet o 700 zł więcej niż klienci internetowi.

Kolejne zalety bankowości internetowej to czas i swoboda. Mamy swobodny dostęp do konta oraz zgromadzonych na nim pieniędzy o dowolnej porze i z każdego miejsca na świecie i to wtedy, gdy tego potrzebujemy, a nie wyłącznie w godzinach pracy placówek banku.

Korzystając z wirtualnego konta można szybko i bez stania w kolejce sprawdzić stan swojego konta, prześledzić jego historię, wydrukować potwierdzenia transakcji, doładować telefon komórkowy, założyć lokatę, ustalić stałe płatności, kupić jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych czy ubezpieczenia oraz złożyć wniosek o kredyt gotówkowy.

Bezpieczeństwo

A co z bezpieczeństwem operacji oraz pieniędzy zgromadzonych na rachunku ?

Korzystając z bankowości elektronicznej musisz wiedzieć, że komunikacja pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem banku szyfrowana jest protokołem SSL o długości klucza 128 bitów z zastosowaniem certyfikatu nieuwierzytelnionego.

Ma to nam zagwarantować możliwie pełną oraz bezpieczną wymianę poufnych danych, ochronę przed niepożądaną ingerencją z zewnątrz i uwierzytelniać komputery, które komunikują się ze sobą, gdy wykonywana jest transakcja.

Oprócz tego, każdy użytkownik e-konta otrzymuje od banku unikalny numer klienta oraz hasło dostępu. Wykonując operacje potrzebne będzie posłużenie się również kartą kodów jednorazowych lub tokenem do generowania kodów lub hasłem, które zostanie przesłane w wiadomości SMS na numer telefonu komórkowego.

Te zabezpieczenia mają na celu ochronę konta i zgromadzonych nas nim pieniędzy przed niepowołanymi osobami.

Pamiętaj ! Rozwiązania te bardzo dobrze zabezpieczają rachunki klientów od strony technologicznej, ale trzeba zdać sobie sprawę, że całkowicie bezpieczny system wymiany danych nie istnieje. Dlatego bardzo ważna jest z naszej strony czujność oraz rozsądek i spostrzegawczość.

Jak chronić nasze konto i pieniądze?

Jeśli będziesz korzystał z e-bankowości, to musisz pamiętać, że przestępcy działają również w internecie i na pewno wykorzystają Twoją nieroztropność.

Kłopotów unikniesz, gdy:

  • będziesz  korzystał z legalnego oprogramowania;
  • starał się przeprowadzać operacje bankowe, używając własnego komputera;
  • nie udostępniał innym osobom numeru klienta, haseł lub urządzeń, które służą do generowania haseł uwierzytelniających;
  • nie odpowiadał na e-maile, w których jesteś proszony o podanie lub weryfikacje danych osobowych, informacji o numerze konta czy karty kredytowej (bank nigdy nie wysyła e-maili z prośbą o podanie numeru klienta, hasła logowania czy haseł jednorazowych, które są niezbędne do potwierdzenia transakcji);
  • nie zapisywał haseł ani PIN-u i nie przechowywał karty kodów jednorazowych w miejscach, które są dostępne dla innych osób;
  • będziesz regularnie sprawdzał historię transakcji dokonanych z użyciem kart debetowych i kredytowych;
  • nie używał hasła stosowanego do logowania się w banku na innych stronach internetowych;
  • zawsze upewniał się, ze wpisany w okno przeglądarki adres internetowy banku jest poprawny;
  • nigdy nie odchodził od komputera po zalogowaniu się do swojego rachunku, a po zakończeniu działań sprawdzał, czy poprawnie się wylogowałeś.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.