Jak obliczyć zachowek?


Obliczenie zachowku

Zasadą jest to, że zachowek   równa się połowie tego co dany członek rodziny otrzymałby, gdyby nie było testamentu. Wyjątkiem jest tutaj osoba, która uprawniona jest do zachowku i jest trwale niezdolna do  pracy lub nie ma skończonych 18 lat – wtedy może otrzymać zachowek w wysokości 2/3 tego co normalnie by dostała gdyby nie było testamentu.

Dla przykładu: Spadkodawca zostawił mieszkanie warte 450 000 zł. Po jego śmierci zgodnie z zasadami ustawowymi – do dziedziczenia uprawniona była żona spadkodawcy wraz z dwójką jego dzieci. Każda z tych osób miałaby prawo do 1/3 mieszkania. Jednak okazał się, ze spadkodawca przed śmiercią sporządził testament i całe mieszkanie zapisał swojej kochance.

Gdyby nie było testamentu, to mieszkanie dostałaby żona spadkodawcy oraz jego dzieci, a tak mieszkanie przypadnie kochance spadkobiercy, ale będzie ona musiała wypłacić żonie i dzieciom spadkobiercy zachowek, ponieważ tego zażądali.

Każdy z nich otrzyma po 75. 000 zł (normalnie dostaliby po 150. 000, ale mogą zażądać tylko połowę tego co przypadłoby im, gdyby nie było testamentu).

Wysokość zachowku obliczysz  wykonując dwie czynności:

1. Po pierwsze oblicz udział jaki przypadałby Ci w ramach dziedziczenia ustawowego (gdyby nie było testamentu).

Zasady obliczania takiego udziału:

  • ustalając udział spadkowy, który stanowi podstawę do obliczania zachowku, należy uwzględnić spadkobierców niegodnych,a  także spadkobierców, którzy spadek odrzucili;
  • nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia lub ich wydziedziczono.

2. Następnie trzeba ustalić wartość spadku. Wtedy dopiero da nam to wiedzę o dokładnej sumie, jaka należy się nam jako osobie uprawnionej do zachowku.

Pamiętaj! Niestety przepisy nie wskazują jasno sposobu obliczenia wartości spadku.

Tak więc jako podstawę do obliczenia zachowku bierze się tzw. „czystą wartość spadku”.  Jest spadek po odliczeniu od niego długów spadkowych.

Pamiętaj! Obliczając czystą wartość spadku nie odliczaj od niej wartości  zapisów oraz polecań, ale odlicz wartość darowizn.

Darowizna a wysokość spadku

Jeżeli spadkodawca tuż przed śmiercią podaruje komuś np. samochód, to staje się on własnością obdarowanego i nie wchodzi on do spadku po spadkodawcy.

Jednak osoby, które są uprawnione do zachowku będą pokrzywdzone, gdyż czysta wartość spadku będzie niższa, a za tym idzie niższy udział spadkowy przypadający na jedną osobę.

Pamiętaj! By osoby, które są uprawnione do zachowku nie czuły się pokrzywdzone, darowizna przekazana przez spadkodawce tuż przed śmiercią, mimo że nie należy już do spadku, doliczana jest do wartości spadku.  Doliczenia dokonuje się nawet, gdy obdarowany zbył już darowiznę.

Kiedy nie dolicza się darowizn do wartości spadku?

1. Obliczając zachowek nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, które zwyczajowo przyjęte są w danych stosunkach (darowizny na święta, urodziny, imieniny) oraz takich, które zostały dokonane przed więcej niż dziesięciu laty licząc wstecz od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), darowizn na rzecz osób, które nie są spadkobiercami lub uprawnionymi do zachowku. Darowizny, które dokonano na rzecz osób, które są spadkobiercami uprawnionymi zachowku podlegają zaliczeniu bez względu na to kiedy zostały dokonane.

2. Obliczając zachowek, który należy się synowi  oraz jego potokom nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił w czasie, kiedy nie miał syna, wnuka, prawnuka itd. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzenie syna, wnuka, prawnuka.

3. Obliczając zachowek, który należy się małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

Czy darowizny zalicza się na należny uprawnionemu zachowek?

Generalnie są zaliczane w związku z dążeniem do wyeliminowania sytuacji, w której uprawniony do zachowku zostaje obdarowany za życia spadkodawcy, a później żąda jeszcze zachowku.

Tak wiec przyjmuje się, ze za życia spadkodawcy doszło już do rozliczenia tych dwóch osób, a żądanie zachowku byłoby krzywdzące w stosunku do spadkobierców.

Gdy do zachowku uprawniony jest wnuk, prawnuk itd. to dolicza się też darowiznę, którą dokonano na rzecz swojego dziecka.

Jeśli  prawo do zachowku przysługuje dziecku, wnukowi, prawnukowi itd. zalicza się na należy zachowek poniesione przez spadkodawcę koszty wychowania, a także wykształcenia ogólnego i zawodowego, o ile koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.

W sytuacji, w której spadkobierca musi zapłacić zachowek, a sam jest do niego uprawniony, to jego odpowiedzialność jest ograniczona tylko do wysokości nadwyżki, która przekracza  jego własny zachowek.

Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma?

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.