Jak mieć pieniądze?


Planowanie finansów i edukacja finansowa

Dzisiejsza porada pochodzi z drugiej części cyklu Bogaty Polak, biedny Polak książki Andrzeja Fesnaka Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej.

Książka ta dotyczy finansów, tego jak Polacy myślą o pieniądzach i jak je traktują. Tematem publikacji jest działanie (pierwsza starała się zmienić nasze myślenie o pieniądzach), teraz zaczynamy już działać.

Przeglądając tą książkę, można pomyśleć, że skoro mówi ona o działaniu, to nauczymy się w tej drugiej części, co robić, żeby osiągnąć tą inteligencję finansową, żeby po prostu zarabiać więcej, mieć te bezpieczeństwo finansowe i osiągać właśnie tą wolność finansową.

Pierwsza rada, którą daje tutaj autor jest to, że powinno się, tak jakby nasze myślenie o finansach i organizowaniu naszych finansów podzielić właśnie na takie trzy kategorię.

I najprościej mówiąc, pierwszą kategorią, to jest to, żeby zabezpieczyć siebie, tak, jak to się w Polsce mówi na „czarną godzinę”, ale autor używa tutaj bardziej pozytywnych określeń i też warto na zwracać uwagę.

Jeżeli mówimy o swoich finansach, że odkładamy jakieś pieniądze na „czarną godzinę”, to od razu się indukujemy, że coś złego się może wydarzyć. Często się tak myśli, zabezpieczając się (o ile w ogóle już to robimy), to przeważnie myślimy o tej „czarnej godzinie”.

A tak naprawdę możemy sobie pomyśleć, że jest to, taki przejściowy kapitał, który będzie na potrzebny, wtedy, gdy np. nie będziemy zdolni do wykonywania pracy.

Druga opcja, to jest to, żebyśmy tak jakby zabezpieczyli nasze finanse, czyli żebyśmy mogli skoro zarabiamy teraz 3 000 zł, to żebyśmy mieli taki kapitał, który będzie nam wypracowywał te 3 000 zł bez pracy, czyli doprowadzić do tego momentu wyjścia z tego wyścigu szczurów, gdzie np. nasze aktywa (czy to jest nieruchomość, czy inwestycja w akcje), będą nam przynosiły taki pasywny dochód, czyli jeżeli zarabiasz teraz 3 000 zł na rękę, to musisz tak pracować, żeby zgromadzić takie środki lub też aktywa, które będą Ci te 3 000 zł bez pracy przynosiły.

A trzeci obszar naszych finansów, to jest takie zgromadzenie takich funduszy, czy takiej zdolności finansowej, gdzie moglibyśmy pozwolić sobie na nasze marzenia bez żadnego uszczerbku na jakości naszego życia.

Czyli jest bardzo dużo pracy, chociaż ta praca ma bardzo ciekawy cel.

Autor mówi, że większość Polaków, większość mieszkańców naszego kraju, nawet o tym nie myśli, o jakiś trzech etapach, bo nie mamy w ogóle oszczędności, albo nie planujemy swoich finansów. Po prostu nasze życie przebiega tak, że coś się dzieje.

Wszystko oparte jest na konsumpcji. Też tutaj autor bardzo ciekawie mówi o tym czym jest konsumpcja, jak my ją traktujemy, że np. stosujemy konsumpcje to tego, żeby się wyróżniać, żeby się pokazywać na jakim szczeblu społecznym jesteśmy.

Więc ta książka wypełnia niesamowitą lukę tego,że tak naprawdę w Polsce  bardzo mało, niewiele (wręcz są to znikome informacje) taki przeciętny zwykły człowiek wie o finansach i stąd się bierze tyle problemów.

I tutaj jest właśnie ten skrót myślowy: inteligencja finansowa.

Jak najprościej wytłumaczyć inteligencję finansową?

Jest to po prostu sposób, w jaki myślisz o pieniądzach, jak je traktujesz, jak organizujesz całe swoje życie finansowe.

I teraz takie pytanie: jak wytworzyć sobie tą inteligencję finansową, jak ja pogłębić?

Często właśnie słyszymy o tym: powinieneś mieć większą inteligencję finansową itd. Ale część osób właśnie zadaje pytanie: no dobra, ale jak mam to zrobić ?

O to kilka pomysłów, które nam tutaj autor przekazuje, które mogą Ci pomóc w rozwoju tej inteligencji finansowej

Andrzej Fesnak zdradza tutaj przynajmniej w jednym rozdziale co najmniej dziewięć takich sposobów na pogłębienie Twojej inteligencji finansowej.

Ja opisze tylko trzy – resztę znajdziesz w książce Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej.

