Niezależność finansowa – jak osiągnąć ?


Bogaty ojciec, biedny ojciec dla młodzieżyRobert T. Kiyosaki i Sharon L. Lechter: Bogaty Ojciec Biedny Ojciec dla młodzieży

Twoja podróż do niezależności finansowej zaczyna się tutaj

Zadaj sobie kilka pytań:

1.Czy masz czasem wrażenie, że to, czego uczysz się w szkole, nie ma nic wspólnego z Twoim życiem?

TAK/NIE

2.Czy wydaje Ci się, że szkoła tak naprawdę nie przygotowuje Cię do życia w prawdziwym świecie?

TAK/NIE

3.Czy jeśli chcesz kupić coś, na czym Ci bardzo zależy, Twoi rodzice przeważnie mówią, że ich na to nie stać?

TAK/NIE

4.Czy w duchu się martwisz, że nie będziesz w stanie żyć tak, jak tego pragniesz, kiedy będziesz już w pełni samodzielny?

TAK/NIE

5.Czy naprawdę chcesz uczyć się o pieniądzach, ale nikt w Twoim domu ani w szkole o tym nie rozmawia?

TAK/NIE

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na dwa lub większość z tych pytań, to jest to książka dla Ciebie. Ja zmagałem się z tymi problemami, kiedy dorastałem. Nie zawsze dobrze mi szło w szkole. O mały włos musiałbym powtarzać dziesiątą klasę. Teraz wiodę takie życie, jakie chcę − cieszę się całkowitą niezależnością finansową. Może właśnie podjąłeś jakiś trud, bo chciałbyś osiągnąć niezależność finansową i niezależność we wszystkich dziedzinach swojego życia. Nawet jeśli nie musisz opłacać czynszu czy tankować rodzinnego samochodu, prawdopodobnie już teraz myślisz o sposobach, które pozwolą Ci na prowadzenie życia towarzyskiego.

Być może już zacząłeś oszczędzać na coś większego, jak nowy komputer czy samochód. Jeśli tak właśnie jest, ta książka pomoże Ci szybciej pomnożyć Twoje pieniądze, abyś mógł w krótszym czasie otrzymać to, czego pragniesz. Możliwe, że starasz się rozwiązać problem dużych kosztów związanych z pójściem do kina raz w tygodniu lub kupnem płyt CD, czy kupnem prezentu dla kogoś wyjątkowego.

Bez względu na to, czy masz kieszonkowe, czy pracę po szkole lub w weekendy, zapewne chcesz się nauczyć planowania wydatków i sposobów na dobre gospodarowanie pieniędzmi. Jeśli tak właśnie jest, to książka ta jest dla Ciebie!

A może jesteś jednym z wielu nastolatków, dla których przychód jest właściwie niezbędny, ponieważ Twoi rodzice nie są w stanie utrzymywać całej rodziny. Wielu dorosłych nauczyło się staromodnych zasad dotyczących bezpieczeństwa finansowego, a potem, kiedy zasady uległy zmianie, byli zaskoczeni i rozczarowani. Niestety, w rezultacie dzieci wielu z nich również cierpią.

Książka Bogaty ojciec, Biedny ojciec dla młodzieży. Sekretna wiedza o pieniądzach, której nie zdobędziesz w szkole opisuje pewne bardzo ważne sprawy, z którymi się zapoznałem, kiedy dorastałem.

Mój ojciec nauczył mnie, że trzeba zdobyć wykształcenie poprzez naukę w szkole. Ojciec mojego najlepszego przyjaciela, Michała, dał mi pracę i inny rodzaj edukacji − dowiedziałem się, jak człowiek się uczy, zdobywając rzeczywiste doświadczenie. Wiele się nauczyłem od obu ojców. Obaj oni wierzyli w edukację, ale mieli zupełnie inne poglądy na temat pieniędzy. Jeden z nich troszczył się o pieniądze (ojciec Michała), a drugi wcale się nimi nie przejmował (mój ojciec). Jeden ciągle się martwił, czy starczy pieniędzy (mój ojciec). Drugi myślał o pieniądzach i o tym, jak przejąć nad nimi kontrolę (ojciec Michała). Mój ojciec miał wysokie wykształcenie − mimo to zwykł mówić, że nigdy nie będzie bogaty.

