Rozliczanie dochodów z zagranicy


Zagraniczne dochody polskich rezydentów

Osoba, której miejsce zamieszkania to teren Polski, podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów. I nie ma tutaj znaczenia miejsce położenia źródła przychodu (nieograniczony obowiązek podatkowy).

1 stycznia 2007 r. na użytek u.p.d.o.f weszła w życie definicja miejsca zamieszkania, która mówi, że osoba, której miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce, to osoba fizyczna, która:

  • posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jeżeli osoba fizyczna nie ma miejsca zamieszkania na terenie Polski, to podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów), które osiągnęła na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy).

Tak więc, gdy podatnik ustali, jaki obowiązek podatkowy go dotyczy, to w przypadku dochodów zagranicznych kolejnym krokiem jest analiza umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która została zawarta z państwem, w którym podatnik uzyskał dochody.

Umowy stanowią przepisy szczególne, a one w różny sposób regulują opodatkowanie uzyskanych dochodów.

Gdy już podatnik się z tym upora, następnym krokiem będzie ustalenie zasady opodatkowania na podstawie u.p.d.o.f.

Wedle ustawy istnieją dwie metody opodatkowania dochodów, które zostały osiagnięte za granicą:

  • metoda wyłączenia z progresją – w Polsce z opodatkowania zwalnia się dochód, który został osiągnięty w drugim państwie, lecz dla ustalenia podatku należnego od dochodu, który został osiagniety w Polsce  stosowana jest stopa podatku obliczona dla całego dochodu, a więc łącznie z dochodem, który został osiągnięty w drugim państwie. Metoda jest stosowana w przypadku dochodów, które są zwolnione na podstawie stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
  • metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą – w Polsce podatek, który został zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów, które uzyskano w roku podatkowym, a wiec dochodów w Polsce i zagranicą. Metoda ma swoje zastosowanie przy dochodach, co do których umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie nakazuje stosować metody wyłączenia z progresji, a także do dochodów podatników, którzy mając miejsce zamieszkania w Polsce, uzyskują dochody wyłącznie poza Polską, a dochody te nie są zwolnione na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub Polska z danym krajem nie zawarła stosownej umowy.

Jaki formularz należy wypełnić ?

PIT/ZG – jest to załącznik do PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39.

Podatnik wykazuje w nim dochody, które uzyskał za granicą i zapłacony tam podatek.  Dochody oraz podatek należy wykazać po przeliczeniu na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, które są ogłaszane przez bank, z którego korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy zakupie walut.

Gdy podatnik nie korzysta z usług banku, przychody powinny być przeliczone na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP.

Załącznik należy wypełnić odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu. W przypadku małżonków, to bez względu na sposób rozliczenia rocznego składają oni odrębny załącznik PIT/ZG.

Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z ulgi abolicyjnej – Pracowałeś za granicą i czeka Cię rozliczenie dochodów? Nie wpadaj w panikę! Poznaj metody, dzięki którym unikniesz podwójnego opodatkowania i skorzystasz z ulgi abolicyjnej. Wraz z eBookiem otrzymasz aż 4 bonusowe eBooki dotyczące rozliczeń zagranicznych dochodów. To jedyny taki pakiet w internecie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s