Wzór pozwu o alimenty na dziecko


Jak napisać pozew o alimenty na dziecko?

1. Miejsce złożenia pozwu – Pozew + załączniki należy złożyć w sądzie rejonowym (wydział rodzinny i nieletnich), który jest właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka lub pozwanego rodzica. Pismo można wysłać listem poleconym za potwierdzeniem nadania lub zanieść osobiście i złożyć na dziennik podawczy sądu.

Pamiętaj! Gdy pozew składany jest osobiście, to trzeba poprosić o potwierdzenie złożenia na kopii. Kopię pozwu należy zatrzymać dla siebie.

2. Powód i pozwany – w lewym górnym rogu należy wpisać dane dziecka wraz z adresem i kodem oraz imię i nazwisko osoby, która je reprezentuje. Trzeba też wpisać dane pozwanego rodzica. Niżej podaje się wartość sporu (kwota alimentów, których się domagamy, pomnożona przez 12 miesięcy).

3. Treść pozwu – tutaj wymienia się sprawy, które ma rozpatrzyć sąd, a więc w tym wypadku będzie to zasądzenie alimentów na rzecz dziecka. Należy podać, jakiej kwoty miesięcznie się domagamy oraz w jaki sposób pieniądze mają być przekazane. Wpisuje się datę, do której alimenty mają być wpłacone (wraz z odsetkami). Trzeba również wystąpić o zasądzenie od pozwanego kosztów postępowania sądowego (np. za adwokata, koszty przejazdów itp.).

4. Uzasadnienie pozwu – uzasadniając pozew, trzeba dokładnie opisać sytuację materialną swoją i dziecka oraz określić jego potrzeby. Wymieniamy np. dodatkowe zajęcia, za które trzeba płacić. Jeżeli jest to możliwe, warto zamieścić informacje o majątku pozwanego rodzica. Jeżeli rodzice dziecka są po rozwodzie, to podaje się datę rozwiązania małżeństwa. Piszemy również od jak dawna pozwany rodzic nie płaci na utrzymanie dziecka.

5. Podpis – wniosek należy własnoręcznie podpisać (pod uzasadnieniem, w prawym dolnym rogu).

Pamiętaj! Bez podpisu pismo będzie nieważne.

Pozew można napisać na komputerze lub odręcznie. Jeżeli będzie pisane odręcznie, to trzeba zadbać, by pismo było czytelne i bez skreśleń.

6. Załączniki – tutaj trzeba wymienić pisma i dokumenty, które składane są w sądzie wraz z pozwem o alimenty.

Pamiętaj! Sporządź odpisy wniosku, a jeden zostaw dla siebie. Do pozwu dołącz wszystkie dokumenty (ksero rachunków, faktur), które potwierdzą ile wydajesz miesiecznie pieniędzy na utrzymanie, edukację i inne istotne potrzeby dziecka.

Pamiętaj! Pozew o alimenty nic nie kosztuje. Również pozew o podwyższenie świadczeń alimentacyjnych dla dziecka jest bezpłatny.

Wzór pozwu o alimenty

Katowice, dnia 28.06.2011 r.

Sąd Rejonowy VI Wydział Rodzinny i Nieletnich
40-010 Katowice, Warszawska 45


Powódka:
małoletnia Magdalena Jawor, reprezentowana przez matkę Urszulę Nowak,zam.: 40-015 Katowice ul. Starowiejska 48/28Pozwany: Robert Jawor

zam.: 40-016 Katowice, ul. Myśliwska 2/19

Wartość przedmiotu sporu: 13 200 zł

POZEW O ALIMENTY

W imieniu powoda wnoszę:

 

1. O zasądzenie od pozwanego Roberta Jawora na rzecz małoletniej Magdaleny Jawor alimentów w kwocie 1100 zł miesięcznie, płatnych na konto matki Urszuli Nowak, z góry do dnia 10 każdego miesiąca, wraz z ustawowymi odsetkami w razie opóźnienia w zapłacie którejkolwiek z rat.

2. O zasądzenie od pozwanego Roberta Jawora na rzecz powódki Magdaleny Jawor kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

 

Pozwany Robert Jawor jest ojcem mojego córki Magdaleny Jawor.

(dowód: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka).

 

Nie jesteśmy małżeństwem. Obowiązek alimentacyjny wobec naszej córki nie został do tej pory ustalony. Od czasu wyprowadzenia się jej ojca z domu, tzn. od 3.04.2010 r., pozwany dobrowolnie co jakiś czas dawał na córkę 500–700 zł, czasami kupował mu ubrania lub zabawki.

Jednak od 4 miesięcy nie kontaktuje się ani z córką, ani ze mną. Nie przekazał też na niego żadnych pieniędzy. Potrzeby dziecka są duże. Córka ma obecnie 9 lat i chodzi do szkoły. Kupiłam  jej podręczniki, wyprawkę szkolną, pomoce naukowe. Córka jest utalentowana muzycznie, uczęszcza więc do szkoły muzycznej. W związku z tym konieczny był zakup skrzypiec, nut itp. W tym roku córka rozpocznie też prywatne lekcje języka angielskiego. Przeciętne miesięczne koszty utrzymania syna wynoszą 1600 zł

(dowód: wykaz kosztów utrzymania syna z ostatnich 3 miesięcy i rachunki).

 

Ojciec dziecka ma wykształcenie wyższe techniczne i dobrze zarabia. Ja pracuję jako pielęgniarka. Zarabiam 2200 zł miesięcznie

(dowód: zaświadczenie o zarobkach).

 

Wnoszę o alimenty w wysokości 1100 zł miesięcznie.

Urszula Nowak

Załączniki:

 

1. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
2. wykaz kosztów utrzymania dziecka
3. zaświadczenie o zarobkach matki
4. odpis (kopie) pozwu

Wiem, że przysługują mi alimenty, ale co dalej…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.