Zakup mieszkania od dewelopera


Mieszkanie od dewelopera

Jeżeli masz zamiar kupić nowe mieszkanie, to szczególnie dobrze sprawdź, jak deweloper zamierza zmierzyć jego powierzchnię.

Często bowiem zdarza się tak, że lokal sprzedawany jako 60 – metrowy ma w rzeczywistości kilka metrów mniej. A to może mocno uderzyć  Cie po kieszeni, gdy za mkw nowego mieszkania trzeba zapłacić kilka, a nawet kilkanaście tys.zł. Te kilka metrów różnicy będzie oznaczało ogromną stratę dla Twojego budżetu.

I niekoniecznie musi to oznaczać, że deweloper jest nieuczciwy. Winę za to ponosi brak jednolitych przepisów. W naszym kraju obowiązują dwie normy liczenia metrażu mieszkania.

PN-70/B-02365 z 1970 roku oraz
PN+ISO 9836 z 1997 roku.

Teoretycznie ta druga norma zastąpiła pierwszą, jednak przepisy nie mówią jednoznacznie, która norma obowiązuje przy liczeniu metrażu mieszkania. Można to zrobić według jednej lub drugiej.

Stara norma jest mniej korzystna, a to właśnie nią najczęściej posługują się deweloperzy.

Korzystając ze starej normy, metraż mieszkania liczy się na wysokości 1 m od podłogi w stanie surowym bez tynków. Warstwa tynku i gładzi, to ok. 1,5-2 cm. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw, będzie to oznaczało, że rzeczywista powierzchnia będzie mniejsza o co najmniej metr kwadratowy (2 % powierzchni mieszkania).

Druga (nowsza) norma, mówi, że powierzchnię mieszkania liczy się w stanie wykończonym.

Inaczej liczone są także skosy. I tu też bardziej korzystne dla mieszkań jest stosowanie nowej normy. Obliczenie według starej zasady wygląda tak, że do metrażu zalicza się całą powierzchnię od wysokości 2,2 m, połowę powierzchni od wysokości 1,4 m do 2,2 m, a metraż poniżej wysokości 1,4 m się pomija.

Obliczając według nowej normy (z 1997 r.) do metrażu mieszkania wlicza się (w całości) tylko powierzchnię o wysokości powyżej 1,9 m. Niższe się pomija.

Pamiętaj! Jeżeli konkretna norma, która mówi o liczeniu powierzchni nie zostanie wymieniona w treści umowy, to musi się ona znaleźć w załączniku.

Umowa powinna również regulować kwestię dotyczącą rozliczeń w przypadku zmiany aranżacji lokalu, bo może zaistnieć taka sytuacja, że na etapie budowy zrezygnujemy z jakieś ścianki działowej, a konsekwencją będzie dopłata za dodatkowy metraż.

Ministerstwo Infrastruktury rozważa wprowadzenie zmian do prawa budowlanego. Wszyscy deweloperzy oraz inne firmy budowlane, mają stosować jedną normę liczenia powierzchni lokalu.

Ale na razie są to plany i nie wiadomo kiedy te zmiany wejdą w życie.

Może się także zdarzyć tak, że deweloper sprzedając mieszkanie przeliczy cenę mkw nie na powierzchnię użytkową, ale na powierzchnię wewnętrzną.

Wtedy metraż lokalu jet liczony tak, jakby zniknęły wszystkie ściany wewnętrzne.

Dla przykładu: typowe mieszkanie o powierzchni użytkowej 50 mkw, zwiększy swoją powierzchnie wewnętrzną o ok. 7 %.

I decydując się na zakup mieszkania według takich zapisów w umowie, trzeba będzie zapłacić nie za 50 mkw, a za 53,5 mkw.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.