Zmiany w zasadach udzielania kredytów


Nowa rekomendacja dla banków

Z początkiem lipca w życie weszła część Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego (polecenia, które związane są  przyznawaniem kredytów – do nich powinny się zastosować banki).

Na razie nie trzeba się obawiać w związku z tym nagłego spadku zdolności kredytowej, bo najważniejsza część rekomendacji zacznie obowiązywać od stycznia 2012 r. Wtedy to zmieni się sposób wyliczania zdolności kredytowej.

Obecne zmiany dotyczą technicznych operacji, które są związane z ryzykiem kredytowym (z jego oceną, monitorowaniem itd.).

Dla klienta banku bardziej istotne będą zmiany, które wejdą w życie za kilka miesięcy. Mogą one znacząco wpłynąć na naszą zdolność kredytową.

Według nowej rekomendacji, banki przy liczeniu zdolności kredytowej klienta powinny zakładać, że kredyt jest zaciągany maksymalnie na 25 lat. W porównaniu do popularnego kredytu na 30 lat oznacza to spadek zdolności kredytowej o ok. 10 %.

Kolejna zmiana dotyczy relacji wysokości raty od przychodów. Obecnie łączna suma spłacanych co miesiąc rat kredytów nie powinna przekraczać 50 % dochodów (dla osób, których zarobki to nie są wyższe niż średnia krajowa) i maksymalnie 65 % dochodów  (dla osób z dochodami powyżej średniej krajowej).

Nowa rekomendacja w przypadku kredytów walutowych zmniejsza ten limit do 42 %.

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s