Po pierwsze: oswajaj się z cyframi, z liczbami. I tutaj przykład z grą Cashflow, gdzie zaczynając w nią grać można nie zauważyć bardzo ważnej rzeczy, którą Robert Kiyosaki wyjaśnia na jednym z video. Ona pozwala ludziom tak jakby zając się dwoma obszarami inwestowania.

Pierwsze, to jest to inwestowanie pełne adrenaliny, ciekawości co się stanie z moimi pieniędzmi, gdy je zainwestuje w coś bardzo ciekawego, kupowanie, tworzenie jakiegoś pasywnego dochodu, czyli wszystko to jest ciekawe.

I druga część, o której mówi Kiyosaki, to jest właśnie księgowość. W tej grze prowadzisz swoją księgowość, liczysz, siedzisz z kalkulatorem i przeliczasz to co się dzieje z Twoimi pieniędzmi.

I jest to, jak mówi Kiyosaki, ta nudna część Twojej wolności finansowej (osiągania jej), ale bez niej nie osiągniesz sukcesu.

Więc tutaj autor mówiąc o tym – „oswajaj się z cyframi”, licz swój budżet, licz to ile wydajesz, to ile planujesz zarobić, usiądź sobie z kartką i przynajmniej kilka razy w tygodniu zastanów się, gdzie podążasz.

Ludzie często mówią: chce osiągnąć bogactwo, chce osiągnąć inteligencję finansową. Kupują książki na ten temat i czasami właśnie tylko na myśleniu się kończy, ze nie ma tego działania.

Mówią sobie – no tak, czyż to nie jest głupie teraz zbierać każdy paragon i liczyć na co wydaje pieniądze. To jest nudne. Nie lubię liczyć. Chcę szybkich efektów.

Wiec tych efektów nie osiągniesz.

Robert Kiyosaki wiedząc to stworzył grę, która łączy w sobie ciekawy element osiągania wolności finansowej, z tym właśnie nudnym, ale bez tego nudnego, bez liczenia, bez księgowości (takiej podstawowej) nie osiągniesz sukcesu finansowego.

I autor tutaj wspomina: chcesz mieć większą inteligencję finansową – licz, licz i jeszcze raz licz.

Kolejna podpowiedź autora to jest to, żeby oglądać programy ekonomiczne (te, które traktują o finansach). W ogóle skupiać się, jeżeli czytasz gazetę, to staraj się w każdej gazecie znaleźć coś, co mówi o finansach, co rozwinie Twoją inteligencję finansową.

Jeżeli nie poddasz się, będziesz na ten temat czytał, co jakiś czas odświeżał swoje informacje, analizując, zastanawiając się co z tych informacji wynika dla twoich pieniędzy, to zobaczysz, że już po pół roku osiągniesz większą inteligencję finansową.

Po czy poznam, że osiągam większą inteligencje finansową?

Po tym, że jak ktoś mówi o pieniądzach, o jakiś zakupach – Ty będziesz czuł, że potrafisz wskazać tej osobie, gdzie popełnia błąd. I to już jest potężny skok, bo Ty nie będziesz tych błędów u siebie popełniał.

I kolejny element (trzeci), który rozwinie Twoją inteligencję finansową, trochę związany właśnie z cyframi, to kontroluj swoje finanse , a więc licz ile wydajesz, licz ile masz kredytu, licz, gdzie i co się dzieje, ze nie masz płynności finansowej.

I tu często ludzie zniechęcają się w tym momencie. Właśnie dowiadując się np. gdy już zaczynają liczyć swoje finanse, okazuje się, że się poddają, myślą sobie, że nigdy nie wyjdę z tych długów, muszę po prostu przeczekać, aż skończy mi się dany kredyt i może wtedy go nie zaciągnę.

Okazuje się, że po tygodniu ta osoba bierze kolejny kredyt, żeby spłacić stary. Jeżeli zatrzymasz się dzisiaj, weźmiesz kartkę, długopis i staniesz twarzą w twarz ze swoimi finansami, od tego zaczniesz. Jeżeli oglądasz nawet programy, które dotyczą finansów osobistych, czy to są jakieś anglojęzyczne programy, czy już te polskie wersje – tam zawsze zmiana jakiś nawyków finansowych, zmiana tego myślenia o finansach – zaczyna się od tego, że te osoby muszą stanąć przed swoją sytuacją finansową. Muszą ją zobaczyć na kartce i dopiero wtedy można ruszyć.

Warto sięgnąć po książkę Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej, która dotyczy wolności finansowej, właśnie wolności w działaniu, wolności w polskich realiach (co jest najważniejsze).

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.