Wspólne konto – jak założyć konto małżeńskie?


Konto małżeńskie

Jesteście małżeństwem i macie zamiar połączyć Wasze konta, bo chcecie wspólnie prowadzić finanse i ułatwić sobie zarządzanie budżetem domowym oraz zaoszczędzić na bankowych prowizjach?

Warto więc dowiedzieć się jakie formalności trzeba będzie załatwić, na jakie korzyści można liczyć, a także na jakie zagrożenia należy się przygotować.

Jakie formalności trzeba będzie załatwić w banku?

Decydując się na konto małżeńskie, należy złożyć wniosek o otwarcie nowego lub przekształcenie indywidualnego konta jednego z Was w rachunek małżeński.

Jaki macie wybór otwierając konto małżeńskie?

Konto standardowe – tutaj trzeba będzie wspólnie udać się do wybranego banku. Tam poproszą Was o przedstawienie dokumentów tożsamości oraz podpisanie umowy.

Konto internetowe – w tym przypadku formalności można załatwić za pośrednictwem strony internetowej wybranego banku, a potem kurierem lub pocztą otrzymacie dokumenty do podpisania.

Jakie będą Wasz prawa?

W umowie trzeba będzie wyrazić zgodę na to, że każde z Was otrzyma takie same prawa do dysponowania pieniędzmi i dokonywania operacji. Otrzymacie także oboje własną imienną kartę do konta z oddzielnym numerem PIN.

Co da Wam konto małżeńskie?

Taki rachunek ma swoje plusy.

Zyskacie czas i gotówkę.

Będziecie płacić mniej za prowizje. Opłaty będą mniejsze o połowę, a to dlatego, że prowadzenie konta wspólnego kosztuje tyle samo co indywidualnego. W niektórych bankach nie pobiera się w ogóle opłaty za konto lub wtedy gdy wpływy przekroczą określoną wysokość np. 4-5 tys. zł.

Natomiast większość banków pobiera opłatę za wydanie drugiej karty do rachunku.

Dużą zaletą wspólnego konta bankowego jest łatwiejsze planowane wydatków, wygoda w zdefiniowaniu zleceń stałych oraz poleceń zapłaty. No i nie trzeba będzie już przelewać pieniędzy z konta na konto, co dodatkowo kosztuje.

Na jakie zagrożenia trzeba się przygotować?

Wspólne konto małżeńskie ma też swoje wady.

Pod uwagę wato wziąć to, że gdy jeden ze współwłaścicieli wypłaci wszystkie pieniądze i na dodatek wykorzysta debet, to drugi zostanie bez środków do życia.

Gdy współmałżonek narobi długów i dojdzie do zajęcia konta przez komornika, to drugi współmałżonek także utraci dostęp do swoich pieniędzy.

Dodatkowa karta do Twojego konta

Można także postąpić w ten sposób, że możesz dać dostęp bliskiej Ci osobie do Twoich pieniędzy bez czynienia jej współwłaścicielem konta.

Wystarczy wystąpić do banku o wydanie dodatkowej karty do rachunku.

Pamiętaj! Używanie karty płatniczej przez osobę, do której ona nie należy, jest zabronione.

Tak więc pożyczenie własnej karty osobie trzeciej i podanie jej swojego kodu PIN jest zabronione. Dla banku będzie to złamaniem regulaminu i podstawą do rozwiązania z Tobą umowy o używanie karty. No i wypadku utraty pieniędzy, nie ma co liczyć na pokrycie strat.

Podsumowanie: wspólne konto małżeńskie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które sobie bezgranicznie ufają. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że obie strony odpowiadają za decyzje podjęte przez współwłaściciela.

Konto bankowe bez opłat za prowadzenie:
http://kodekspracy.blogspot.com/2017/02/konto-bankowe-bez-opat-za-prowadzenie.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.