Jak stworzyć budżet domowy?


Stworzenie budżetu domowego

Budżet domowy – zestawienie planowanych dochodów oraz wydatków, którego celem jest lepsza kontrola swoich finansów. Pomaga on ustalić, na co i ile tak naprawdę wydaje się pieniędzy oraz pozwoli odróżnić wydatki, które trzeba ponieść od tych, które można ograniczyć, a nawet wyeliminować.

Dzięki temu zaczniesz bardziej świadomie zarządzać pieniędzmi, a to da Ci poczucie bezpieczeństwa.

Jak stworzyć budżet domowy?

Stworzenie budżetu nie jest trudne. Może to zrobić każdy. Nie jest do tego potrzebna żadna specjalistyczna wiedza, nie trzeba być orłem z matematyki 🙂 , ani specjalistą od finansów. Potrzeba tylko trochę czasu, cierpliwości i chęci.

Notuj każdy wydatek

Jeżeli chcesz mieć pełna kontrolę nad swoimi finansami, to staraj się notować każdy swój wydatek. Przechowuj wszystkie rachunki oraz dowody wpłaty, bo drobne kwoty łatwo wypadają z głowy, a w ciągu miesiąca zbiera się z nich niemała suma.

Osoby, które nigdy nie prowadziły spisu swoich miesięcznych wydatków, będą na pewno zaskoczone wynikiem podsumowania swoich wydatków. Niektóre kwoty są oczywiste i stosunkowo stałe, a więc: opłaty za prąd, gaz, czynsz. Spora część kosztów to wydatki na jedzenie. Ale czy wiesz ile na to wydajesz? Podobnie ze środkami czystości, czy zdajesz sobie sprawę jaką część Twojego budżetu domowego pochłaniają?

Do tego trzeba doliczyć rozrywki i przyjemności, prasę, ubrania, prezenty urodzinowe, wyjazdy.  Ile pieniędzy miesięcznie na to przeznaczasz?

Wystarczy, że będziesz dwa, trzy miesiące spisywał wydatki i to da Ci wiedzę o tym ile naprawdę wydajesz i będziesz mógł świadomie zarządzać swoim budżetem domowym.

Budżet domowy krok po kroku

1. Na początku szacujesz swoje miesięczne dochody (suma wpływów z różnych źródeł takich jak: wynagrodzenie za pracę, emerytura, renta, alimenty, odsetki z lokat terminowych, czy wynajmu). Pod uwagę bierzesz dochody netto, a więc już po potrąceniu należnych podatków.

2. Następnie sporządź listę swoich wydatków. Wydatki warto podzielić na trzy grupy (łatwiej będziesz wtedy kontrolował wydatki):

a) comiesięczne opłaty, a więc pieniądze wydane na: czynsz, opłaty za prąd, wodę, ogrzewanie, gaz, elektryczność, telefon, składki ubezpieczeniowe, raty kredytów czy bilety miesięczne.

b) codzienne wydatki, a więc pieniądze wydane na: jedzenie, ubrania, środki czystości, lekarstwa, kosmetyki, benzyna, gazety, książki, bilety do kina.

c) wydatki okazjonalne, a więc pieniądze wydane na: zakup mebli, prezentów urodzinowych i świątecznych, wakacje, remont mieszkania, naprawy samochodu (takie wydatki pojawiają się nieregularnie,ale postaraj się przewidzieć te kwoty).

3. Dodajesz do siebie dochody i wydatki (pamiętaj: dochody i wydatki planujesz na ten sam okres).

I to są wszystkie potrzebne informacje, by zacząć planować budżet domowy i przejąć kontrolę nad swoimi wydatkami.

Pamiętaj! Musisz być systematyczny,  konsekwentny i dokładny. Efekt przyjdzie z czasem.

W sytuacji, w której Twoje wydatki są większe od dochodów, warto się poważnie zastanowić nad potrzebami. Spójrz na sporządzone zestawienie i pomyśl: które wydatki są rzeczywiście niezbędne, a które możesz ograniczyć?

Jak możesz obniżyć wydatki?

a) Zrób porównanie cen w sklepach, rozglądaj się za ofertami specjalnymi, wyprzedażami i przecenami – są urządzane przez sklepy w różnych okresach. Nie zapominaj o równoczesnym uważnym przyglądnięciu się warunkom obniżek i promocji, bo może się tak zdarzyć, że cena ubrania po obniżce i w promocji jest wyższa niż w sąsiednim sklepie.

Warto także kupować towary z tzw. „marką własną”  (sieci handlowe opatrują je swoim własnym logo), bo są one zazwyczaj tańsze.

Pamiętaj! Czasami jakość tych produktów może być dużo niższa.

Dlatego dobrze jest (szczególnie przy zakupie droższego towaru) rozważyć wybór droższej rzeczy, ale o sprawdzonej jakości, która będzie służyć dłużej niż tańszego odpowiednika.

b) Zawsze wybieraj się na zakupy ze sporządzoną listą sprawunków. Pozwoli Ci to uniknąć zakupu towarów niepotrzebnych, nieprzemyślanych, które kupisz pod wpływem impulsu.

Pamiętaj! Na zakupy nie wybieraj się tuż przed obiadem.

c) Jeżeli kupujesz większe ilości towarów lub jest to towar o znacznej wartości – nie bój się poprosić o rabat.

d) Warto ustalić stały miesięczny limit wydatków na rozrywkę i przyjemności. Będziesz mógł wtedy dokonywać bardziej przemyślane decyzje o wydatkach, a Twoje pieniądze nie będą „znikać” nie wiadomo gdzie.

e) Plan budżetu domowego powinien także uwzględnić takie okazje jak święta i wakacje. Regularnie więc odkładaj pewną kwotę, abyś mógł pokryć wydatki związane z tymi wydarzeniami.

f) Należy także zwrócić uwagę na opłaty za przelewy, wysokość odsetek i opłat za karty kredytowe i płatnicze oraz koszty prowadzenia rachunku bankowego. Różnią się one zależne od banku. Tak więc dobrym pomysłem jest porównanie ofert banków i wybranie najbardziej atrakcyjnej propozycji?

Jeżeli chcesz całkowicie przejąć kontrolę nad swoimi wydatkami, to musisz być systematyczny, dokładny i poświecić na to trochę czasu. Ale szybko zauważysz, że jest to bardzo opłacalne.   Planowanie i monitorowanie codziennych nawyków z wydawaniem pieniędzy da Ci większą kontrole na swoim budżetem domowym.

Ograniczysz nie tylko swoje zbędne wydatki, ale i zaoszczędzisz- najpierw drobne, a z czasem coraz wyższe kwoty.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.