Ulga rehabilitacyjna 2010 – odliczenie ulgi rehabilitacyjnej


Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej ?

Ulgę rehabilitacyjną mogą odliczyć od dochodu wszystkie te osoby, które mają orzeczony jeden z trzech stopni niepełnosprawności. Dotyczy ona także osób, które otrzymały decyzję o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową lub rentę socjalną.

Pamiętaj ! Rodzaj orzeczenia jest ważny, bo czasami decyduje on o tym, jak można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Zasady najpopularniejszych odliczeń

Od dochodu można odliczyć wydatki na lekarstwa, które przepisał lekarz specjalista i bez znaczenia jest tutaj to, jaki ktoś ma stopień niepełnosprawności.

Pamiętaj ! W tym przypadku obowiązuje rozliczenie miesięczne.

Odliczyć można wydatki, które zostały poniesione w danym miesiącu i przekroczyły one 100 zł.

Przykład: Jeżeli za leki zapłacono danego miesiąca 160 zł, to można odliczyć 60 zł.

Pamiętaj ! Do odliczeń konieczne będą faktury z apteki, nie wystarczy sam paragon. Faktury należy zbierać i przechowywać przez następne pięć lat.

Zwrot wydatków za dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne przysługuje tylko osobom, które mają I lub II grupę inwalidzką. W praktyce można odliczyć po prostu wydatki na samochód.

Pamiętaj ! Samochód musi być naszą własnością lub współwłasnością. Warto tutaj wiedzieć, że w tym przypadku nie trzeba gromadzić rachunków za wydatki.

Można skorzystać z ryczałtu, który wynosi maksymalnie 2280 zł.

Taką kwotę za dojazdy samochodem mogą także odliczyć rodzice lub opiekunowie, którzy mają na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko własne lub przysposobione (do 16 roku życia).

Odliczenie przysługuje też osobom, które utrzymują niepełnosprawnego małżonka, pasierba (pasierbicę), rodzica, teścia (teściową), rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięcia lub synową.

Pamiętaj ! Roczne dochody osób, które są na utrzymaniu nie mogą jednak przekroczyć 9120 zł.

Bez ograniczeń można odliczyć od dochodu opłaty za:

  • turnusy rehabilitacyjne i leczenie uzdrowiskowe,
  • kolonie oraz obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, a także co bardzo ważne – dzieci osób niepełnosprawnych do ukończenia 25. roku życia (także ich przejazdy środkami transportu publicznego),
  • opiekę pielęgniarską w domu nad osoba niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby, która uniemożliwia poruszanie się, a także usługi opiekuńcze na rzecz osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
  • tłumacza języka migowego,

Pamiętaj ! W wypadku ulg, które są nieograniczone limitem potrzebne będą dowody poniesionych wydatków (np. faktury, rachunki, bilety).

Wydatki na remont i samochód

W całości można odliczyć od dochodu wydatki na adaptację oraz przystosowanie budynków lub mieszkań na potrzeby osoby niepełnosprawnej.

Podobnie sprawa wygląda z przystosowanie samochodu do potrzeb osoby niepełnosprawnej (ale nie na jego kupno czy remont).

Także na zakup oraz naprawę sprzętu oraz urządzeń, które są niezbędne w rehabilitacji i takich, które ułatwiają wykonywanie czynności życiowych (wyjątkiem są sprzęty AGD).

Zalicza się to tej kategorii np.: zakup komputera, gy ułatwia on przełamanie barier w komunikowaniu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.