Wzór wniosku o podział majątku


Podział majątku wspólnego małżonków

Gdy sąd ustanowi już rozdzielność majątkową, to każdy z małżonków może wystąpić o podział majątku wspólnego.

Pamiętaj ! Aby to uzyskać nie jest potrzebny rozwód, wystarczy, że zostanie ustanowiona rozdzielność majątkowa.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej następuję, gdy:

 • ustanie małżeństwo (śmierć jednego z małżonków,
 • uprawomocni się wyrok rozwiązujący małżeństwo przez rozwód, uprawomocni się wyrok orzekający unieważnienie małżeństwa);
 • zostanie zawarta przez małżonków umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową;
 • sąd wyda wyrok orzekający ustanowienie rozdzielności majątkowej;
 • uprawomocni się postanowienie orzekające ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków lub zostanie ogłoszona upadłość jednego z nich.
 •  zostanie orzeczona separacja.

Małżonkowie zgodnie z art. art. 43 KRiO, mogą dokonać podziału majątku wspólnego zarówno w sądzie, jaki i zawierając między sobą umowę.

Zawarcie umowy podziału majątku wspólnego przed notariuszem jest oczywiście mniej czasochłonny i konfliktowy. Małżonkowie po prostu wspólnie uzgadniają, który z przedmiotów majątku wspólnego przypadnie żonie, a który mężowi. W tym przypadku nie trzeba angażować sądu  i taki podział majątku przebiega szybciej, ale trzeba pamiętać, że wiąże się on z kosztami notarialnymi, które trzeba będzie uiścić na rzecz notariusza.

Jeżeli chodzi o podział sądowy, to tutaj należy wnieść wpis w wysokości 1/5 wpisu stosunkowego. Obliczany on jest od wartości majątku, który podlega podziałowi. Jest to ogólna zasada i podlega ona różnym modyfikacjom w zależności od wartości majątku.

Pamiętaj! Można wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych, ale sąd nie zawsze ten wniosek uwzględnia.

Jeżeli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia co do kwestii podziału majątku wspólnego, to pozostaje im droga sądowa.

Sąd podczas postępowania ustala, co wchodzi w skład majątku wspólnego, jego wartość oraz sposób podziału poszczególnych składników majątkowych, orzeka o zwrocie nakładów i wydatków a także rozpoznać zarzuty małżonka co do nieważności zawartej przez strony umowy majątkowej.

Pamiętaj! Sąd może także ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym, jeżeli ustalenie równych udziałów w majątku nie jest zasadne.

Sąd przy podziale majątku będzie kierował się zasadami: co wchodzi do majątku wspólnego, a co do osobistego małżonków. Podział majątku musi być dokonany w sposób odpowiadający usprawiedliwionym interesom każdej ze stron.

Pamiętaj! Sąd powinien uwzględnić przy podziale majątku wspólnego dobro małoletnich dzieci małżonków, a także musi mieć na uwadze sytuacje majątkową oraz rodzinną małżonków w chwili podziału.

Każdy z byłych małżonków ma prawo żądać, by ustanowienie rozdzielności majątkowej nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że będzie to  sprzeczne z przepisami ustawy lub ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem rzeczy lub pociągałby istotną zmianę rzeczy lub zmniejszenie jej wartości.

Pamiętaj ! Jeżeli nie będzie można podzielić jakieś rzeczy wspólnej, to sąd powinien przydzielić ją jednej ze stron,z obowiązkiem spłaty stosownie do udziału drugiej strony w majątku wspólnym. Spłata może być rozłożona na raty.

Gdy małżonkowie nie wyrażą zgody lub nie są w stanie spłacić siebie nawzajem, to sąd może nakazać sprzedaż rzeczy wspólnej, a uzyskane pieniądze podzielić między małżonków, proporcjonalnie do wysokości ich udziałów.

Wniosek o podział majątku wspólnego – wzór

Katowice, 10 czerwca 2011 r.

