Notarialne poświadczenie dziedziczenia


Poświadczenie dziedziczenia u notariusza

Jest to drugi sposób na potwierdzenie tego, ze to właśnie my dostaliśmy spadek.

Jest to bardziej wygodne niż sądowe stwierdzenie nabycia spadku, bo załatwimy to szybciej i wymaga się od nas mniej formalności.

Ale trzeba pamiętać o tym, że ten sposób potwierdzenia prawa do spadku jest zdecydowanie droższy od sądowego stwierdzenia nabycia spadku.

Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia musi zostać zarejestrowany w Krajowej Radzie Notarialnej. Zajmie się tym notariusz.

Pamiętaj ! Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma identyczne znaczenie jak sądowe stwierdzenie nabycia spadku.

Aby akt mógł być sporządzony, to wszyscy spadkobiercy ( w tym osoby, które teoretycznie mogłyby być spadkobiercami) muszą razem udać się do dowolnej kancelarii notarialnej w Polsce i tam wspólnie odpowiedzieć na parę pytać, a w szczególności:

 • czy wszyscy wyrażają zgodę na notarialne poświadczenie dziedziczenia (musi być zgoda);
 • czy któryś ze spadkobierców posiada informacje o innych osobach, które mogłyby dziedziczyć po spadkodawcy;
 • czy ktoś ma wiedzę o tym, ze inny spadkobierca nie może dziedziczyć z jakiegoś powodu;
 • czy ktoś ma wiedzę na temat istnienia testamentu;
 • czy sąd wcześniej nie wydal już postanowienia stwierdzającego nabycie spadku;
 • czy w majątku spadkowym jest gospodarstwo rolne;
 • czy spadkodawca nie był cudzoziemcem;
 • czy składano już oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku;
 • czy ktoś został uznany za niegodnego dziedziczenia;
 • czy zawarto jakieś umowy dotyczące zrzeczenia się dziedziczenia.

Wybierając się do kancelarii notarialnej trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty, akt zgonu spadkodawcy, akty urodzenia spadkobierców, którzy się nie żenili albo nie wychodzili za mąż, akt małżeństwa pozostałych spadkobierców, jeżeli istnieje – testament, dowód osobisty zmarłego (zasadniczo wystarczy am PESEL), a także inne dokumenty, które mogą być ważne dla ustalenia spadku.

Gdy spadkobiercy odpowiedzą na pytania notariusza, ten spisze protokół, w którym zapisze odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.

Następnie na podstawie protokołu notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, który będzie potwierdzeniem, że osoby, które są w nim wymienione są spadkobiercami. Sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia jest rejestrowany przez notariusza w Krajowej Radzie Notarialnej.

Notariusza odmówi wydania aktu poświadczenia dziedziczenia,gdy:

 • już wcześniej go sporządzono (notariusz nie może sporządzić dwóch aktów odnoszących się do tego samego spadku). Jeśli notariusz wyda przez przypadek akt poświadczenia dziedziczenia nie wiedząc, ze sąd wcześniej wydał już postanowienie o nabyciu spadku, to wtedy ważniejsze jest postanowienie sądu;
 • okaże się, ze istnieje testament, o którym go nie poinformowano;
 • dowiedział się, ze przy spisaniu protokołu nie były obecne wszystkie osoby;
 • spadkobierca jest gmina lub Skarb Państwa;
 • spadkodawca nie był Polakiem, mieszkał za granicą lub do majątku spadkowego należą rzeczy, które znajdują się za granicą.

Pamiętaj ! Potwierdzenia nie mogą być wydane przed upływem 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, gdy wszyscy spadkobiercy złożyli już oświadczenie, że przyjmują albo odrzucają spadek.

Takie oświadczenie można złożyć podczas rozprawy w sądzie lub u notariusza podczas spisywania protokołu potwierdzającego nabycie spadku.

Termin 6 miesięcy ustanowiono po to, aby spadkobiercy mieli czas na podjęcie decyzji czy chcą przyjąć czy odrzucić spadek.

Prawo spadkowe Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma?

Pewnie znasz to powiedzenie: „Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności”.

Tymczasem każdego z nas prędzej czy później czeka bliższe spotkanie z prawem i znajomość prawa BARDZO się wówczas przydaje. Co takiego mam na myśli? Oczywiście chodzi o sprawę spadkową.

Prawo spadkowe dotyczy każdego człowieka. Gdy umierają rodzice – trzeba uregulować po nich sprawy majątkowe. Gdy chcemy rozporządzić własnym majątkiem na przyszłość – spisujemy testament. Problem w tym, że nieznajomość prawa może sprawić, że… prawo obróci się przeciwko Tobie.

3 pytania testowe – sprawdź swoją znajomość prawa

Nie wiem, czy jesteś tego świadomy, dlatego mam do Ciebie 3 pytania:

 • Czy wiesz, że brak Twojej reakcji na wieść o śmierci bliskiej osoby może sprawić, że nabędziesz spadek ze wszystkimi jej długami?
 • Czy wiesz, że Twoje prawo do zachowku może się przedawnić?
 • Czy wiesz, że może się zdarzyć, że będziesz musiał zapłacić podatek od spadku, choć mógłbyś go nie płacić W OGÓLE?

To tylko kilka pytań, na które MUSISZ znać odpowiedź, jeśli czeka Cię nabycie spadku.

Wiadomo, że przepisy naszego polskiego prawa nie są łatwe, i dlatego właśnie wydano poradnik poświęcony prawu spadkowemu, który w przystępny sposób wyjaśnia zawiłości prawa związane ze spadkiem, testamentem czy zachowkiem.

Jeżeli chcesz SAMODZIELNIE uporządkować swoje sprawy spadkowe albo swojej rodziny – teraz w prosty sposób i w jednym miejscu dowiesz się, jak to zrobić. Po prostu kliknij tutaj»

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.