Inwestowanie w obligacje – trzyletnie obligacje skarbu państwa


Trzyletnie Zmiennoprocentowe Obligacje Skarbu Państwa (TZ)

Bezpieczna Inwestycja

Jeżeli chcesz prosto, bezpiecznie i zyskownie ulokować swoje oszczędności, to warto zastanowić się nad wyborem detalicznych obligacji skarbowych. Ich emitentem jest Skarb Państwa który zobowiązuje się do wykupu obligacji i wypłacenia inwestorowi należnych odsetek.

Komfort inwestowania w obligacje skarbowe polega na:

  • bezpieczeństwie zainwestowanych pieniędzy;
  • pewności zysku;
  • możliwości wyboru okresu oszczędzania pieniędzy, który odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Swój kapitał możesz zainwestować na 2,3,4 lub 10 lat.

Kiedy i za ile można kupić obligacje trzyletnie?

Sprzedaż danej emisji obligacji trzyletnich trwa przez trzy miesiące.

Pamiętaj ! Nowe emisje rozpoczynają się w lutym, maju, sierpniu i listopadzie.

Pierwszego dnia sprzedaży obligacje można nabyć po cenie emisyjnej. W kolejnych cena powiększana jest o wartość narastających odsetek. Dzięki wliczeniu narosłych odsetek w cenę sprzedaży, zysk z inwestycji, liczony w skali roku, jest identyczny przez cały okres obowiązywania danej ceny emisyjnej, niezależnie od dnia zakupu.

W trakcie trwania sprzedaży cena emisyjna może być zmienna. Zmiana ceny emisyjnej nie dotyczy jednak obligacji, które już zakupiono. Jeżeli obligacje sprzedawane są po cenie niższej od wartości nominalnej, dodatkowym zyskiem jest dyskonto.

Oprocentowanie obligacji trzyletnich

Oprocentowanie jest zmienne. Wyliczane jest co sześc miesięcy na podstawie wskaźnika WIBOR 6M, czyli oprocentowania sześciomiesięcznych pożyczek na rynku międzybankowym.

Zysk z obligacji trzyletnich

Zakup obligacji trzyletnich zapewnia regularny dochód. Zysk w postaci odsetek naliczanych od wartości nominalnej obligacji będzie wypłacany co sześć miesięcy.

Jak kupić Trzyletnie Zmiennoprocentowe Obligacje Skarbu Państwa (TZ)?

Obligacje te są dostępne dla osób fizycznych (rezydentów i nierezydentów), osób prawnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej, z wyłączeniem instytucji finansowych, spółek z o.o. i spółek akcyjnych.

Obligacje można również kupić na rzec osób małoletnich.  Sprzedawane są w większości placówek PKO BP oraz Punkty Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP.

Zasady zakupu obligacji przez telefon lub Internet określone są w „Regulaminie obsługi obligacji skarbowych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych”, który dostępny jest w punktach sprzedaży obligacji skarbowych.

Sprzedaż obligacji trzyletnich

Jeżeli będziesz pilnie potrzebował pieniędzy, które zainwestowałeś w obligacje trzyletnie, to musisz wiedzieć, że możesz nimi dysponować zgodnie ze swoimi potrzebami.

Pamiętaj ! Zaletą obligacji trzyletnich jest możliwość ich sprzedaży przed upływem terminu wykupu.

Można je sprzedaż na rynku wtórnym – GPW bądź na rynku MTS-CeTO S.A., obligacje trzyletnie maja bowiem charakter rynkowy albo – jak wszystkie obligacje detaliczne – osobie fizycznej na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Pamiętaj ! Dużym udogodnieniem jest możliwość sprzedaży obligacji trzyletnich bezpośrednio z rachunku rejestrowego założonego w chwili ich nabycia w oddziale PKO BP.

Nie trzeba zakładać rachunku inwestycyjnego w Domu Maklerskim.

Czas wypłaty lub zmiany

Po upływie trzech lat Skarb Państwa zwraca inwestorowi kwotę równą wartości nominalnej zakupionych obligacji oraz odsetki, które zostały naliczone za ostatni, sześciomiesięczny okres odsetkowy.

Można również zdecydować się na kontynuowanie inwestycji. Za wartość obligacji, które podlegają wykupowi lub za część tej kwoty można kupić nowe obligacje trzyletnie, składając w terminie określonym przez emitenta dyspozycje ich zamiany na obligacje nowej emisji.

Korzyści z zamiany:

  • niższa cena (dla osób, które dokonują zamiany obligacji przewidziane jest dyskonto, co oznacza, ze cena zamiany jest niższa od ceny sprzedaży);
  • wygoda (zamiana zapewnia bezgotówkowy zakup nowych obligacji);
  • brak opłat i prowizji (złożenie dyspozycji zamiany nie jest związane z żadnym dodatkowym kosztem dla inwestora).

Pamiętaj! Dyspozycję zamiany można złożyć w dowolnym Punkcie Sprzedaży Obligacji, przez telefon lub Internet.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.