Często powtarzał: „Pieniądze nie mają znaczenia”. Ojciec Michała mówił: „Pieniądze to potęga”. Mój ojciec zawsze z trudem wiązał koniec z końcem. Ojciec Michała najczęściej miał mnóstwo pieniędzy. Potrzebowałem ich obu, aby stać się tym, kim teraz jestem. Nauczyli mnie, że istnieje wiele sposobów na to, żeby stać się bogatym. Edukacja jest jednym z nich. Innym sposobem jest bogactwo finansowe.

Bogaty ojciec, Biedny ojciec

W trakcie mojej kariery zarobiłem dość pieniędzy na biznesie, nieruchomościach i papierach wartościowych, aby zostać rentierem i w pełni cieszyć się wspaniałymi rzeczami, które życie ma do zaoferowania. Napisałem również wiele książek. W pierwszej, zatytułowanej Bogaty ojciec, Biedny ojciec, opisałem swoją edukację finansową. W książce tej nazwałem mojego prawdziwego ojca biednym ojcem, a ojca Michała − bogatym ojcem. Nazywając ich tak, nie krytykowałem żadnego z nich. Zaznaczyłem jedynie różnice wynikające z odmiennych sposobów myślenia o pieniądzach i o celach, jakie ludzie sobie wyznaczają.

Bogaty ojciec zawsze mi powtarzał: „Jeśli chcesz coś zrobić − i myślisz, że jesteś w stanie − istnieje szansa, że to osiągniesz”. Bogaty ojciec zawsze uważał, że może być bogaty − i stał się bogaty. Książka Bogaty ojciec, Biedny ojciec została napisana, żeby pomóc osiągnąć finansowy cel ludziom, którzy naprawdę chcą być bogaci. Książka ta stała się popularna i zyskała duży rozgłos.

Zaprezentowałem w niej poglądy na temat pieniędzy odmienne od tych, które najczęściej słyszymy. Odzwierciedlają one jednak realia dzisiejszej zmieniającej się gospodarki i są akceptowane przez ludzi różnego pokroju, z różnorakich środowisk i o odmiennych doświadczeniach.

Teraz podróżuję i przemawiam na temat książki Bogaty ojciec, Biedny ojciec oraz innych książek, które od tamtej pory napisałem.

Ludzie często podchodzą do mnie i pytają, jak uczyć dzieci o pieniądzach − dlatego aby pomóc tym rodzicom − powstała książka Mądre bogate dziecko. Teraz postanowiłem napisać kolejną, specjalnie dla nastolatków − trzymasz ją właśnie w swoich rękach.

Finansowy alfabet

Gratuluję wyboru tej książki! Bogaty ojciec, Biedny ojciec dla młodzieży pomoże Ci zrozumieć jedno z najważniejszych zagadnień, o którym nie uczy się w szkole: to finansowy alfabet. Kiedy ludzie mówią o umiejętności radzenia sobie z językiem, zazwyczaj mają na myśli znajomość zasad poprawnego czytania i pisania. Jednak to nie wszystko. Powiedziałbym, że jest to umiejętność posługiwania się językiem w określonej dziedzinie. Aby mówić o pieniądzach, potrzebny jest zupełnie nowy język. Ta książka pomoże Ci opanować w stopniu biegłym język pieniędzy. Istnieje wiele sposobów na to, aby stać się dobrym w jakiejś dziedzinie. Jeśli chodzi o pieniądze, bycie „dobrym” nie zawsze przychodzi łatwo.

Trzeba się tego nauczyć i wciąż to ćwiczyć. Możesz się uczyć w szkole ekonomii lub nawet tego, jak zbilansować konto bankowe, jednak prawdopodobnie na tym kończy się zakres edukacji finansowej przewidzianej przez program nauczania. Ponadto większość tego, czego uczymy się w szkole, jest „teoretycznym”, a nie rzeczywistym słownictwem używanym w prawdziwych sytuacjach życiowych. Szkoła często zajmuje się teorią zamiast praktyką.

W tej książce zaczniemy od tego miejsca, do którego doprowadziła Cię szkoła. Książka wyposaży Cię w język i zrozumienie, jakiego potrzebujesz, aby czuć się pewnie, przejmując kontrolę nad swoim życiem finansowym − niezależnie od tego, czy oznaczałoby to założenie własnego biznesu, czy jedynie większą śmiałość podczas rozmowy z kimś, kto mógłby zostać Twoim finansowym mentorem − Twoim własnym bogatym ojcem.

