Inwestowanie w obligacje – dziesięcioletnie obligacje skarbu państwa


Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe Obligacje Skarbu Państwa (EDO)

Bezpieczna Inwestycja

Jeżeli chcesz prosto, bezpiecznie i zyskownie ulokować swoje oszczędności, to warto zastanowić się nad wyborem detalicznych obligacji skarbowych. Ich emitentem jest Skarb Państwa który zobowiązuje się do wykupu obligacji i wypłacenia inwestorowi należnych odsetek.

Komfort inwestowania w obligacje skarbowe polega na:

  • bezpieczeństwie zainwestowanych pieniędzy;
  • pewności zysku;
  • możliwości wyboru okresu oszczędzania pieniędzy, który odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Swój kapitał możesz zainwestować na 2,3,4 lub 10 lat.

Oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji skarbu państwa

Oprocentowanie tych obligacji jest zmienne. W każdym z dziesięciu okresów odsetkowych jest ustalane na podstawie dwóch czynników. Pierwszy czynnik to roczna inflacja, ogłoszona przez GUS w miesiacu, który poprzedza dzień rozpoczęcia nowego okresu odsetkowego, a drugi to dodawana do niej marża zapewniająca realny zysk. Wartość marży odsetkowe dla danej emisji obligacji dziesięcioletnich poddawana jest w liście emisyjnym.

Kapitalizacja – zysk rosnący co rok

Po każdym roku trwania inwestycji odsetki są doliczane do wartości nominalnej obligacji (następuje ich kapitalizacja) i w kolejnym roku oszczędzania zysk obliczany jest od podwyższonej podstawy. Ponieważ kapitalizacja odsetek obligacji dziesięcioletnich następuje dziewięciokrotnie, to na zakończenie inwestycji zysk jest znaczący.

Lepsza emerytura

Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe Obligacje Skarbu Państwa (EDO) są jedynymi, które mogą być również nabywane w ramach Konta IKE-Obligacje prowadzonego przez PKO BP. Odsetki uzyskane od obligacji zakupionych w ramach Konta IKE-Obligacje są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Jest to dodatkowa korzyść z inwestycji.

Kiedy i za ile można kupić obligacje dziesięcioletnie?

Inwestycje można rozpocząć dowolnego dnia. Emisje obligacji dziesięcioletnich odbywają się co miesiąc. Cena sprzedaży jednej obligacji jest stała i wynosi zawsze 100 zł.

Mogą je nabywać osoby fizyczne (rezydenci i nierezydenci), organizacje społeczne i zawodowe oraz fundacje wpisane do rejestru sądowego. Można je również nabywać na rzez osób małoletnich.

Sprzedawane są w większości placówek PKO BPoraz Punkty Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP.

Zasady zakupu obligacji przez telefon lub Internet określone są w „Regulaminie obsługi obligacji skarbowych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych”, który dostępny jest w punktach sprzedaży obligacji skarbowych.

Sprzedaż obligacji dziesięcioletnich

Jeżeli będziesz nagle potrzebował gotówki, to pieniądze zainwestowane w obligacje cały czas są Twoje. Możesz złożyć dyspozycję przedterminowego wykupu części lub wszystkich posiadanych obligacji.

Otrzymasz wtedy swoje pieniądze oraz odsetki, które zarobiłeś do chwili wykupu, pomniejszone o niewielką opłatę, której wysokość jest określona w liście emisyjnym obligacji.

Pamiętaj ! Dyspozycję przedterminowego wykupu należy złożyć przy zachowaniu określonych terminów tj.:

  • nie wcześniej niż po upływie jednego miesiąca od dnia nabycia obligacji i nie później niż na jeden miesiąc przed dniem ich wykupu.

Środki z wykupu zostaną przelane na Twój rachunek bankowy szóstego dnia od złożenia dyspozycji. Obligacje dziesięcioletnie można również sprzedać innej osobie fizycznej na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Obligacje do wykupu

Po dziesięciu latach od dnia zakupu obligacji dziesięcioletnich Skarb Państwa wypłaca inwestorowi zainwestowane pieniądze, czyli kwotę równą wartości nominalnej zakupionych obligacji, powiększoną o kapitalizowane przez dziesięć lat odsetki.

Szczegółowe informacje na temat kolejnych emisji dziesięcioletnich obligacji skarbowych znajdziesz w listach emisyjnych, które są dostępne w punktach sprzedaży obligacji oraz na stronach internetowych.

Inteligentne Inwestowanie

…czyli w co warto inwestować na tak dynamicznym rynku?

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.