Inwestowanie w obligacje – czteroletnie obligacje skarbu państwa


Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane Obligacje Skarbu Państwa (COI)

Bezpieczna Inwestycja

Jeżeli chcesz prosto, bezpiecznie i zyskownie ulokować swoje oszczędności, to warto zastanowić się nad wyborem detalicznych obligacji skarbowych. Ich emitentem jest Skarb Państwa który zobowiązuje się do wykupu obligacji i wypłacenia inwestorowi należnych odsetek.

Komfort inwestowania w obligacje skarbowe polega na:

  • bezpieczeństwie zainwestowanych pieniędzy;
  • pewności zysku;
  • możliwości wyboru okresu oszczędzania pieniędzy, który odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Swój kapitał możesz zainwestować na 2,3,4 lub 10 lat.

Kiedy i za ile można kupić obligacje czteroletnie?

Inwestycje można rozpocząć dowolnego dnia, ponieważ emisje obligacji czteroletnich odbywają się co miesiąc. Cena sprzedaży jednej obligacji jest zawsze równa wartości nominalnej i wynosi 100 zł.

Oprocentowanie obligacji czteroletnich

W każdym z czterech rocznych okresów odsetkowych oprocentowanie obligacji czteroletnich jest ustalane jako suma dwóch czynników. Chodzi tutaj o roczną stopę inflacji ogłoszonej przez GUS w miesiącu, który poprzedza dzień rozpoczęcia nowego okresu odsetkowego, a także marży odsetkowej. Wysokość marży odsetkowej dla danej emisji obligacji czteroletnich podawana jest w liście emisyjnym.

Inwestor, dzięki takiemu sposobowi ustalania oprocentowania obligacji ma pewność, że jego inwestycja zawsze zapewni mu realny zysk, który przewyższa inflację.

Zysk z obligacji czteroletnich

Ten sposób oszczędzania pieniędzy, to dobry i pewny sposób inwestowania nadwyżek finansowych na dłuższy czas. Dzięki marży odsetkowej – inwestor ma zapewniony realny zysk ponad inflację.

Odsetki wypłacane są co rok. Zatem podczas całego okresu oszczędzania czterokrotnie otrzymuje się wypłatę zarobionych pieniędzy.

Pamiętaj! Odsetki od obligacji skarbowych podlegają opodatkowaniu zryczałtowanych podatkiem dochodowym.

Jak kupić Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane Obligacje Skarbu Państwa (COI)?

Obligacje te są dostępne dla osób fizycznych (rezydentów i nierezydentów), stowarzyszeń oraz innych organizacji społecznych i zawodowych. Mogą je nabyć również fundacje, które wpisane są do rejestru sądowego.

Można je również kupować na rzecz osób małoletnich. Sprzedawane są w większości placówek PKO Banku Polskiego oraz Punkty Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP.

Zasady zakupu obligacji przez telefon lub Internet określone są w „Regulaminie obsługi obligacji skarbowych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych”, który dostępny jest w punktach sprzedaży obligacji skarbowych.

Sprzedaż obligacji czteroletnich

Gdy będziesz potrzebował pieniędzy, które zainwestowałeś w obligacje, to możesz złożyć dyspozycję przedterminowego wykupu dowolnej liczby posiadanych przez Ciebie obligacji. Otrzymasz wtedy swoje pieniądze oraz odsetki, które zostały zarobione od chwili wykupu, pomniejszone o niewielką opłatę, której wysokość określana jest w liście emisyjnym obligacji.

Pamiętaj! Dyspozycję przedterminowego wykupu obligacji należy złożyć przy zachowaniu określonych terminów, tj.

  • nie wcześniej niż po upływie jednego miesiąca od dnia nabycia obligacji;
  • nie wcześniej niż po upływie jednego miesiąca od dnia wypłaty odsetek od danej obligacji;
  • nie później niż na jeden miesiąc przed dniem wypłaty odsetek i przed dniem wykupu obligacji przez Skarb Państwa.

Środki z przedterminowego wykupu zostaną przekazane szóstego dnia roboczego po dniu złożenia dyspozycji na Twój rachunek bankowy. Obligacje czteroletnie można także sprzedać osobie fizycznej na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Zakończenie inwestycji

Po czterech latach od dnia zakupu obligacji czteroletnich Skarb Państwa zwraca  zainwestowane pieniądze, czyli kwotę równą wartości zakupionych obligacji oraz odsetki, które zostały naliczone za ostatni (czwarty) okres odsetkowy.

Pamiętaj! Warto się wtedy zastanowić nad zakupem obligacji czteroletnich z kolejnej emisji albo innych obligacji detalicznych Skarbu Państwa.

Szczegółowe informacje na temat kolejnych emisji czteroletnich obligacji skarbowych znajdziesz w listach emisyjnych, które są dostępne w punktach sprzedaży obligacji oraz na stronach internetowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.