Podczas gdy niektórzy Twoi znajomi spędzają większość czasu przed telewizorem, zmierzając donikąd, Ty z łatwością będziesz mógł uaktualniać swoje zestawienie finansowe, śledząc swoje kapitały akcyjne online. Wraz z innymi znajomymi, którzy tak jak Ty chcą posiadać aktywa zamiast pasywów, w dyskusji dotyczącej poglądów na temat biznesu będziesz mógł sprowokować małą burzę mózgów.

Czy kiwasz głową na „tak” i zgadzasz się ze mną? A może na wspomniane przeze mnie określenia reagujesz inaczej − myśląc: „o co właściwie chodzi”? Bez względu na to, czy masz w tym momencie dużą czy małą wiedzę, kiedy już skończysz czytać tę książkę, będziesz mógł się swobodniej posługiwać językiem pieniędzy. Zaczniesz rozumieć, jak pracują pieniądze i jak mogą pracować dla Ciebie. Twoja droga do opanowania finansowego alfabetu zaczyna się tu i teraz.

Ja zacząłem naukę o pieniądzach w wieku 9 lat, gdy ojciec Michała (bogaty ojciec) został moim mentorem. Teraz podzielę się z Tobą tym, czego nauczył mnie bogaty ojciec.

Myślenie w liczbach

Istnieją inne książki, które szczegółowo opisują to, jak się otwiera konto w banku, bilansuje książeczkę czekową i sprawdza ceny akcji. Jednakże nie mówią one nic na temat tego, w jaki sposób myśleć o pieniądzach. Dorośli często postrzegają pieniądze jako „zło konieczne” − potrzebne, żeby zapłacić przeliczane na różne sposoby rachunki, jako obsesję i powód do zmartwień. Po prostu wydaje się, że zawsze mogłoby ich być więcej. Ale czy Ci się to podoba, czy nie, pieniądze zawsze będą obecne w Twoim życiu i dlatego musisz się czuć z nimi swobodnie − a nie obawiać się ich, tak jak to się dzieje w przypadku wielu dorosłych. Jeżeli będziesz wiedział, jak pracują pieniądze, przejmiesz nad nimi kontrolę i będziesz mógł rozpocząć budowanie własnego bogactwa.

Finansowy alfabet pozwoli Ci zapomnieć o strachu przed sprawami związanymi z pieniędzmi i dostrzec prawdziwą wartość pieniądza. Prawdziwe bogactwo wykracza daleko poza jakiekolwiek kwoty i jest mierzone czymś więcej niż samą tylko gotówką. Sukces życiowy jest czymś więcej niż tylko sukcesem finansowym. Nauczyłem się tego, gdy dorastałem, a moją misją jest przekazać tę prawdę tylu młodym ludziom, ilu zdołam, tak aby następne pokolenia były odpowiedzialne i silne oraz znały się na pieniądzach.

Szkoła to tylko początek

Przy założeniu, że nie planujesz zostać lekarzem lub prawnikiem albo zająć się profesją, która wymaga specjalnego stopnia naukowego, jeżeli poszukasz świetnych okazji do nauki w pracy, może nie będziesz musiał przechodzić żadnego formalnego programu szkoleniowego po szkole średniej czy po studiach, aby zarabiać pieniądze. Tak naprawdę, w prawdziwym świecie, to Ty możesz otrzymywać zapłatę za naukę, zamiast płacić wysokie czesne za wykształcenie zdobywane w sali lekcyjnej. Pracując, będziesz rozwijał swoją inteligencję finansową.

Czy ja mówię, że wykształcenie nie jest ważne? Wcale nie. Wykształcenie jest podstawą sukcesu. Jednak uważam, że szkoła jest tylko jednym z miejsc, w których się uczymy. Chodzimy do szkoły, aby posiąść umiejętności szkolne i zawodowe. Na ogół umiejętności finansowe zdobywamy w rzeczywistym świecie.

Pamiętasz, jak uczyłeś się jeździć na rowerze? Prawdopodobnie zaczynałeś od trzykołowego roweru dla dzieci, a później, pewnego dnia, byłeś gotów do jazdy na dwukołowym rowerze. Na początku ktoś przytrzymywał Cię w czasie jazdy, dopóki nie poczułeś się pewnie − a wówczas puszczał rower. Możliwe, że przez jakiś czas jeszcze się chwiałeś albo nawet upadłeś raz czy dwa. Ale na pewno znów wsiadałeś na rower i próbowałeś, aż w końcu metodą prób i błędów, dzięki sile umysłu nauczyłeś się utrzymywać równowagę.