Sąd Rejonowy w Katowicach
Wydział II Cywilny
ul. Francuska 70A,
40-028 Katowice

Wnioskodawczyni:

Joanna Nowak ,
ul. Starowiejska 48/12
40-016 Katowice

Uczestnik:

Mirosław Nowak,
ul. Starowiejska 48/12
40-016 Katowice
Wartość przedmiotu sprawy: 55.000 zł

Wniosek o podział majątku wspólnego

Wnoszę:

o dokonanie podziału majątku wspólnego Joanny Nowak i Mirosława Nowaka, który składa się z przedmiotów urządzenia domowego, w tym telewizora marki „LG”, lodówki i pralki, komputera oraz samochodu osobowego marki Toyota. Sposób podziału i wartość majątku zostaną określone podczas rozprawy.

Uzasadnienie

Strony zawarły związek małżeński 20 września 1997 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Katowicach, akt małżeństwa nr 378. Wyrokiem Sądu Rejonowego w Katowicach z dnia 18 maja 2010 roku sygn. akt IIC 285/10 małżeństwo stron zostało rozwiązane. W wyroku rozwodowym nie został dokonany podział wspólnego majątku stron.

Dowód: odpis prawomocnego wyroku stwierdzającego rozwód.

Wszystkie przedmioty użytku domowego,a także samochód małżonkowie nabyli w czasie trwania małżeństwa i stanowią one majątek dorobkowy. Po rozwodzie wnioskodawczyni wyprowadziła się z mieszkania, nie zabierając żadnych przedmiotów, gdyż uczestnik skutecznie jej to uniemożliwił. Wnioskodawczyni zwróciła się do byłego męża pismem z dnia 22 kwietnia 2011 roku o dokonanie podziału majątku wspólnego, jednakże do chwili obecnej nie uzyskała żadnej odpowiedzi.

Dowód: odpis pisma z dnia 22 kwietnia 2011 roku.

Biorąc pod uwagę powyższe wnoszę jak na wstępie.

Joanna Nowak

Załączniki:

1. Odpis wyroku z dnia 18 maja 2010 roku.
2. Odpis pisma z dnia 22 lipca 2011 roku.
3.Odpis wniosku i załączników.

Czeka Cię podział majątku wspólnego? Boisz się, bo nie wiesz, ile to kosztuje, jak przeprowadzić taki podział i jak nie stracić mieszkania, samochodu ani oszczędności swojego życia? Dzięki eBookowi Podział majątku wspólnego małżonków autorstwa doświadczonego prawnika Karola Jokiela dowiesz się, jak SAMEMU (bez kosztownej pomocy prawnika!) przeprowadzić korzystny dla Ciebie podział majątku. Znajdziesz tu też potrzebne wnioski: wniosek o podział majątku wspólnego oraz wzór umowy o podział majątku wspólnego.

Jak dokonać korzystnego PODZIAŁU MAJĄTKU, a do tego zachować dla siebie dom lub mieszkanie!

dzięki temu eBookowi zaoszczędzisz… 7180 zł!!!….

Czeka Cię podział majątku wspólnego? Boisz się, bo nie wiesz, ile to kosztuje, jak przeprowadzić taki podział i jak nie stracić mieszkania, samochodu ani oszczędności swojego życia? Dzięki eBookowi Podział majątku wspólnego małżonków autorstwa doświadczonego prawnika Karola Jokiela dowiesz się, jak SAMEMU (bez kosztownej pomocy prawnika!) przeprowadzić korzystny dla Ciebie podział majątku. Znajdziesz tu też potrzebne wnioski: wniosek o podział majątku wspólnego oraz wzór umowy o podział majątku wspólnego.

jeśli…

 • chcesz dokonać korzystnego dla siebie podziału majątku,
 • masz dość wspólnego zamieszkiwania, bo nic Was już nie łączy,
 • pragniesz wywalczyć dla siebie i dzieci Wasze mieszkanie lub dom,
 • chcesz zaoszczędzić 7180 zł,
 • a do tego potrzebujesz wzoru wniosku o podział majątku wspólnego oraz wzoru umowy o podział majątku wspólnego (obydwa pisma na końcu eBooka)

szczegóły: Podział majątku wspólnego małżonków»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.