Jaki kredyt hipoteczny wybrać?


Jaki kredyt hipoteczny wybrać?

Zamierzasz kupić mieszkanie na kredyt i zastanawiasz się jaką walutę wybrać ?

Tak więc co się bardziej opłaca: kredyt we frankach szwajcarskich, w euro czy w polskim złotym ?

Jeżeli chodzi o wysokość raty, to najniższa jest przy kredycie hipotecznym we frankach szwajcarskich. Biorąc kredyt na 30 lat w wysokości 270 tys. zł na mieszkanie, które kosztuje 300 tys. zł – rata wyniesie ok. 1375 zł. Gdy zdecydujemy się na kredyt w euro, to rata wyniesie już średnio 1410 zł, a gdy na kredyt w PLN – 1611 zł.

Duża oszczędność na racie może być kusząca, ale trzeba tutaj wiedzieć, że, gdy zdecydujemy się na kredyt w walucie obcej, to wzrost kursu franka czy euro może zmniejszyć tę korzyść.

A pułapek kredytu walutowego jest niestety więcej …

Gdy kupimy mieszkanie na kredyt walutowy i będziemy chcieli je sprzedać przed zakończeniem spłat rat kredytu, to może się czasami to okazać niemożliwe.

Dla przykładu: klient banku wziął kredyt hipoteczny przy kursie franka 2,2 w wysokości 220 tys. zł (100 tysięcy franków szwajcarskich). Obecnie kurs franka szwajcarskiego przekracza 3 zł, a więc dług klienta banku to ponad 300 tysięcy złotych. Mieszkanie nie zyska aż tyle na wartości, tak więc jego sprzedaż nie pokryje zadłużenia.

Tak więc, gdy decydujemy się na kredyt na kilka lat, to eksperymenty z walutą nie są dobre – lepiej zdecydować się na kredyt hipoteczny w złotówkach.

Jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny w euro, to ryzyko kursowe zmniejsza trochę perspektywa przyjęcia tej waluty przez Polskę.

Jednak wybierając kredyt hipoteczny, warto pamiętać, że to w polskim złotym mamy największy wybór ofert oraz szansę na najkorzystniejsze oszacowanie zdolności kredytowej przez banki.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Jedna myśl na temat “Jaki kredyt hipoteczny wybrać?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.