Czy nie byłoby to śmieszne, gdyby Twoi rodzice zabrali Cię do specjalnej szkoły nauki jazdy na rowerze? Byłaby to strata ich pieniędzy. Istnieją rzeczy, których uczymy się w szkole, i takie, których uczymy się w życiu − na przykład chodzenia, zawiązywania sznurowadeł, jazdy na rowerze oraz większości spraw związanych z pieniędzmi.

Mówię tutaj o nowym sposobie nauczania. Najlepszy lekarz na świecie mógłby być wspaniale wykształcony, ale nie wiedziałby nic o sprawach finansowych. Wiele razy mógłby uratować komuś życie na stole operacyjnym, ale miałby trudności z prowadzeniem biura przynoszącego dochody.

Niesamowite, że Ty możesz zdobywać wiedzę, której Twój lekarz lub Twoi rodzice mogą nie mieć, prawda? I to jest właśnie potęga!

Notatnik: czego pragnę?

Wiesz, po co robi się notatki. Czasem musisz prowadzić notatki na zajęciach, jednak najlepsze są te, które piszesz tylko dla siebie. Notatnik, na którego kartki przelewasz najskrytsze myśli na temat prawdziwego życia. Przelewanie myśli na papier sprawia przyjemność − i czasem pomaga wyrazić coś, co zajmowało Twój umysł i nie miałeś pojęcia, że jest schowane głęboko w Tobie.

Opisywanie swoich uczuć i doświadczeń związanych z pieniędzmi jest jednym ze sposobów na to, aby określić, jaka jest Twoja obecna sytuacja finansowa i co chcesz osiągnąć pod tym względem. Prowadzenie notatnika stwarza możliwość rozmawiania na temat pieniędzy bez poczucia winy czy wyobcowania. Pamiętaj, że jednym z moich celów jest pomóc Ci poczuć się swobodnie i pewnie w dziedzinie, która często jest tematem tabu w domu i w szkole. Przelewając na papier myśli, które mogą Ci się wydawać abstrakcyjne, możesz sprawić, że staną się one dla Ciebie realne.

Kup zeszyt − zielony kolor (kojarzy się z pieniędzmi) będzie dobrze pasował! − oraz różnokolorowe długopisy, które będziesz miał pod ręką podczas lektury tej książki. Twój Notatnik bogatego ojca może Ci pomóc zaplanować Twoją własną finansową podróż podczas zapoznawania się z podróżą, którą ja odbyłem.

Zacznij od wypisania wszystkich rzeczy, których pragniesz. Niech Ci się zakręci w głowie od pomysłów, tak jakbyś tworzył listę prezentów urodzinowych. Do zapisywania pomysłów używaj różnych kolorów − to pomaga być bardziej kreatywnym − i rysuj, jeżeli chcesz.

Gryzmolenie jest dobre! Lista, którą tworzysz, nie musi być związana wyłącznie z pieniędzmi. (Możesz, oczywiście, napisać „samochód”, ale równie dobrze na Twojej liście może się pojawić zapis „dostać się do zespołu sportowej reprezentacji szkoły” lub „dostać główną rolę w przedstawieniu szkolnym”). W ciągu dnia miej swój notatnik przy sobie, tak abyś mógł zanotować pomysły lub myśli, które przyjdą Ci do głowy. Czego chcesz w życiu?

Prowadzenie notatnika pomoże Ci również uświadomić sobie zmianę, jaka się w Tobie dokona podczas czytania tej książki. Nie zapominaj, że piszesz dla siebie, nie na stopnie, i nikt Cię nie będzie oceniał. Twój notatnik jest tylko dla Ciebie!

Robert T. Kiyosaki i Sharon L. Lechter – Bogaty ojciec, Biedny ojciec dla młodzieży

Jak skorzystać z wiedzy zawartej w pełnej wersji ebooka?

To zaledwie cząstka tego, czego możesz się dowiedzieć, jeśli przeczytasz całą publikację. Ta książka to punkt wyjścia dla każdego, kto chce zacząć kształtować swoją finansową przyszłość. Od najwcześniejszych lat. Nie trać czasu. Kliknij już teraz tutaj i dowiedz się więcej: Bogaty ojciec, Biedny ojciec dla młodzieży

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.