Pożyczka hipoteczna – dlaczego warto zaciągnąć?


Zalety pożyczki hipotecznej

Pożyczka hipoteczna jest najtańszym sposobem na sfinansowanie przez bank zakupu samochodu, remontu domu, kupna mebli lub sprzętu AGD.

Jednak wiele osób nawet nie wie, że taki produkt bankowy istnieje. Często też procedury związane z udzieleniem pożyczki odstraszają potencjalnych pożyczkobiorców.

Pożyczka hipoteczna – co to jest?

Ten produkt bankowy, podobnie jak kredyt mieszkaniowy zabezpieczany jest hipoteką (wpisem o istnieniu zadłużenia do księgi wieczystej) na nieruchomości (mieszkanie, dom, działka). Różnica polega na tym, że pieniądze z kredytu mieszkaniowego można przeznaczyć wyłącznie na zakup nieruchomości, a pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel.

Dla banku takie zabezpieczenie jest podstawą do traktowania takich pożyczek jak najmniej ryzykownych.

Oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest bardzo niskie. Średnio nawet o połowę niższe niż przy zwykłych kredytach gotówkowych. Kolejnym plusem jest tutaj to, że pożyczki te mogą być rozłożone nawet na 20-30 lat (w przypadku pożyczek gotówkowy ten okres wynosi maksymalnie 5 lat), a więc będzie to skutkowało stosunkowo niskimi ratami, co ma duże znaczenie nie tylko przy comiesięcznej spłacie.

Mniejsza rata, to mniejsze obciążenie domowego budżetu, a dzięki temu automatycznie wzrośnie nasza zdolność kredytowa.  Dlatego często zdarza się tak, że banki odmawiają przyznania zwykłego kredytu, a są skłonne udzielić pożyczki hipotecznej.

Wady pożyczki hipotecznej

Z wadami jest podobnie, jak przy kredyt mieszkaniowych.

Klient musi dostarczyć do banku zaświadczenie o zarobkach, zrobić wycenę nieruchomości (zwykle robi to pracownik banku), a także dostarczyć odpis z księgi wieczystej.

Tak wiec trzeba liczyć się z tym, że od chwili złożenia wniosku do przelania pieniędzy na konto, upłynie sporo czasu (nawet 3-4 tygodnie).

Pamiętaj! Do czasu dokonania wpisu w księdze hipotecznej trzeba będzie zapłacić dodatkowe ubezpieczenie. Zdarza się, że banki wymagają od swoich klientów wykupu polisy na życie. Opłaty te, podobnie jak prowizje za udzielenie pożyczki można zazwyczaj skredytować.

Wadą jest tutaj także minimalna kwota pożyczki hipotecznej. Nie może to być niezbyt duża suma (2-3 tys. zł). Zwykle minimalna kwota pożyczki to 10-20 tys. zł.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna:
http://prawocywilne.blox.pl/2014/05/Kredyt-hipoteczny-a-pozyczka-hipoteczna.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.